A sófogyasztás és a hipertónia összefüggése
Jól ismert a konyhasófogyasztás és a hipertónia kapcsolata. Vannak adatok arra vonatkozóan, miszerint a túlzott konyhasófogyasztás az emberek mintegy 25-30%-ánál, az ún. sóérzékenyeknél hipertóniára hajlamosít. Olyan vizsgálatok is vannak, miszerint sószegény étrenddel átlagosan mintegy 10 Hgmm-rel lehetett csökkenteni a vérnyomást.
A konyhasó alapvetően életfontosságú ásványi anyag, a sejtek működésében, a vérkeringésben, a vízháztartásban nélkülözhetetlen. Ugyanakkor túl sokat, kb. 15-20 g-ot fogyasztunk naponta belőle, mintegy 3-4 szer annyit, mint amennyi az ajánlás.
Miután ezek nagy részét a fogyókúra keretében úgyis korlátozni kell, egyúttal a sóbevitelt is korlátozzuk. A sózáshoz használhatunk csökkentett nátriumtartalmú sót amelyben a nátriumtartalom egy részét káliumra cserélték, ami kedvező lehet a vérnyomás szempontjából (vesebetegek csak orvosi tanácsra használjanak káliumtartalmú sót). A tengeri és a jódozott só ugyanannyi nátrium-kloridot tartalmaz, mint az asztali só.
Meg kell említeni az ásványvizeket is, mint lehetséges sóbeviteli forrásokat, mert konyhasót (nátrium-kloridot) és nátrium-hidrokarbonátot tartalmaznak. Hipertóniások kerüljék a magas nátriumtartalmú ásványvizet, de miután elsősorban a nátrium-klorid növeli a vérnyomást, magas nátriumtartalmú ásványvíz magas kloridtartalom nélkül kevésbé veszélyes. A kloridtartalomnak, amit a palackra ragasztott címkén feltüntetnek, 300 mg/l alatt kell lenni, hogy a hipertóniások is fogyaszthassák.
Kálium, magnézium, kalcium és a vérnyomás
A káliumbevitel csökkentheti a vérnyomást, ellensúlyozhatja a nátrium vérnyomásemelő hatását. A napi káliumszükséglet 3,5 g. Legmagasabb a káliumtartalom a banánban, burgonyában, hüvelyesekben, karfiolban. Fogyókúrák során nagyon fontos a káliumpótlás. Saját gyakorlatunkban a 600-800 kalóriával fogyókúrázó betegeknek legalább napi 2 g káliumot adunk a táplálékban elfogyasztott mennyiségen felül.
A káliumhiány ritmuszavarokra is hajlamosít, nem igazolt azonban, hogy a káliumhiány hipertóniát okoz. Kevésbé bizonyítható a magnézium- és kalciumhiány kedvezőtlen hatása a vérnyomásra, de nem kizárt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.