A demencia megelőzése és legyőzésének titkai
Már fiatal kortól kezdve nagyon sok mindent tehet azért, hogy csökkentse a demencia kialakulásának kockázatát – az állapotot egyébként gyakran az Alzheimer-kór idézi elő. Amellett, hogy odafigyel étrendjére és rendszeresen mozog, érdemes kipróbálnia a következő oldalakon felsorolt, olykor talán meglepően hangzó ötleteket is.
Zsugorítsa a hasát!
Az orvosok hosszú évek óta figyelmeztetnek, hogy a hasi zsír szív- és cukorbetegséget, valamint rákot okozhat, ám az agyra gyakorolt hatásokról nem sokat tudtunk. Koreai kutatók azonban nemrég fölfedezték, hogy a túl sok hasi zsír az agyat is megterheli.
Úgy tűnik, hogy a hasi zsír hatására összezsugorodik a hippocampus, az agynak az emlékezethez köthető központja. Sőt a hasi zsír az agysejtek közti kapcsolatokat is károsítja. Ez az úgynevezett „agyrozsda” az idősebb években rontja a memóriát és a gondolkozási képességet s növeli a demencia kockázatát. Ne késlekedjen tehát, szabaduljon meg a fölösleges „úszógumitól”.
Fecsegjen!
Ha fölveszi a telefont és beszélget egyet a barátaival, az védi az agyát és az emlékezetét.
Mindegy, hogy telefonál vagy e-mailezik – a lényeg, hogy tartson rendszeres kapcsolatot a barátaival és a tágabb rokonságával.
- Demencia (elbutulás)
- Alzheimer-kór korai felismerése és kezelése
- Mentális zavarok felismerése, elbutulás
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Szedjen B-vitaminokat!
A nagy dózisban szedett B-vitaminok a felére csökkenthetik az agynak az Alzheimer-kóros idősekben megfigyelhető zsugorodását, állítják az Oxfordi Egyetem tudósai. Bizonyos B-vitaminok – a folsav, illetve a B6- és a B12-vitamin – szabályozzák a vér homociszteinszintjét, márpedig ez a vegyület összefügg az agy gyorsabb zsugorodásával és az Alzheimer-kórral. Tudósok megállapították, hogy azoknak az esetében, akiknél nagy az Alzheimer-kór kialakulásának a veszélye, B-vitaminok nagy dózisú szedésével 30 százalékkal sikerült csökkenteni az agy zsugorodását. A szakértők azonban óvatosságra intenek: feltétlenül kérje orvosa tanácsát, mielőtt az ajánlott napi bevitelt meghaladó mennyiségben kezdene vitaminokat szedni.
Hiszi, vagy sem! Segíthet egy agyfesték
A festék a jelek szerint segít megőrizni az agyi fehérjék normális szerkezetét s gátolja az Alzheimer-kórra hajlamos személyekben végbemenő kóros fehérjelerakódást. Egyelőre nem lehet megmondani, hogy ez a fölfedezés elvezet-e egy, az Alzheimer-kór kezelésében áttörést jelentő módszer kifejlesztéséhez.
A korai felismerés jelentősége
Gyakran esünk abba a hibába, hogy az öregedés részének tekintjük a feledékenységet. A szellemi hanyatlás korai felismerése rendkívül nagy jelentőségű: egyrészt mert hasonló tüneteket okozhatnak más testi betegségek, amelyek esetleg jól gyógyíthatók, másrészt ha a gyógyíthatatlan Alzheimer-kór van kialakulóban, nem mindegy, mikor kezdődik a kezelés és a családtagok felkészítése a demens beteg gondozására. A demencia során hanyatlik a memória, a gondolkodás, a személyiség, a viselkedés, az érzelmi-hangulati élet is. A tünetek észlelésében kiemelt szerepe van a családnak. Az alábbiak segítenek a „diagnózis” felállításában.
1. Ellenőrizze tüneteit!
Ha önmagán (vagy egy családtagján) legalább hármat észlel az alábbi tünetek közül, forduljon orvoshoz!
- A munkavégző képességét befolyásoló emlékezetvesztés.
