Orvosi tanácsok

Hogyan csökkenthető a fájdalom?

Akárhol is jelentkezik a fájdalom – a fejünkben, a lábunkban vagy a kettő között bárhol -, kínzó lehet. Szerencsére nem feltétlenül kell erős és gyakran drága fájdalomcsillapítókat használnunk, hiszen sokféle természetes gyógymódot is alkalmazhatunk helyettük.

Fülfájás

Dörzsöljünk egy fokhagymaolaj-kapszulát a két tenyerünk közt, hogy felmelegítsük, majd szúrjuk ki, és cseppentsünk 1-2 csepp olajat a fülbe! (Ha arra gyanakszunk, hogy meg-repedt a dobhártyánk, semmiféle folyadékot ne cseppentsünk a fülbe!)

Ha a repülőgépen mindig bedugul a fülünk, szedjünk tormatablettát -ez enyhíti az orrdugulást. A fülfájás oka többnyire az, hogy az orr bedugul, így a dobüreg nem szellőzik.

Enyhe fülfájás esetén használjunk kamillavirág-teát, erősebb fájdalom esetén pedig a kamillából készült homeopátiás orvosságot!

Égő szem

A fáradt, égő szem megnyugtatására próbáljuk ki a következőket.

  • Feküdjünk le, és tegyünk uborkaszeletet vagy kihűlt teafiltert a szemünkre! Relaxáljunk így 10-15 percig, majd vegyük le az uborkát, illetve a filtereket!
  • Ha száraz a szemünk, forraljunk fel 2 csésze vizet egy csipet szódabikarbónával! Hagyjuk kihűlni, majd az oldattal mossuk át a szemünket!
  • Adjunk 1 teáskanál száraz szem-vidítófüvet I csésze forrásban lévő vízhez! Fedjük le, hűtsük ki, szűrjük át, majd öblítsük át vele a szemet!

Fejfájás

Ha azon balszerencsések közé tartozunk, akiket rendszeres fejfájás kínoz, gondoljuk végig, hogy mi váltja ki! Előfordulhat, hogy a környezetben kell keresnünk az okokat, s a fejfájás valamilyen allergiára vagy helytelen étkezési szokásokra vezethető vissza.

Ha hajlamosak vagyunk a fejfájásra, ügyeljünk rá, hogy gyakran együnk, de csak keveset! A túl kevés vagy túl ritka táplálkozás vércukorszint-ingadozást okozhat, ami fejfájást idézhet elő.

Próbáljuk ki a bioboltokban kapható fehérfűztablettát! Ez ugyanolyan vegyületet tartalmaz, mint az aszpirin, csak kisebb mennyiségben, így kisebb a gyomorvérzés kockázata (amely az aszpirin legsúlyosabb mellékhatása). (Vigyázat! Azok, akik allergiásak az aszpirinre, vagy akiknek gyomor-, illetve nyombélfekélyük van, kerüljék ezt a szert!)

Legyünk tisztában azzal, hogy a fejfájás egyik lehetséges oka a túl-érzékenység valamely élelmiszerrel szemben! A legismertebb „bűnösök” a sajt, a csokoládé, a citrusfélék, a koffein és a vörösbor.

Kerüljön az étrendünkbe minél több rost – barna rizs, zab és korpa formájában -, mivel meglepő módon a székrekedés is okozhat fejfájást!

Biztos tipp

A migrénben szenvedők egy részénél azonnali javulás észlelhető, ha lemondanak az érlelt sajtokról a savanyúságokról, a pácolt húsokról a vörösborról, a sörről, az olajos magvakról, a narancsról, a koffeinről és a csokiról. Az ezen ételekben található vegyületek, az aminők bizonyítottan képesek migrénes rohamok kiváltására.

Migrén

A migrénben szenvedők számára jó hír, hogy a természetes kezelések és orvosságok éppoly hatékonyak, mint a gyógyszerek.

Szedjünk magnéziumot és kalciumot, amelyek javítják ereink és idegeink állapotát! Ha néhány hónapon át őszi margitvirágot szedünk, jelen-tősen csökkenhet a migrénes rohamok gyakorisága.

Ha tudjuk, hogy a stressz migrént okoz, próbáljuk megtanulni a biofeedback vagy a relaxáció különféle módszereit!

