Hogyan válasszunk bioélelmiszert?
Hogyan gondoskodhatunk arról, hogy az élelmiszerek, amiket vásárolunk, lehetőleg mentesek legyenek minden vegyszertől, gyógyszertől és genetikailag módosított anyagtól? Nagyon egyszerűen: fogyasszunk öko- (organikus) termékeket! A frissen fogyasztott bioételek ízletesek, és tele vannak tápanyagokkal.
Miért bioterméket?
Az ökoszabványok tiltják azon műtrágyák, szintetikus gyomirtók és növényvédő szerek használatát, melyeket a hagyományos mezőgazdaságban ma széles körben alkalmaznak. Ennek köszönhetően az így előállított élelmiszerek a termelő és a fogyasztó számára egyaránt biztonságosabbak. Ezek a szabványok tiltanak továbbá mindenféle génmódosítást, továbbá az állatok antibiotikumokkal és növekedési hormonokkal végzett rutinszerű kezelését is.
- Az ökogazdálkodás kevesebb veszélyes hulladékot juttat a környezetbe, mint a hagyományos módszereket alkalmazó. A műtrágyák és mesterséges növényvédő szerek maradékát az eső az élővizekbe mossa, s akár az ivóvízkészletekbe is bekerülhetnek. Sok madár, állat és rovar pusztul el vegyszerekkel permetezett növények vagy más, e vegyszereket tartalmazó tápanyagok fogyasztása miatt.
- A hagyományos mezőgazdaság minden más iparágnál több kőolaj fogyasztásáért felelős, elsősorban a szintetikus trágyák és növényvédő szerek előállítása miatt.
- Az ökogazdálkodási elvek alapján az állatokkal humánusabban bánnak, mint a hagyományos állattartás során. A biogazdák például nem használnak mesterséges világítást a hozam növelése érdekében.
- Az ökogazdálkodók a talajt a táplálkozási lánc alapjának tekintik, és nagyon sokat tesznek szerkezetének javításáért. Ezáltal csökkentik annak valószínűségét, hogy a szél vagy a víz el hordja a termőtalajt, tehát csökkentik az eróziót.
Biztos tipp
Pro-kontra
Hogyan álljunk át?
Ha nem akarunk vagy nincs lehetőségünk teljes mértékben áttérni az ökogazdaságban termesztett élelmiszerek fogyasztására, csökkentsük minimálisra érintkezésünket a mezőgazdasági vegyszerekkel úgy, hogy csak a leggyakrabban fogyasztott termékekből vásárolunk biováltozatot!
- Keressünk olyan címkét, amely a termék öko vagy biodinamikus voltát tanúsító akkreditált szervezet nevét és lógóját viseli!
- Ha biozöldséget vagy -gyümölcsöt veszünk, a darabok nem feltétlenül lesznek egyforma nagyságúak és alakúak. Ezeket ugyanis az ízükért és a tápértékükért termesztik, nem pedig a megjelenésükért.
- Ne ijedjünk meg attól, hogy egyes ökogazdaságban készült aszalt gyümölcsök színe eltér az általunk megszokottól! A aszalt biosárgabarack például kissé sötétebb – de ugyanakkor sokkal ízletesebb -, mivel nem kapott kén-dioxidos tartósító kezelést.
- Vegyük figyelembe, hogy egyes bioélelmiszerek rövidebb ideig tarthatók el, mint hagyományos módszerekkel előállított megfelelőik, mivel nem tartalmaznak tartósítószereket. Fogyasztás előtt ne tároljuk őket túl sokáig!
- A csomagolóanyaggal való takarékosság érdekében az öko-gabonaféléket és -hüvelyeseket kimérve vegyük, lehetőleg nagy forgalmat bonyolító bioboltban, illetve közvetlenül a termelőtől!
- Vásárlás előtt mindig alaposan vegyük szemügyre a terményt! Az öko eredetet igazoló címke nem feltétlenül tanúsítja azt is, hogy a termék frissessége vagy tápértéke megfelel az elvárásainknak.
- Ne vegye el a kedvünket, ha az ökozöldségben vagy -gyümölcsben egy-egy kártevőt találunk – ez általában csak azt bizonyítja, hogy a terméket valóban nem kezelték növényvédő szerekkel. (Sajnos azonban igazolhatja azt is, hogy nem a megfelelő vegyszert alkalmazták permetezéskor, vagyis a kukacos alma nem minden esetben jelzi azt, hogy ökogazdaságban termesztett gyümölcsről van szó.)
Ökotanúsítványok | |
---|---|
Szervezet | Minősítés |
Biokontroll Hungária Közhasznú Társaság | (HU-ÖKO-OI) A Biokultúra Egyesület (alapítás éve: 1996) hozta létre az ökológiai gazdálkodást folytató magyarországi szervezetek termékei, valamint szolgáltatásai ellenőrzésére és tanúsítására. |
Hungária Öko Garancia Kft. | (HU-ÖKO-02), alapítás időpontja: 2002. |
Bio Mezőgazdasági Mozgalmak Nemzetközi Szövetsége (IFOAM) | A legnagyobb nemzetközi öko-/organikus szervezet, 1972-ben alakult. Ajánlásokat, irányelveket dolgoz ki, ezek alapján alakítják ki a tagszervezetek a saját előírásaikat. |
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.