- Nehézségek ismerős feladatok elvégzésében.
- Rossz ítélőképesség.
- Hajlam a dolgok elvesztésére.
- Nyelvi nehézségek, például a helyes szó felidézésére való képtelenség.
- Idő- és térbeli zavartság.
- Nehézségek az absztrakt gondolkozásban.
- Változások a hangulatban, a viselkedésben vagy a személyiségben.
- A kezdeményezőkészség elvesztése.
2. Beszéljen orvosával!
Mondja el orvosának, miért gondolja, hogy önt (vagy rokonát) meg kellene vizsgálni, nem szenved-e demenciában. Az orvos valószínűleg kikérdezi majd a kórtörténetéről, testi vizsgálatot végez és ideggyógyászhoz is beutalhatja. Szükség lehet vér- és vizeletvizsgálatra, valamint egy, az agyról készített felvételre is, hogy kizárják a különféle egyéb lehetőségeket – a vitaminhiányt, a szélütést, a pajzsmirigyzavarokat és az agydaganatot.
3. Fontos a korai felismerés
Remény van arra, hogy az Alzheimer-kór az eddiginél sokkal korábbi állapotában is felismerhető lesz – ezt az MRI speciális változata, az úgynevezett protonmágneses magrezonanciás spektroszkópia (proton-MR-spektroszkópia) teszi lehetővé, amely a szellemi hanyatlásnak még semmilyen jelét nem mutató személyekben is ki tudja mutatni az agyban végbement jelentős kémiai változásokat. A korai diagnózis azért fontos, mert lehetővé teszi, hogy a páciens olyan kezelésben részesüljön, amely késleltetni képes a betegség progresszióját. A vizsgálat arra is alkalmas, hogy kizárja az Alzheimer-kór lehetőségét, s ezzel lehetővé tegye a probléma tényleges okának kezelését.
Nyugodjon meg a kockázat felől!
Bár az Alzheimer-kórban szenvedők gyermekeinek valamivel nagyobb kockázatuk van a betegségre, a rizikó így is viszonylag csekély, hiszen a kór kialakulásában akár száz gén is közrejátszhat. A brit Alzheimer Társaság szerint „valószínűtlen, hogy egy gyermek örökölné az összes, a betegségre hajlamosító gént”. Ha valamelyik szülője Alzheimer-kóros, a legjobb, amit tehet, hogy minél egészségesebben él. Ily módon elegendő ereje és energiája lesz a szülő támogatására, emellett csökkentheti a betegség kialakulásának amúgy is kis valószínűségét.
Lassítsa a leépülést gyógynövényekkel!
Egyes fűszerek és gyógynövények a jelek szerint késleltetik az Alzheimer-kór kezdetét, ugyanis javítják a vérkeringést, emellett enyhítik a betegséggel gyakran együtt járó hangulatingadozásokat, szorongást és alvászavarokat is.
A következő gyógymódok állítólag valóban segíthetnek.:
- Amerikai ginszeng Vegyen be egy-egy 500 mg-os kapszulát reggelinél és ebédnél.
- Schisandra-tinktúra Naponta használja a kínai kúszómagnólia (Schisandra chinensis) kivonatát.
- Gyógyteák Szorongása enyhítésére igyon szárított citromfűlevélből, golgotavirágból vagy kaliforniai kakukkmákból főzött teát.
- Ginkgo biloba Szedje táplálékkiegészítő formájában, ha ön idősebb, különösen akkor, ha érszűkülete is van. A Ginkgo biloba anti-oxidáns és vérhígító hatású gyógynövény. Azáltal késleltetheti az Alzheimer-kór kialakulását, hogy elősegíti az agyi véráramlást.
- Zsálya Ez a gyógynövény a szellemi hanyatlás ellen hagyományosan alkalmazott szerek egyike. A modern tudomány megállapította róla, hogy az acetil-kolin nevű agyi vegyület szintjének növelése révén hat. Adja húsételekhez, vagy készítsen belőle teát: áztasson néhány levelet forrásban lévő vízbe.
