A szív- és érrendszeri betegségek gyakorisága és fajtái
Az érelmeszesedéses eredetű szív- és érrendszeri betegségek keletkezésében a könyv tárgyát képező klasszikus rizikófaktorok játszanak döntő szerepet, ezért e betegségeket legjobban a rizikófaktorok befolyásolása révén lehet megelőzni és részben kezelni. Nem tartoznak ide pl. a szívbillentyűhibák, a szív gyulladásos megbetegedései vagy az agyi erek fejlődési rendellenességéből adódó katasztrófák stb., ezeket itt nem tárgyaljuk.
Világviszonylatban az összes haláleset mintegy i/3-a szív- és érrendszeri okra vezethető vissza (az országok fejlettségétől függően 25-50%), aminek fele szívkoszorúér-betegség következménye. Évi mintegy 17 millió ember hal meg szív- és érrendszeri betegségben, közülük 7 millió szívkoszorúér-betegségben, 6 millió pedig stroke-ban (Európában, Amerikában a szívhalál, Japánban inkább a stroke miatt bekövetkező halál a gyakoribb).
A szív- és érrendszeri ok miatt bekövetkezett halálesetek számában Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban lényeges csökkenés következett be. A kelet- és közép-európai országokban ez csak az utóbbi évtizedben mutatkozik, de egyelőre még messze túlhaladja a nyugat-európai vagy európai uniós átlagot. Magyarországon belül is van különbség, bizonyos megyékben, pl. Szabolcs-Szatmár-Bereg vagy Nógrád megyében magas, viszonylag alacsony Győr-Moson-Sopron és Vas megyében, a legalacsonyabb Budapesten.
Javuló tendencia okai
Ahol javuló tendencia észlelhető, ott a rizikótényezőkben bekövetkezett kedvező változás, elsősorban az életmód javulása, pl. a dohányzás csökkenése, a jobb orvosi ellátás, szűrővizsgálatok, a magas koleszterinszint kezelésének új lehetőségei (statinok) és a betegek jobb hozzáférési lehetőségei játszanak szerepet.
A sok lehangoló adat után jó hír, hogy az elmúlt évtizedben Magyarországon is számottevő javulás mutatható ki. Amíg a születéskor várható élettartam 1993-ban átlagosan 69 év volt (férfiaknál 64,5, nőknél 73,8), 200l-re ez több mint 3 évvel emelkedett, átlagosan 72,3 évre (férfiaknál 68,1, nőknél 76,4 év). Kétségtelen, hogy ez 6 évvel alacsonyabb az európai uniós 78,3 év átlagnál A halálesetek száma is csökkent Magyarországon 12%-kal: 1993-ban 150 000, 2001-ben 132 000 halálesetet regisztráltak (KSH, 2002).
- Köhögés és köpettel járó köhögés okai
- Rekedtség okai
- A járás zavara: sántítás és ataxia
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Az Egyesült Államokban ez a javulás olyan mértékű, hogy a 70 év alattiak szív- és érrendszeri betegségek okozta halálozása közel a daganatos betegségek szintjére csökkent (ebben persze benne van az is, hogy a daganatos betegségek megelőzésében nem sikerült világszerte lényegesen előrelépést elérni).
Amikor az Egyesült Államokban 1970 és 1990 között a szívkoszorúér-betegség okozta halálozás 35%-kal csökkent, akkor ezt egy felmérés szerint a következőkre vezették vissza:
- 30%-ban a szérumkoleszterin-szint,
- 24%-ban a dohányzás,
- 8,5%-ban a hipertónia csökkentésére/kezelésére,
tehát az esetek 2/3-ában a megelőzésre, és csak a csökkenés 1/3-ában játszottak meghatározó szerepet a legmodernebb orvosi eljárások, gyógyszerek, intenzív coronariaőrzők, a szívsebészet. Azóta persze sokat fejlődött a kardiológiai ellátás is, de a rizikófaktorok befolyásolásának jelentősége megmaradt, és különösen aktuális a nehezen befolyásolható elhízás és diabetes területén.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.