A szuggesztió titkai, placebo hatás működése
Közismert tény, hogy a placebo – tényleges hatás nélküli gyógyszer – nagyon is valós kedvező hatást gyakorolhat egészségünkre; a jelenséget már tudományos vizsgálatok ezrei igazolták. Sokkal kevesebbet tanulmányozták jóval alattomosabb rokonát, a „nocebohatást”, amikor a bajra való számítás jár negatív egészségi következményekkel.
Placebo hatás:
Az 1930-as években egy sámán közelgő halált jósolt az alabamai Vance Vandersnek. A férfi súlyosan megbetegedett, nem reagálta kezelésekre, és valóban úgy tűnt, hogy a halálán van. Orvosa végül kitalált egy történetet, miszerint találkozott a sámánnal, és kicsikarta belőle az átok titkát: Vanderset egy gyík falja fel belülről. Az orvos ezután meghánytatta, és felmutatott neki egy magánál rejtegetett gyíkot – a páciens pedig rövid idő alatt felépült. A történet, melynek hitelességét állítólag más orvosok is igazolták, jól szemlélteti a nocebohatást. Az évek során sok más olyan esetről is beszámoltak, amikor emberek meg is haltak, miután megátkozták őket.
Fejben dől el
Ma már a tudósok mind nagyobb része ismeri el a nocebohatás erejét. Egy 2012. évi német áttekintésben például az áll, hogy nagy szerepe van a gyógyszerkísérletek résztvevői körében megfigyelhető magas félbehagyási arányban – az emberek úgy gondolják, hogy a placebo, amelyet kapnak, valódi gyógyszer, ezért megjelennek rajtuk az adott készítmény lehetséges mellékhatásainak tünetei.
Egy gyógyszerkísérlet résztvevőjének pedig veszélyesen alacsonyra esett a vérnyomása, amikor túladagolták az antidepresszánsnak hitt készítményt, és az érték csak azt követően normalizálódott, hogy közölték vele: hatóanyag nélküli tablettát kapott.
Napjaink „sámánjai”
Nyilvánvaló, hogy a páciens kezeléssel kapcsolatos várakozásai hatással vannak a terápia eredményességére. A sebezhető, beteg vagy sérült személyek különösen fogékonyak a negatív szuggesztiókra, s az egészségügyi személyzet által használt „fáj,” „kockázat” vagy „vérzés” szavaknak akaratlanul is káros hatásai lehetnek. Az orvosokat arra tanítják, hogy tekintélyt sugárzóan beszéljenek a páciensekkel, és mesterségük jelképei – a sztetoszkóp és a fehér köpeny – is ezt a benyomást erősítik ugyanúgy, ahogy a sámánok rituális öltözéke áhítatot ébreszt a gyógyító erejükben hívőkben.
Ugyanakkor a pozitív szuggesztió ereje lehet a magyarázat néhány kiegészítő kezelés hatásosságára is, a gyógyfüvektől kezdve egészen a homeopátiáig. E módszerek alkalmazóinak többsége sok időt szán arra, hogy pácienseit meggyőzze a kezelés hatásosságáról. Minél jobban hisz a beteg a terápiában, az annál nagyobb eséllyel lesz hatásos.
Emelje ki a pozitív dolgokat!
Ha tisztában van azzal, hogy milyen nagy a szuggesztió ereje, az élete minden területén hasznos lehet. Ha ellenáll a nocebónak, s a pozitívumokkal foglalkozik, azzal jót tesz egészségének, munkájának és kapcsolatainak is. Íme néhány ötlet arra, hogyan használhatja föl ezt a tudást a gyakorlatban.
Szerezzen hitelt érdemlő információt!
Mielőtt kezelésre menne vagy bevenne valamit, tájékozódjon róla megbízható forrásból! Az interneten elképesztő mennyiségű információ található, ám korántsem mind hiteles. Ha ön hajlamos a hipochondriára, akkor az online tájékozódás inkább káros lehet, mivel a nocebohatás jóval erősebben befolyásolja a borúlátó hozzáállásúakat, mint azokat, akik kiegyensúlyozottabban viszonyulnak a világhoz.
Ügyeljen arra, hogyan reagál az önt kezelő egészségügyi szakemberek szavaira. Összpontosítson az olyan kifejezésekre, mint „a legtöbb embernek használ ez a kezelés”, vagy „nem fog fájni”. Ugyanakkor igyekezzen helyén kezelni a negatív megjegyzéseket-„ez fájdalmas lehet”, „készüljön fel arra, hogy lassan fog felépülni”, vagy „lehet, hogy a kezelés miatt rosszul fogja érezni magát”.
Használja az elméjét!
Betegségből való lábadozás közben alkalmazzon kreatív vizualizációt a pozitív hozzáállás megőrzéséért. Ha például fájdalma van, segíthet, ha elképzeli, hogy megmasszírozzák feszülő izmait, és a melegség érzésére összpontosít. Vizualizáció közben próbáljon a légzésére koncentrálni, és képzelje azt, hogy a napon hever vagy egy medencében lebeg.
Használja ki az érintés erejét! A kutatások szerint együttérző, gondoskodó párja, egy barát, de akár egy egészségügyi szakember érintése is igen sokféle probléma – egyebek közt asztma, ízületi gyulladás, magas vérnyomás és migrén – esetén segíthet. Az érintéses terápiáról már bebizonyosodott, hogy enyhíti a fájdalmat és gyorsítja a sebgyógyulást. Még ha igazuk van is azoknak, akik szerint csupán placebohatásról van szó, végső soron az eredmény számít.
A megnyugtató érintés erősítheti a pozitív érzéseket és segítheti a gyógyulást.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.