Elképzelhető, hogy az ómega-3 zsírsavakban gazdag halak – például a lazac vagy a tonhal – fogyasztása is segít a migrénes rohamok meg-előzésében.

Hasfájás

Igyunk egy csésze teát! A kamilla különösen hatékony, ha a hasfájást feszültség vagy a renyhe emésztés idézi elő. A petrezselyemmag-tea gátolja a bélgázképződést, és ellazítja a belek izmait. A borsmentatea szintén jó orvosság görcsök ellen.

A tünetektől függően próbálkozzunk az alábbi homeopátiás kezelésekkel: Nux vomica, ha túl sokat ettünk vagy ittunk, s ettől émelygünk; vagy Arsenicum album, ha gyomor-égésünk van, és még borzongunk is.

Próbálkozzunk stresszoldó stratégiákkal! Stressz hatására megnő a vérben a serkentő hatású hormonok szintje, melyek hatására a bélfal izmai megfeszülnek, s ez „gyomoridegességet” vagy akár erős hasfájást is okozhat.

Sajgó lábfej

Vegyük le a cipőnket, és üljünk le! Nyújtsuk ki a lábunkat, és forgassuk mindkét bokánkat jobbra-balra! Táncoltassuk meg a lábujjainkat is!

Masszírozzuk meg a lábunkat! Hüvelykujjunkkal dörgöljük a lábboltozatot erős, körkörös mozdulatokkal! Az is kitűnő gyorsmasszázs, ha a talpunkkal sodrófát vagy üres üveget hengergetünk előre-hátra.

Áztassuk a lábunkat 10 percig egy tál langyos vízben, amelyben 2 evőkanál keserűsót oldunk fel! Töröljük szárazra, majd tegyünk néhány jégkockát egy arcmosó kesztyűbe, s ezzel dörgöljük át a lábfejet és a bokát!

Házi kezelések

  • Enyhe izom-és ízületi fájdalom: Akár a hétvégi kertészkedés, akár komoly sporttevékenység miatt sajognak az izmaink és az ízületeink, az itt leírt házi kezelések segítenek a fájdalom enyhítésében. Keverjünk össze 15 ml semleges illatú olajat, például mandulaolajat 3-5 csepp eukaliptusz-, levendula-, borsmenta- vagy téli-zöldolajjal, és dörzsöljük be vele a sajgó izmot! Hűvös, száraz helyen, sötét színű üvegben tároljuk! Áztassunk 1 teáskanál szárított, darabolt csilit 2 evőkanál olajban egy éjszakán át! Használat előtt szűrjük át kávéfilteren! Először egy kis területen ellenőrizzük, hogy nem érzékeny-e rá a bőrünk, és tartsuk távol a szemtől! Kenjük be az egész érintett ízületet ricinusolajjal! Borítsuk be vattával vagy flanelldarabbal, majd melegítsük meleg vizes palackkal!
  • Arcüreg-gyulladás: Ha hajlamosak vagyunk az arc- és homloküreg-gyulladásra, próbáljuk abbahagyni az antihisztaminok szedését, és kövessük az indiai jógik példáját: öblítsük át naponta az orrjáratainkat a bioboltokban kapható netikanna segítségével! Töltsük meg az edényt meleg sós vízzel! Döntsük hátra a fejünket, és dugjuk az edény csőrét az egyik orrlyukba! A folyadék az egyiken be-, a másikon kifolyik.

Elsöprés

Ha úgy érezzük, hogy hamarosan megfájdul a fejünk, ne nyúljunk azonnal fájdalomcsillapítóért, hanem próbáljuk inkább az izomfeszültség lazításával „elsöpörni”! Használjuk az ujjainkat vagy egy közepesen erős szálú hajkefét!

  • Az egyik szemöldök felett kezdve húzzuk végig az ujjainkat vagy a kefét felfelé a fejünkön, hátra a fülünk fölött majd le a tarkónkon!
  • Térjünk vissza a szemöldökhöz, és ismételjük meg a műveletet, az előzőhöz képest valamivel jobbra kezdve!
  • Végezzük el ugyanezt a másik szemöldök felett is!
  • Hogy a fejfájás biztosan elmúljon, ismételjük meg mind-ezt egy fél órával később újra!

Lóránt Szentgyörgyváry

Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt

Szakmai gyakorlatok és tanulmányok:  Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.