Hatásos megoldások migrén ellen!
Ma úgy vélik, hogy a migrént az idegsejtek aktivitásának változásai okozzák. A migrénes fájdalom elviselhetetlen lehet, rosszullétet okozhat, és furcsa mód a rohamokat olykor egyfajta aura – villódzó fények, vakfoltok vagy csiklandozó érzés – előzi meg. Sokan nem is tudják, hogy fejfájásaikat migrén okozza. Akkor lehet migrénje, ha a következő tünetek bármelyikét tapasztalta már magán fejfájásos roham során: lüktető fájdalom a fej egyik vagy mindkét oldalán, rosszullét, fény- és hangérzékenység és olyan iszonyatos sajgás, hogy az gátolja napi rendszeres tevékenységeinek végzését.
Migrénre kifejlesztett fájdalomcsillapítók
Ha migrénje viszonylag enyhe – azaz a rohamok általában nem gátolják mindennapi életét, és a rohamoknak legfeljebb a 20 százalékát kíséri hányás -, akkor az olcsó, vény nélkül kapható gyulladáscsökkentő gyógyszerek is segíthetnek, állítják a chicagói Diamond Fejfájásklinika kutatói. Az aszpirin, az ibuprofen, az acetaminofen és a naproxen egyaránt hatásos, mi azonban inkább olyan, vény nélkül kapható migréncsillapítót ajánlunk, amelyben acetaminofen, aszpirin és koffein is van.
E kombinációs tabletták egy vizsgálat szerint 20 perccel gyorsabban enyhítették a migrénes fájdalmat, mint az ibuprofen. Egy másik vizsgálatban a rohamok megszakítására adott vényköteles szumatriptánnál is hatásosabbnak bizonyultak a mérsékelten heves migrén fájdalmának csillapítására – főként, ha a roham első jelére bevették őket.
Vényköteles rohammegszakító
gyógyszerek Ha a vény nélkül kapható szerek nem segítenek, kérjen orvosától triptánt, amely a súlyos fejfájás esetén szinte mindig hatásos. A szelektív szerotoninreceptor-agonisták néven is ismert gyógyszerek megszakíthatják a migrénes rohamot, ha annak első jelére beveszik őket, de a már kialakult rohammal járó fájdalmat is enyhíthetik. A triptánok az esetek 24-45 százalékában egy órán belül elkezdik enyhíteni a fájdalmat, 23-42 százalékukban pedig két órán belül meg is szüntetik.
Nagyon alacsony zsírtartalmú étrend
Amikor 54, migrénre hajlamos személy zsírban rendkívül szegény étrendet követett (napi kalóriabevitelüknek csak 10-15 százaléka származott zsírokból), 94 százalékuk számolt be arról, hogy a fejfájások száma legalább 40 százalékkal csökkent. Ha pedig rájuk tört a migrénes roham, a fájdalom 66 százalékkal volt gyengébb és 70 százalékkal rövidebb ideig tartott. Ennek köszönhetően 72 százalékkal kevesebb gyógyszert kellett használniuk, mint a vizsgálat előtt, számolnak be róla a Loma Linda Egyetem kutatói.
- Krónikus fejfájások és tünetei
- Akut fejfájások típusai és okai
- Rohamokban jelentkező fejfájások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Rohammegelőző gyógyszerek
Ha havonta kétszer vagy többször van migrénes rohama, nagy valószínűséggel ilyen gyógyszert fog kapni. Az East Carolina Egyetem szakértői szerint megfelelő gyógyszerrel a felére csökkenthető a fejfájások jövőbeli kockázata – de ehhez türelmesnek kell lenni, mivel olykor négy hétig is eltart, mire érezhetővé válik a javulás, és néha csak hat hónap után lehet eldönteni, hogy az adott kezelés hatásos-e.
Az eddigi legjobb eredményeket adó migrénmegelőző gyógyszerek a béta-blokkolók közé tartozó propranolol és timolol. A vizsgálatok szerint az e szereket szedők 90 százalékának egyértelműen javul az állapota. Az egyetem vizsgálata alapján kiváló minősítést kapott még az antidepresszáns amitriptilin, illetve az epilepszia elleni valproátsav és topiramát is. Ha ezek a rohammegelőző gyógyszerek nem segítenek, néha a kalciumcsatorna-gátlók is hatásosak lehetnek.
