A zsír tiszta életenergia
A hatékony és takarékos anyagcsere már az evolúció kezdetén is éppen olyan fontos tulajdonság volt, mint az energiatartalékok gyors felhalmozásának képessége. Az ember csak így volt képes átvészelni az ínséges időket. Ennek érdekében azonban tavasszal, nyáron és ősszel, amikor bőségesen el volt látva táplálékkal, tartalékolnia kellett az energiát. Mivel a zsír nem köti meg a vizet, és ezen túlmenően magasabb is az energiatartalma, mint a szénhidrátoknak, egységnyi tömegre vonatkoztatva nagyobb mennyiséget képes raktározni belőle – ennek köszönhető, hogy a zsírsejtek váltak ideális energiaraktárrá.
Csakhogy pontosan ez a túlélés érdekében oly fontos testi képesség, a több-kevesebb zsír vésztartalék gyanánt való raktározásának lehetősége manapság sokaknak megnehezíti, hogy tartsák a súlyukat. Míg a kevésbé jó táplálékhasznosítók a végtelen táplálékkínálat ellenére is látszólag gond nélkül karcsúak maradnak, azok az emberek, akik a táplálékból származó energiát hatékonyan hasznosítják és gyorsan zsírrá alakítják, egyértelműen hátrányba kerülnek.
A hasi zsírszövet ugyanis úgy működik, mintha endokrin szerv volna, vagyis hasonlóan, mint a testünk egyes hormonkibocsátó mirigyei. Különböző gyulladás- és rákkeltő anyagok termelődnek itt. Nem kell frusztráltan belenyugodniuk abba, hogy ők egyszerűen hajlamosak a zsír raktározásra, és emiatt megbetegedési kockázatuk is magasabb. Arra sincs szükség, hogy kényszeresen koplaljanak, és minden falat előtt kétszer is meggondolják, hogy szükségük van-e rá vagy sem. Még zsírt is ehetnek, amit a vonalaikra adók téves elgondolásokból kiindulva mellőznek.
Ezektől az arányoktól mára igen messzire kerültünk. Manapság a cukor- és keményítőtartalmú élelmiszerek teszik ki a táplálékunk 60 százalékát, és szükségleteinknek már csak nagyjából harmadát fedezzük zsírokkal és olajokkal. Ezért egyre több táplálkozási szakember javasol magasabb zsír- és olajhányadot a napi táplálékban – mégpedig főként más tápanyagok, például a szénhidrátok rovására.
Zsírok: jobbak, mint a hírük
A zsírok, és folyékony formájuk, az olajok a legfontosabb tápanyagok szerveztünk számára. Egyes fajtáik egyenesen létfontosságúak (esszenciálisak), ami azt jelenti, hogy egész életünkben szükségünk van fogyasztásukra. Az egyenletes ellátás mellett az esszenciális zsírsavak kiegyensúlyozott aránya is fontos tényező. Csak így tudnak részt venni például a hormonális anyagcserében, valamint gyulladásos és gyógyulási folyamatokban, és így tudják a maguk részét hozzátenni a testi-lelki egészséghez.
Ugyanakkor, ha szeretné e pozitív hatások előnyeit élvezni, a megfelelő zsírokat és olajokat kell választania. Csak abban az esetben lesz képes újra elérni és tartani az önre jellemző optimális testsúlyt, ha elegendő egészséges zsiradékot fogyaszt. Ezzel már önmagában is sokat tesz a betegségek megelőzéséért. A vércukorszint szempontjából is értékes élelmiszernek számít a zsír.
Ha ugyanis a szénhidrátokat zsír vagy olaj társaságában fogyasztja, a vérben sokkal lassabban emelkedik a cukor értéke, hiszen a szervezetnek a zsírt is meg kell emésztenie, és ez automatikusan csökkenti a szénhidrátok hasznosításának sebességét is. Ha például fehér kenyeret eszik, az emésztő-enzimek villámgyorsan lebontják és a vérbe szállítják a benne levő keményítő vegyületeket, ennek eredményeképp pedig gyorsan megemelkedik a vércukorszint.
