A magnézium és a szívinfarktus rejtélye
Esettanulmány: Maria, egy idősebb hölgy, anginában szenvedett. Bár bizonyított volt a szívkoszorúér-elmeszedés az esetében, ez mégsem adott teljes magyarázatot az anginarohamaira, melyek nem illettek a megszokott sémába: nála ugyanis általában nem erőkifejtés során vagy nagy mennyiségű, magas zsírtartalmú étkezés után jelentkeztek. Az orvosai bypass műtétet javasoltak a részben elzáródott artériák megnyitására. Operáció közben valami szokatlan és életveszélyes dologra lettek figyelmesek.
Maria egyik szívkoszorúere teljesen begörcsölt: merevvé vált és megkeményedett. Szívkoszorú artéria-görcsnek voltak a szemtanúi, melyről ma már tudjuk, hogy súlyos magnéziumhiány esetén fordul elő. Ez lehet a valószínű magyarázata néhány szívinfarktus okozta halálesetnek, amikor is a boncolás során az orvosok nem találnak teljesen elzáródott ereket.
A fenti történet magyarázatot nyújt az alacsony szintű magnézium és a szívbetegség magas kockázata közt fennálló összefüggésre.
Valójában a szívinfarktus áldozatainak általában az átlagosnál 30%-kal alacsonyabb a magnézium-, és 30%-kal magasabb a kalciumszintjük. A kardiovaszkuláris kockázat magasabb a világnak azon részein, ahol az étrendből származó magnézium bevitel, illetve a víz magnéziumtartalma alacsony.
A szívbetegség kockázata alacsonyabb azokon a területeken, ahol a víz „kemény”, vagyis nagyobb mennyiségű kalciumot és magnéziumot tartalmaz. A modern-kori étrend elégtelen mennyiségű magnéziumot tartalmaz, mely legnagyobb mennyiségben, a zöldségekben, diófélékben, magvakban és teljes ételekben van jelen, míg a finomított ételek, a hús és a tejtermékek csupán nagyon kis mennyiséget tartalmaznak belőle.
Ellazulás magnéziummal
A magnézium egyik fő szerepe (a kalciummal együtt) az izmok összehúzódásának és ellazulásának szabályozása. Mind a magnézium-, mind a kalciumatom képes az elektromos töltés megtartására. Az izomsejten belüli és kívüli egyensúlyuk határozza meg, hogy az izomsejt összehúzódik-e, avagy ellazul.
Hogyan lazítja el a magnézium az artériákat?
Ha valakinek az artériái érelmeszesedés következtében már beszűkültek, egy ilyen mértékű magnéziumhiány kiválthat egy szívinfarktust vagy stroke-ot. A kutatás ezenkívül a kardiovaszkuláris betegségeknek egy új, olcsó és ártalmatlan terápiáját nyújtja az alapvető fontosságú ásványi anyag, a magnézium formájában.
- A szívizom infarktusa, diagnózisa és tünetei
- Szívinfarktus – tünetei, diagnózisa
- Szívbetegség és szívroham és kezeléseik
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A magnézium bevitel növelése, különösen azok esetében, akik a hiánybetegség szélén állnak, azonnali vérnyomáscsökkentő hatással jár. A Georgetown Egyetem kutatói már 1977-ben elvégeztek egy vizsgálatot, melynek során a hipertenzióban szenvedőknek nyújtott magnézium 11%-os vérnyomáscsökkenést eredményezett.
Azóta a magnéziumnak az artériák falára kifejtett lazító, valamint az álmatlanság és nyugtalanság csillapítására gyakorolt hatását számos kutatócsoport megerősítette. Ráadásul azoknál, akik magas vérnyomásban szenvednek, gyakrabban tapasztalható alacsonyabb magnéziumszint, mint a normál vérnyomásúak esetében.
A magnézium segít!
Vagyis az optimális magnézium bevitel nemcsak megvéd minket a magas vérnyomástól, hanem azoknál, akiknél fennáll a kardiovaszkuláris rizikó, a szívinfarktus veszélyét is csökkenti.
Vajon elegendő magnéziumot juttatunk a szervezetünkbe?
A szívbetegség és az alacsony magnéziumszint tekintetében a lehető legrosszabb étrend az, amelyik sok húst, tejet, finomított ételeket, cukrot és telített zsírsavakat tartalmaz. Az ilyesfajta étrend nemcsak túl kevés magnéziumot, de túl sok kalciumot is tartalmaz.
A szervezetnek ennek a két, ellentétes hatású, az ideg- és izomfunkciókat szabályozó ásványi anyagnak a megfelelő arányára van szüksége. Ha a kalciumnak a magnéziumhoz viszonyított aránya túl magas, az izom-görcsöket, szabálytalan pulzust, magas vérnyomást, idegességet, ingerlékenységet és álmatlanságot okozhat.
Másrészről azonban a zöldségekben, gyümölcsökben, diófélékben és magokban gazdag étrend több mint elegendő mennyiséget nyújt mind magnéziumból, mind kalciumból.
Őseink így jutottak hozzá a szükséges kalciumhoz. Hiszen nem fejhették meg a bölényeket!
A legjobb mag a tökmag!
Ezt követi a napraforgómag és szezámmag, míg a legjobb diófélék közé tartozik a mandula és a kesudió. Fél csésze tökmag 370 mg magnéziumot tartalmaz (az ideális napi bevitel 300 és 500 mg között van). Egy másik nagyszerű magnéziumforrás a búzacsíra. Egy kanálnyi búzacsíra és darált tökmag a reggeli gabonapehelyhez keverve fokozott védelmet nyújt a szívbetegség ellen.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.