- Kurkuma Úgy vélik, a kurkuma megakadályozza az amiloidplakkok kialakulását – ezek a rendellenes fehérjék váltják ki az Alzheimer-kórt. Az erős illatú sárga fűszer hatóanyaga a kurkumin; az ájurvédikus gyógyítók előszeretettel használják. A szakemberek szerint a kurkumin lehet az oka annak, hogy Indiában olyan kevés az Alzheimer-kóros beteg: az indiai falvak 65 év feletti lakóinak körében mindössze 1 százalékos a betegség előfordulási aránya – ez a legalacsonyabb érték a világon.
Használja, hogy ne veszítse el!
A szellemileg megerőltető munka segít kiépíteni az agysejtek közötti kapcsolatokat, amelyek egyfajta „kognitív tartalékként” működnek, és segítenek, hogy idősebb korban se alakuljon ki Alzheimer-kór. Ma már bizonyíték is van arra, hogy akik egész életükben rendszeresen végeznek szellemileg stimuláló tevékenységeket, azoknak az agyában kevesebb az amiloidplakk (ezek az elváltozások az Alzheimer-kór jellegzetes jelei).
Ha munkája szellemileg nem túl megterhelő, az alábbi szabadidős tevékenységek segíthetnek agya egészségének megőrzésében:
- számítógépes játékok,
- rejtvényfejtés,
- rendszeres olvasás és írás.
A számítógépes játékok segíthetnek a szellemi leépülés késleltetésében.
Hiszi, vagy sem! A kávé kitisztítja az agyat.
A koffein segít emelni a granulocitakolónia-stimuláló faktornak nevezett fehérje (G-CSF, fehérvérsejt-növekedési faktor) szintjét, amelyről úgy gondolják, hogy késlelteti az Alzheimer-kór jelentkezését. Ám a koffein önmagában nem hatásos: a G-CSF termelődéséhez a koffein és a kávé egy másik, egyelőre azonosítatlan összetevőjének együttműködése szükséges.
Menjen el szemészetre!
A rendszeres szemvizsgálat nemcsak abban segít, hogy jobban lásson, hanem abban is, hogy tisztábban gondolkozzon. Az idősebbek látásromlását gyakran kísérheti az emlékezet és az egyéb gondolkozási készségek romlása. Azoknak az időseknek, akiken az időskori makula-degeneráció (AMD) „nedves” változata alakul ki, és kezelés híján elveszítik látásukat, gyakran az emlékezetük is rosszabb, mint kezelésben részesülő sorstársaiknak.
Szemének megvizsgáltatása a gondolkozásának is jót tehet
Szedjen vényköteles NSAID-ket!
Azok a reumás ízületi gyulladásban szenvedő páciensek, akik nemszteroid gyulladásgátló szereket (NSAID-ket) szednek gyulladás okozta ízületi fájdalom ellen, kisebb valószínűséggel lesznek Alzheimer-kórosok, mint az ilyen gyógyszereket nem használók. Az orvosok úgy vélik, ennek az lehet az oka, hogy a gyulladáscsökkentő szerek az agyban kialakuló s a feltételezések szerint a szellemi képességek hanyatlását előidéző gyulladásokra is hatnak.
Jelenleg is folynak a vizsgálatok annak kiderítésére, hogy az ízületi gyulladás ellen használt nagy hatású gyulladáscsillapító szerek segíthetnek-e azokon, akiken már kimutatták az Alzheimer-kórt. E gyógyszereknek ugyanakkor nem kívánt és olykor veszélyes mellékhatásaik is lehetnek, és jelenleg nincs elég bizonyíték ahhoz, hogy megelőző céllal ilyen készítményeket érdemes szedni.
Gyalogoljon többet!
Minél aktívabbak vagyunk 20 és 59 éves korunk között, annál kisebb lesz az Alzheimer-kór kockázata, mondják a tudósok. Sőt a testmozgás 60 éves kor után is előnyös hatású. Amerikai kutatók 71 és 93 év közötti korú nyugdíjas férfiakat vizsgáltak meg, és azt találták, hogy a naponta legfeljebb kétszer 400 métert gyaloglók körében kétszer nagyobb a demencia kialakulásának rizikója, mint a napi 3,5 km-t vagy többet gyaloglókéban.
