Intsen búcsút a székrekedésnek!
Ne gyötörje magát, ha nem kell olyan gyakran vécére mennie, mint elképzelése szerint kellene! Ami az egyik ember esetében normális, az a másiknál szokatlannak számíthat. Ha Ön valóban székrekedéses, azt észre fogja venni: küszködve fogja kipréselni a száraz és kemény székletet, s kellemetlen teltségérzete lehet. Az alábbi módszerek segíthetnek újra mozgásba hozni a dolgokat.
Rostban gazdag ételek és bőséges folyadék
A székrekedés megelőzésére – és hosszabb távon a megszüntetésére – az a legjobb megoldás, ha sok zöldséget, gyümölcsöt, hüvelyest és szemes gabonát fogyaszt, s mindezt jó sok vízzel öblíti le. De ne külön-külön próbálkozzon ezekkel: a felmérések szerint önmagában sem a víz, sem a rost nem ér sokat székrekedés ellen. Emellett legyen türelmes: hetekbe is telhet, mire érezni kezdi a javulást. (Ha gyorsabb megoldást szeretne, fogyasszon aszalt szilvát vagy szilvalevet, forró kávét vagy egy csésze langyos tejben elkeverve egy teáskanálnyi őrölt lenmagot – állítólag ezek mind segítenek.)
Naponta legalább 25 gramm rost bevitelére törekedjen; 100 g zabkorpában 22 g rost van, 100 g hántolatlan gabonapehelyben 10 g, 100 g aszalt gyümölcsben (szilva, füge) 12 g, 100 g vörös vesebabban több mint 9 g, 100 g málnában 6 g található.
További megoldások
- Rosttartalmú táplálékkiegészítők és ozmotikus hashajtók A rostot tartalmazó táplálékkiegészítők egyeseknek segítenek székrekedés ellen – de nem mindenkinek. Kipróbálóiknak nagyjából a fele idővel abbahagyja szedésüket, méghozzá két fő okból: mert felfúvódást okoznak, és mert nem hatnak. A Gasztroenterológusok Amerikai Kollégiumának munkacsoportja megállapította, hogy csak az útiffímaghéjat (psylliumot) tartalmazó táplálékkiegészítők hasznosak krónikus székrekedés ellen. Rövidebb ideig tartó székrekedés esetén az ozmotikus hashajtók is segíthetnek, állapították meg néhány vizsgálatban. E készítmények (például a magnéziatej) hatóanyagai – a magnézium-hidroxid, a magnézium-citrát, a nátriumfoszfát vagy a polietilénglikol -miatt a víz nem szívódik föl a bélből, hanem megköti a széklet, amely ettől lágyabb lesz. Mindenesetre csak rövid ideig használja ezeket a szereket (egy-két hétig), és számítson arra, hogy hatásuk kifejtéséhez szükség van néhány napra.
- Biofeedback Ha idült székrekedésben szenved, a biofeedback is segíthet. A módszer megtanítja, hogyan lazítsa el a medencefenék izmait és a végbélnyílás záróizmát székeléskor. A vizsgálatok szerint az eljárás akár 70 százalékban hatásos lehet azok esetében, akik az idült székrekedés olyan típusában szenvednek, amikor nem képesek összehangolni a hatékony székletürítéshez szükséges mozgásokat. Kevésbé hatékony viszont azok körében, akiknél a székrekedés oka a bélfalrenyheség – ez a probléma főként fiatal nőket érint, akik hetente legfeljebb egyszer ürítenek székletet.
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.Szerző: Griffel Tibor