Alsóvégtagi gyűjtőeres megbetegedések tünetei, megelőzése
E betegségcsoportban meg kell különböztetnünk a felületes és a mély gyűjtőereket érintő elváltozásokat. Ezek tünetileg és kezelés szempontjából is alapvetően különbözőek. Kóroktanilag itt is két nagy csoportot különíthetünk el.
Mit kell róla tudnunk?
Az egyik a kóros tágulat, mely következményes vérpangást okozhat az érintett végtagon. Hosszabb idejű fennállás esetén alakul ki a krónikus gyűjtőeres keringési zavar, mely az esetek körülbelül 10%-ában gyűjtőeres fekély kialakulásához vezethet. A gyűjtőeres fekélyek a belbokatájon a lakosság körülbelül 1%-ában fordulnak elő, melyek gyógykezelése nehéz feladat és gyakori a kiújulás. A másik csoportot a gyűjtőeres elzáródások, trombózisok képezik, melyek különböző fokú visszaáramlási akadályt képeznek.
Mik lehetnek a tünetei?
Az elhelyezkedéstől és kiterjedéstől függően jelentkeznek a klinikai tünetek. A felületes gyűjtőerek trombózisa fájdalmas, köteges elváltozás jól láthatóan, többnyire gyulladásos környezetben. Fő kockázata a mély gyűjtőerekre terjedés, vérrögszóródás, tüdőembólia.
A cél ennek megelőzése, többnyire sebészi beavatkozással. A mély gyűjtőeres rendszer elzáródása következtében a heveny szakban a tüdőembólia a legsúlyosabb szövődmény. Későbbiekben az idült visszaáramlási zavar, idült alsóvégtagi gyűjtőeres keringési zavarok okozta tünetekkel. A cél mindkét szövődmény megelőzése.
Hogyan előzhetjük meg a kialakulását?
Az utóbbi években ez egyre ritkábban történik műtéti úton, sokkal inkább alkalmazott a vérrög gyógyszeres oldása és tartós vérhígító kezelés. A mély gyűjtőeres rendszer trombózisának legjellemzőbb tünete az érintett végtag feszes duzzanata.
A fent említett elváltozások diagnosztizálására manapság ultrahangvizsgálatot alkalmazunk, mellyel nagy pontossággal állapítható meg az elzáródás helye és foka. A felületes gyűjtőeres tágulat (visszérbetegség), a leggyakoribb érbetegség. Az átlag lakosság körülbelül 25-30%-át érinti, de klinikailag csak mintegy felében jelentkezik, nőknél lényegesen gyakrabban.
Mik az okai és tünetei?
- Okai: örökletes tényezők, tartós állást követelő foglalkozások, kevés fizikai aktivitás, testsúlynövekedés, hormonális tényezők, terhesség.
- Tünetei: esztétikailag és kozmetikailag is zavaró, látható értágulatok, végtagduzzanat (terhelést követően nap végére), „nehézláb-érzés”, éjszakai lábikragörcs.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.