Egészség a nyugdíjas években: őrizze meg aktivitását!
Ha jó egészségnek és életerőnek örvendünk, arra számíthatunk, hogy hatvanéves korunk után még húsz-harminc évig teljes életet élhetünk. Ha optimistán gondolunk nyugdíjas éveinkre, új magaslatokat érhetünk el karrierünkben; sok örömöt lelhetünk abban, hogy követendő példaként szolgálunk a fiatalok számára, inspirálhatjuk gyermekeinket, unokáinkat, és értékes társaságot jelenthetünk barátaink számára.
Ha megértjük önmagunkat, és arra koncentrálunk, hogy csökkentsük az egészségünket, mozgékonyságunkat és önállóságunkat veszélyeztető kockázati tényezőket, már megtettük a legfontosabb lépéseket önmagunkért. Bár a modern orvosi módszerek segítségünkre lehetnek, egészségünk megőrzéséhez továbbra is a megelőzés a legfontosabb.
Az idősödő nők számára is hasznos, ha figyelembe veszik azokat a tényezőket, amelyek fontosak az egészséges életmód és a pozitív attitűd megőrzéséhez. Sohasem késő abbahagyni a dohányzást vagy csökkenteni az alkoholfogyasztást; emellett minden életkorban fontos, hogy megfelelően étkezzünk és rendszeresen mozogjunk.
Mozogjunk képességeinknek megfelelően! A túlerőltetés sérülésekhez vezethet
Lehet, hogy a testmozgás módján változtatnunk kell, alkalmazkodva megváltozott mozgékonyságunkhoz, de mindennapos, intenzív gyaloglás is elegendő lehet testünk és szellemünk frissen tartásához. Kérdezzük meg orvosunkat, milyen típusú testmozgás a legmegfelelőbb számunkra. Vannak nők, akik esetében remek megoldás egy személyi edző, mert segítségével kidolgozhatják a megfelelő edzésprogramot. Elménk karbantartása éppolyan fontos, mint a testedzés: ez az időszak alkalmas arra, hogy megtaláljuk a módját, miként éljük ki kreativitásunkat, és hogyan hódoljunk új kedvteléseknek.
Harc a magány ellen- a lelki egyensúly testi egészséget is eredményez
Idősebb korunkban ugyanolyan fontos, hogy családunk támogatását élvezzük, mint az, hogy rendszeresen látogassuk orvosunkat. Egy mozgékonyabb baráti kör is segíthet abban, hogy vendégségekkel, könyvek vagy filmek csereberéjével szórakoztassuk magunkat, kivédve a magányt és az unalmat.
Egyáltalán nem szükségszerű szellemi képességeink romlása. Sok idős nő számára jelent nagy örömöt az olvasás vagy az írás; emlékeink összegyűjtése például élvezetes tevékenység lehet.
Az öregedés egyik elkerülhetetlen velejárója, hogy meg kell válnunk szeretteinktől. Életünk párjának elvesztése helyrehozhatatlan csapásnak tűnhet. Az ezt követő szomorúság és bénultság a gyász természetes velejárója. De ha nem tudunk továbblépni (amiben az is szerepet játszhat, ha valaki mélyen elrejti az érzéseit, és nehezére esik, hogy a gyászáról beszéljen), forduljunk tanácsért orvosunkhoz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.