Különböző zsírsavak
A zsír és az olaj elsősorban abban különbözik egymástól, hogy hány fokon van az olvadáspontjuk, tehát mennyire folyós állagúak. A zsír szobahőmérsékleten szilárd, az olaj pedig folyékony. A kókuszolaj példája azt is megmutatja, hogy a kettő közötti átmenet a szó legszorosabb értelmében folyékony lehet: az ugyanis csak 23 fok feletti hőmérsékleten marad folyós, ha hidegebb van, megszilárdul. Ha a kókuszolaj fűtetlen helyiségben állna, az évszakok váltakozásával többször is változna a halmazállapota.
A zsírokat és olajokat alapvetően a következő alcsoportokba sorolhatjuk:
- A túlnyomórészt telített zsírsavakat tartalmazó zsírok és olajok, például a kókuszolaj és a vaj.
- Telített és telítetlen zsírsavak keverékéből álló zsírok és olajok. A tartási körülményektől, takarmányozástól függően részben a marhafaggyú, a disznózsír és a libazsír is sok telítetlen zsírsavat tartalmazhat.
- Zsírok/olajok többszörösen telítetlen zsírsavakkal (angol rövidítése: PUFA), amelyekben magas az esszenciális ómega-3 zsírsavak aránya. Ilyen a lenmagolaj, a málnamagolaj vagy egyes hidegvízi halak zsírja.
- Zsírok/olajok többszörösen telítetlen zsírsavakkal, amelyekben magas a létfontosságú omega-6 zsírsavak aránya, ilyen például a sáfrányos szeklice-olaj (Carthamus tinctorius) és a napraforgóolaj.
A közhiedelemmel ellentétben tehát nem igaz, hogy az állati zsiradék jobbára telített, a növényi ellenben telítetlen. A kókuszolajban például magasabb a telített zsírsavak aránya, mint a disznózsírban és a libazsírban. Az a gyakran hangoztatott állítás is téves, mely szerint a telítetlen zsírsavak általában egészségesebbek volnának, mint a telítettek. Az emberi anyagcserének természetesen mindenekelőtt az esszenciális, többszörösen telítetlen zsírsavakra, valamint fontos, egyszeresen telítetlen zsírsavak bőséges kínálatára van szüksége kielégítő mennyiségben és megfelelő arányban.
A telített zsírsavak is fontosak az egészséges táplálkozás szempontjából.
Hiszen végső soron értékes energiahordozók, amelyek stabil kémiai tulajdonságaiknak köszönhetően nem lépnek nemkívánatos káros reakcióba más sejtalkotó elemekkel, mint ahogy az például a cukorral megtörténik. Az egyszeresen, illetve többszörösen telítetlen zsírsavak viszont kémiai szempontból igen reakcióképesek, és ennek megfelelően instabilak. Ezt például abból vehetjük észre, hogy könnyen avasodnak. Mivel ez az ízét is alaposan megváltoztatja, eltarthatósága erősen korlátozott. Míg például olívaolaj szinte minden élelmiszerüzletben kapható, a különösen egészséges lenmagolaj és kendermagolaj kimondottan ritkaságnak számít a boltokban.
MCT olajok
Ráadásul nem emelik a vérben a vérzsír- és koleszterin-értékeket (lásd a 46. oldalon), így nem növelik a szíves érrendszeri betegségek kockázatát. A sejtek az energiának ezt a formáját viszonylag gyorsan fel tudják venni. Mivel megkönnyítik a mitokondriumok számára az energiatermelést és serkentik a zsírégetést, az MCT olajok még a daganatos sejtekben is elősegítik az égésen alapuló anyagcserét, megakadályozva ezzel az erjedésre való átkapcsolást. Mindez fokozottan érvényes akkor, ha az MCT olajok fogyasztását szénhidrátszegény étkezéssel egészítjük ki.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.