Gyakorolja a tudatosságot!
Stockholmi kutatók megállapították, hogy a nyugodt emberekben kisebb valószínűséggel alakul ki Alzheimer-kór, mint azokban, akik könnyen kétségbe esnek, vagy borúlátó a szemléletük. Sőt a rendellenesség veszélye azon nyugodt személyek esetében bizonyult a legkisebbnek, akik egyben nyíltak és társaságkedvelők is voltak. De vajon hogyan változhat meg egy „félig üres pohár” szemléletű ember úgy, hogy derűsebben lássa a világot?
Nos, az egyik ilyen módszer az éber figyelmen alapuló stresszcsökkentés (angol rövidítéssel MBSR), azaz egyfajta meditáció, amelynek célja az együttérzés, a kíváncsiság és a jelen pillanat tudatosságának fokozása. Már egy rövid MBSR-program (stresszcsökkentő csoportfoglalkozás és rendszeres otthoni gyakorlás) is csökkentheti a stresszt és a depressziót.
- Lazítson! Gyakorolja naponta kétszer néhány percig a mélylégzést.
- Masszíroztasson rendszeresen! Nem számít, a masszázs melyik fajtáját választja, a lényeg, hogy jó hatással legyen önre, és be tudja illeszteni mindennapi életébe.
- Próbálja ki a jógát! Az ember soha nem lehet túl öreg ahhoz, hogy jógázni kezdjen.
- Tartson egy kis szünetet! Hosszan tartó jó hatása lehet annak, ha egy kis időre elszakad az élet megszokott stresszétől és terhétől.
Kezeltesse az alvási apnoét!
Tíz idős ember közül hatnál fordul elő ez az állapot, amelyben alvás közben időnként néhány másodpercre leállhat a légzés. Egy, a The Journal of the American Médical Association című szaklapban megjelent cikk arra figyelmeztet, hogy ha nem kezelik, a rendellenesség következtében csökkenhet a vér oxigénszintje, ami növeli a demencia kockázatát.
A kezelés rendkívül fontos: a legtöbb esetben egy műanyag arcmaszkot alkalmaznak, amelyet cső köt össze az ágy mellett elhelyezett készülékkel. Az eszköz enyhe túlnyomást hoz létre, amely elég ahhoz, hogy alvás közben nyitva tartsa a légutakat.
Hiszi, vagy sem! Alzheimer-kór - nyomok az orrban
A demencia legyőzésének titkai
2012-ben világszerte több mint 30 millióan küszködtek demenciával, s ez a szám a földi népesség és a várható életkor növekedésével minden bizonnyal tovább emelkedik. Az alábbiakban néhány jelenleg is tanulmányozott, ígéretes módszerről lesz szó, amelyek késleltethetik a tünetek jelentkezését és csökkenthetik azok súlyosságát.
Még nem olyan régen is úgy vélték, hogy nem sokat lehet tenni a szellemi hanyatlás, együttesen demenciaként emlegetett különféle formái ellen az orvostudomány fejlődése azonban ezen a téren is jelentős változásokat hozott mind a hozzáállásban, mind a kezelések terén. A demenciának több változata is van, s az emberek egyszerre többtől is szenvedhetnek a leggyakoribb az Alzheimer-kór, a második „helyezett” pedig a vaszkuláris (érszűkület okozta) demencia.
Támadás a plakkok ellen
Alzheimer-kór esetén úgynevezett amiloid fehérjékből álló, ragacsos plakkok (lerakódások) alakulnak ki az agyban, amelyek akadályozzák az idegi üzenetek továbbítását. A mai demenciakutatások jelentős része olyan peptidekre (a fehérjéket alkotó alegységekre) összpontosít, amelyek képesek lehetnek megzavarni a plakkok kialakulásának folyamatát.
A bexarotén a jelek szerint csökkenti a plakk-képződésben kulcsszerepet játszó fehérjének, a béta-amiloidnak a szintjét, és növeli egy olyan fehérjének a mennyiségét, amely segít felszámolni a lerakódásokat és megőrizni az agy normális működését.
