Szülés – kérdések és válaszok!
A saját egészségünkkel kapcsolatos döntések is elég bonyolultak, hát még ha megérkezik a kis jövevény. Ilyenkor nő igazán hosszúra a tehetem/nem tehetem lista. Míg bizonyos fontos dolgokban nem a mi kezünkben van a döntés (például hiába szeretnénk természetes úton világra hozni a gyermekünket, ha ez nem lehetséges, és császármetszésre van szükség), más ügyekben mi határozunk olyan dolgok felől, amelyek hosszú távon befolyásolhatják egészségünket, sőt gyermekünkét is.
Segít a gátmetszés?
NEM Nem teszi könnyebbé a szülést a gátmetszés, ám olyan problémákat okozhat, amelyek nélküle elkerülhetők lettek volna.
A szülés során az orvosok azért hajtanak végre gátmetszést, hogy kiszélesítsék a nyílást a csecsemő világrajöveteléhez, és megkönnyítsék a szülést mind az anya, mind a magzat számára. Világszerte gyakori ez a beavatkozás, a hüvelyi szülések körülbelül egyharmadánál alkalmazzák.
De helyes-e ez a döntés az orvosok részéről?
Lehet, hogy nem. A gátmetszéssel ugyanis éppen azokat a problémákat idézhetik elő, amelyeket elkerülni szeretnének.
2006 áprilisában az Amerikai Szülészek és Nőgyógyászok Kollégiuma ajánlást tett közzé, melynek értelmében gátmetszést csak bizonyos esetekben kellene végezni, nem rutinszerűen. Állításuk szerint a beavatkozás nem hasznos sem az anya, sem az újszülött számára, sőt növeli a további szövetszakadás veszélyét, és a későbbiekben fájdalmas közösülés lehet a következménye.
- Születésszabályozás
- Koraszülés – A lélektani szempontok
- Megszülető gyermek: kisfiú vagy kislány?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Van, amikor szükség van gátmetszésre, például ha túl nagy az újszülött feje, beakad a válla, vagy a szülés olyan gyorsan zajlik le, hogy a hüvelynek nincs ideje kellően kitágulni. Vákuumos vagy fogós szülésnél is alkalmazni kell gátmetszést, bár a kutatók ma már ezt is kétségbe vonják. Egy a szülési szövődményekkel kapcsolatos vizsgálatban a gátszakadás fokozott kockázatát mutatták ki.
Befolyásolja a gátmetszés a későbbi szexuális életet?
IGEN A közösülés során érzett fájdalom gyakoribb az olyan nők körében, akiknél gátmetszést végeztek szüléskor. Egyesek pedig azért élvezik kevésbé a szexet, mert a nemi élvezetet okozó idegvégződések helyét a gátmetszés következtében hegszövet foglalja el.
A köldökvérlevétel jó biztosítás későbbi betegségek ellen?
NEM Nem érdemes arra költeni, hogy levetessük és őriztessük a születéskor levett köldökvért abban a reményben, hogy egész életre védőhálóként fog szolgálni a gyermek számára.
Sokan úgy tekintenek az őssejtekre, mint életmentő csodaszerre. Ezt, valamint az ismeretlentől való félelmet használják ki azok a vállalkozások, amelyek lehetőséget kínálnak a szülőknek, hogy levetessék és őriztessék gyermekük köldökvérét, amely tele van őssejtekkel. Ám a kutatók szerint többnyire kidobott pénz, amit az emberek erre a „biztosításra” költenek.
Az őssejtek azzal az egyedülálló tulajdonsággal rendelkeznek, hogy képesek átalakulni más szöveti sejtekké, például a szívben, a bőrben, a tüdőben és más szervekben. A csont velőből és a köldökvérből nyert őssejteket felhasználják különböző rákok és bizonyos öröklődő betegségek kezelésére. A köldökvérből származó őssejtek előnye, hogy fiatalabbak, mint az érett őssejtek, és immunológiai szempontból még „ártatlanok”, be lehet ültetni őket idegenekbe is.
Ennek ellenére igen kicsi, gyakorlatilag nulla az esélye annak, hogy ha a gyermek később valamilyen súlyos betegséget kap, azon őssejtekkel segíteni lehet.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.