Hajápolási termékek egészségkárosító hatásai
Összehasonlíthatatlanul jobb érzés rendezett frizurával nekiindulni a napnak, mint kócosan vagy ápolatlan hajjal. A hajápolási termékek többségének biztonságos a használata, bár némelyik izgathatja a bőrt és a szemet. Egyes hajfestékeket korábban rákkeltőnek tartottak.
Egy csepp megelőzés
- Viseljünk gumikesztyűt.
- Ne hagyjuk a szükségesnél hosszabb ideig a hajon a festéket, és használat után jól öblítsük le a hajunkat.
- Ne fessük a hajunkat túl gyakran.
- Próbáljuk meg az un. lemosást a hajfestés helyett.
- Ne színezzük a szemöldököt vagy szempillát hajfestékkel!
Milyen gondok adódhatnak?
Nem kell mindent készpénznek venni, íme néhány adat e termékekről.
- A samponok 70-80%-ban vizet tartalmaznak, emellett tisztítóanyagot, parfümöt és kondicionáló olajokat. Kevésbé ártalmatlan összetevők a formaldehid, a propilén-glikol és a quaternium-15 elnevezésű tartósítószer. A zsíros, száraz és normál megkülönböztetés a sampon tisztítóanyag- és kondicionálóolajtartalmától függ. Az enyhe sampon lehet, hogy egyszerűen több vizet tartalmaz. A tisztítóanyagok kiszáríthatják a hajat és a bőrt, emellett irritálhatják a szemet. Ám semmi alapja nincs annak a feltételezésnek, hogy a sampon rákkeltő lenne.
- A korpásodás elleni samponok megakadályozzák a fejbőr hámlását, de tartalmazhatnak irritáló anyagokat is, pl. kőszénkátrányt, szelén-diszulfi-dot, rezorcint és kreozolt, amelyek, ha érzékeny valaki rájuk, még fokozhatják is a korpásodást. Ha a sampontól viszket vagy ég a fejbőrünk, váltsunk márkát. Azáltal, hogy váltogatjuk a kén, kátrány alapú termékeket, megelőzhetjük, hogy a fejbőrünk ellenállóvá váljék a korpásodás elleni sampon hatóanyagával szemben.
- A hajsprayk izgathatják a szemet, a bőrt és a légzőszerveket, ezért jól szellőző helyen használjuk őket. A pumpás változatok biztonságosabbak, mint az aeroszolok, mert kevésbé belélegezhető, nagyobb cseppeket bocsátanak ki. A hajfixáló habok biztonságosabbak, de gyakran tartalmaznak alkoholt, ami szárítja a hajat.
- A dauervizek gyakran ammónium-tiogli-kolátot tartalmaznak, amely kiütést okozhat a kézen és a fejbőrön, ezért válasszunk ammóniamentes készítményt. A szülészek és nőgyógyászok szerint a terhesség alatt sem rejt veszélyt a dauer vagy a hajfestés.
A hajfestékek és a rák
Bár egyes hajfestékek tartalmaznak potenciális rákkeltőket, pl. kőszénkátrány-származékokat és parafenilén-diamin-vegyületeket, a szakértők többsége szerint nincs mitől félni. Legalább húsz évig folyamatosan használni kellene ezeket a termékeket, hogy akár csak egy kicsit is emelkedjen egyes rákos megbetegedések veszélye. Az őszülő férfiak számára készült hajfestékek sem rákkeltők, de egyes termékek ólmot tartalmaznak, ezért használatuk után mossunk kezet.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.