Más kutatók azt vizsgálják, rávehető-e az immunrendszer az amiloidplakkok megtámadására és lebontására. Egy intenzív, 20 éven át végzett vizsgálat eredményeként pedig kifejlesztettek egy új gyógyszert, a CPHPC-t, amely képes eltávolítani a szérum-amiloid P (SAP) komponenst, vagyis egy, az Alzheimer-kór előrehaladása során az amiloidplakkokban lerakódó vérfehérjét. A kutatások folytatását tervezik annak megállapítására, hogy a SAP eltávolítása megakadályozhatja-e a további leépülést.
Fehérjedús tea
Kutatások szerint a zöld tea egyik antioxidáns fehérjéje csökkentheti a béta-amiloid fehérje termelését. Ám a hatóanyagot a tea más vegyületei gátolják, így azt el kell majd különíteni.
Modern kezelések
Mivel az Alzheimer-kór visszafordítására egyelőre nem ismerünk módszert, a kezeléshez a tünetek kialakulását lassító gyógyszereket használnak. Emellett nagyon fontos, hogy a betegeknek aktív, rendezett napi rutint alakítsanak ki, amelynek segítségével hosszú ideig őrizhetik meg életminőségüket.
Az üzenetek javítása
Nagy előrelépést jelentett a kolinészteráz működését gátló gyógyszerek megjelenése. Ez az enzim az acetil-kolin nevű, az agyban üzenetközvetítő szerepet játszó vegyületet bontja le, amelynek szintje Alzheimer-kór esetén jelentősen csökken. Ebből a csoportból a donepezilt használják a leggyakrabban, de a legújabb készítmény, a galantamin hatékonyabban növeli az acetil-kolin-szintet, s azt a súlyos és a mérsékelten súlyos Alzheimer-kór kezelésére is alkalmazzák. Idetartozik még a rivasztigmin is. A kolinészteráz-gátlókat szedő páciensek gyakran tapasztalnak fokozottabb motiváltságot, emellett javul az önbizalmuk, az emlékezetük és a gondolkozásuk, és csökken a szorongásuk is.
Kémiai egyensúly
Az egészséges agyban a glutamát aktivizálja az idegsejteket, hogy azok üzeneteket továbbítsanak az agyban. A túl sok glutamát azonban mérgező, és egyes adatok szerint szerepet játszik az Alzheimer-kórra jellemző idegsejt-leépülésben is. Az NMDA-antagonistáknak nevezett gyógyszerek, például a memantin, gátolják a glutamát aktivitását, lassítják a tünetek romlását és segítenek az agresszivitás megfékezésében. Elsősorban a súlyos állapotú Alzheimer-kórosok-ra hatnak, illetve azokra, akik nem szedhetnek kolinészteráz-gátlókat.
Változatos napi tevékenység
Bajor kutatók egy éven át figyelték két, különböző fokú demenciában szenvedő csoport tagjait. Az összes résztvevő szedett gyógyszereket, de az egyik csoport tagjai emellett napi két órán át változatos tevékenységeket is folytattak – például rejtvényt fejtettek, kertészkedtek, testmozgást végeztek, énekeltek. Ebben a csoportban a tünetek nem romlottak, a csak gyógyszert szedők esetében viszont folytatódott a szellemi hanyatlás. Az efféle tevékenységek tehát igen kedvező hatásúak.
A testmozgás előnyei
A Brit Kolumbia-i Egyetemen 86 idős, 70 és 80 év közötti korú, enyhe memóriazavarokkal küszködő nőt vizsgáltak meg, majd három csoportra osztották őket: súlyzózókra, gyaloglókra, valamint egyensúlyt és izomtónust fejlesztő gyakorlatokat végzőkre. A résztvevők hat hónapon át hetente kétszer hajtották végre az előírt testmozgást. Ezután MRI- felvételekkel vizsgálták agyuk működését, és ellenőrizték emlékezetüket, figyelem-összpontosító és tervezési képességüket.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.