Női egészségmegőrzési tippek
Alkalmazzuk a „jobb a megelőzés, mint a gyógyítás” szemléletet, s az emlőfájdalom, a menstruációs görcsök vagy a hüvelygomba ellen próbáljunk ki a gyógyszerek helyett relaxációs technikákat, és fogadjunk meg az egészségesebb életmódra vonatkozó javaslatokat! Itt csak néhányat mutatunk be az alternatív gyógyászat számos, jól bevált kezelése közül.
Premenstruációs szindróma és menstruáció
- A kíméletes testmozgás – például a gyaloglás – a premenstruációs szindróma érzelmi és testi tüneteit is enyhíti. Ha azonban a menstruáció előtt és alatt fájdalmaink vannak, hallgassunk a testünkre, és inkább pihenjünk!
- Alkalmazzunk különféle relaxációs technikákat, például jógázzunk!
- Próbáljuk ki az alábbi jóganyújtást: térdelésből üljünk le a sarkunkra, hajtsuk a fejünket a padlóig, és tegyük a kart a test mellé! Csukott szemmel maradjunk így 5 percig!
- Az akupresszúra is segíthet. Úgy tartják, hogy a talp bizonyos pontjai összeköttetésben állnak a medence-tájékkal. E pontok a sarok két oldala fölötti kis mélyedésekben vannak. Óvatosan nyomkodjuk őket az ujjaink hegyével és a hüvelykujjunkkal!
- Kerüljük vagy korlátozzuk az alkohol és a koffeintartalmú italok fogyasztását: noha ezektől rövid távon jobban érezhetjük magunkat, fokozzák a feszültséget.
- Néha-néha engedjük magunkat „nasizni” egy kicsit, egyébként meg gyakran fogyasszunk kevés ételt! Ez állandó értéken tartja a vércukorszintet, csökkenti a mohó éhséget, valamint az ingerlékenységet is.
- Tegyünk 3-5 csepp muskátliolajat egy párologtató mécsesbe, vagy adjuk a meleg fürdővízhez! Azt mondják, hogy ez a szer kiegyensúlyozza az érzelmeket, ezért hasznos hangulatingadozások esetén.
Emlőfájdalom
- A hormonális változásokkal járó érzékenységet sokszor fájdalomcsillapítók nélkül is enyhíthetjük.
- Próbálkozzunk önmasszázzsal! Használjunk növényi olajat, s az ujjunkkal írjunk le pénzérme nagyságú köröket a bőrön! Végül nyomjuk tenyérrel finoman be és fel az emlőt!
- Őrizzük meg a nyugalmunkat, amennyire csak lehet! A stresszes időszakokban felszabaduló adrenalin fokozhatja az emlő érzékenységét.
Harc a hüvelygomba ellen
- Az emésztőrendszer egészséges baktériumflórájának helyreállításához fogyasszunk acidophilus-kultúrát tartalmazó joghurtot!
- Válasszunk összetett szénhidrátokat, hogy a cukrok csak lassan kerüljenek be a vérkeringésbe! Ellenőriztessük, nincs-e valamilyen élelmiszer-allergiánk, mivel kimutatták, hogy az súlyosbíthatja a tüneteket.
- Lehetőleg kerüljük a stresszt, mivel az ronthat az állapotunkon.
- Szeretkezés után csak tiszta vízzel mosakodjunk, ne szappannal!
- Ne hordjunk szűk nadrágot vagy fehérneműt, és kerüljük a szintetikus anyagokat! A laza pamut fehérnemű a legjobb.
Tabletta helyett
- Az alábbi gyakori női panaszok ellen érdemes megpróbálkozni a gyógyszermentes alternatívákkal is. Fejfájás: Az őszi margitvirág kivonatát tartalmazó tabletták csökkenthetik a migrénes rohamok gyakoriságát és hevességét.
- Görcsök és erőteljes vérzés: Igen hatékony az illatos barátcserje, amelyet tabletta, kapszula és tea formájában is fogyaszthatunk. Erős vérzés esetén kérjük meg orvosunkat, hogy ellenőrizze vérünk vasszintjét!
- Pattanások: Tegyünk egy csepp teafaolajat a pattanásokra! Végezzünk gyógynövényes arcgőzölést: forraljunk fel 2-2 teáskanál szárított vörös herét és kamillát 5 dl vízben, majd a tűz-helyről levéve töltsük át egy tálba! Takarjuk le a fejünket törülközővel, s 10 percig gőzöljünk!
Menopauza
Az ösztrogénhiány ellensúlyozására sokáig rutinszerűen alkalmaztak hormonpótló kezelést (HRT). Ha nem akarunk beavatkozni a természetes folyamatokba, és el akarjuk kerülni a kezelés mellékhatásait, fontoljuk meg az alábbi természetes alternatívákat.
- Együnk sok szójatartalmú ételt, mivel ezek fitoösztrogéneket tartalmaznak. E növényi eredetű vegyületek a szervezetben a természetes ösztrogénekhez hasonló hatást fejtenek ki, és segítenek enyhíteni a tüneteket. Az édesgyökérteának is van ösztrogénszerű hatása.
- A hőhullámok ellen tartsunk otthon Cimicifuga racemosa kivonatot!
- A kellemetlen éjszakai verejtékezést csökkenthetjük, ha az arcunkat és a mellkasunkat letörölgetjük levendulavízbe mártott arclemosó kesztyűvel! 2-5 csepp levendulaolajat tegyünk 250 ml vízbe!
Húgyuti fertőzések
Tízszer annyi nő küszködik kiújuló húgyúti fertőzésekkel, mint ahány férfi. Ha közéjük tartozunk, fontoljuk meg a gyógyszerek helyett az alábbi természetes gyógymódok alkalmazását!
Igyunk áfonyalevet! Az egykor csak népi gyógyszernek tartott áfonyalevet ma már a „hivatalos” orvostudomány is bizonyítottan hatékonynak tartja a megelőzésben. Az áfonyában lévő anyagok ugyanis megakadályozzák, hogy a húgyúti fertőzéseket okozó Escherichia coli baktériumok megtapadjanak a húgyutak falán.
A szantálfaolaj gyulladáscsökkentő hatású, és a hagyományos ajurvédi-kus gyógyászatban a h úgy utak fertőtlenítésére használják. Töltsük meg a kádat meleg vízzel, és adjunk hozzá 2 csésze keserűsót, I csésze szódabikarbónát, valamint 5 csepp szantálfaolajat! Maradjunk 15 percen át a fürdőben!
Lyaggyulla
- Keverjünk össze 1-1 teáskanál szárított medveszőlőt, kanadai gyömbért és kasvirágot!
- Öntsünk rá 2 csésze forró vizet! Hagyjuk állni, és szűrjük le!
- Naponta akár 4 csészényit is megihatunk belőle.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.