Vörös acsalapu
Egy szakértő szerint a vörös acsalapuból (Petasites hybridus) készített szerek az „eddig ismert legjobb, igazoltan biztonságos növényi készítmények fejfájás ellen”. Szakemberek egy 245 fő bevonásával végzett vizsgálat eredményeit közölték a Neurology című szaklapban: az acsalapu-készítményt szedők 68 százaléka észlelte, hogy a migrénes rohamok száma legalább 50 százalékkal csökkent – ez jobb eredmény, mint amilyet néhány elismert gyógyszerrel el lehet érni.
Akupunktúra
Brit kutatók 13 vizsgálat eredményeit összegezve megállapították, hogy egyelőre még nem lehet eldönteni, alkalmas-e az akupunktúra a fejfájás megelőzésére, illetve enyhítésére. Mindenesetre egy vizsgálatban, amelybe 401 fejfájós személyt vontak be – többségük migrénes volt -, azok, akik 12 hét alatt 12 akupunktúrás kezelést kaptak, 15 százalékkal kevesebb fájdalomcsillapítót használtak, mint azok, akik nem részesültek akupunktúrában.
B12-vitamin (riboflavin) Amikor Belgiumban a kutatók 55 személynek három hónapon át naponta adtak ebből a vitaminból, 60 százalékuk a szokásoshoz képest feleannyi migrénes rohamot tapasztalt. Az önkéntesek ehhez a javasolt napi 1,5 milligrammos adag csaknem 300-szoro-sát, napi 400 milligrammot vettek be. Azt, hogy ez az adag biztonságos-e, hosszabb távú kutatásokkal kell eldönteni.
Őszi margitvirág (Chrysanthemum parthenium)
Ez a népszerű gyógynövény csak „enyhe és átmeneti” előnyöket kínál, állítják brit kutatók öt, a gyógynövény migrénre gyakorolt hatásával foglalkozó, gondosan megtervezett vizsgálat adatainak értékelése alapján. Egy nemrég végzett vizsgálatban azonban a növény hatóanyagából, a partenolidból ellenőrzötten azonos mennyiséget tartalmazó margitvirágkivonatok az ismétlődő migrénes rohamok gyakoriságát havi csaknem ötről nagyjából háromra csökkentették.
Melatonin
Amikor 34 brazil migrénes beteg három hónapon át esténként, lefekvés előtt melatonint vett be, kétharmaduk úgy nyilatkozott, hogy a tapasztalt migrénes rohamok száma a felére csökkent, nyolcan pedig egyáltalán nem észleltek rohamot. De figyelem: a résztvevők ez esetben tudták, hogy melatonint kapnak, így a javulás, legalábbis részben, placebohatás következménye lehet
Magnézium
Legalább nyolc vizsgálat készítői állapították meg, hogy a gyakori migrénes rohamokban szenvedők agyában igen alacsony ennek az ásványi anyagnak a szintje. Amikor azonban a kutatók migrénre hajlamos személyeknek magnéziumot adtak, az eredmények vegyesek voltak: talán azért, mert a táplálékkiegészítők nem segíthettek azokon, akiknek eleve normális volt a magnéziumszintjük.
A magnézium talán azon nők esetében a leghatásosabb, akik menstruációval összefüggő migrénben szenvednek, illetve azoknak a személyeknek, akik a roham előtt aurát tapasztalnak – bár három, a magnézium migrén elleni alkalmazhatóságát vizsgáló felmérés közül kettő nem talált kimutatható előnyöket.
Mi váltja ki a migrént?
Segíthet a rohamok elkerülésében, ha távol marad azok kiváltó okától. A legutóbbi időkig a szakértők gyakran különféle ételeket jelöltek meg a migrénes rohamot kiváltó tényezőkként, például a vörösbort, az érett sajtokat és a csokoládét. Ma azonban már nem olyan biztosak abban, hogy a fejfájásokat valóban bizonyos ételek idézik-e elő. Az atlantai Fejfájásközpont munkatársai 916 felnőttet kérdeztek meg arról, mi váltja ki migrénjüket, s az alábbi válaszokat kapták.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.