Hüvelykenet-vizsgálat – Mikor vizsgáltassuk meg magunkat?
Megéri a kellemetlenséget!
A hüvelykenet-vizsgálatot a méhnyakrák legkorábbi, legjobban kezelhető stádiumban való kimutatására használják. Angol nyelvterületen Pap-tesztnek nevezik kidolgozója, George Papanicolau neve után. A vizsgálatoknak az 1940-es évek végén történt bevezetése óta a méhnyakrákból eredő halálozási arány Észak-Amerikában több mint 70%-kal csökkent.
Újabb aggodalmak
A lenyűgöző eredmények ellenére évente sok ezer nő hal meg egy olyan betegségben, amely az orvosok szerint gyakorlatilag 100 százalékban gyógyítható – ha időben észlelik. Hogy miért? Egy felmérés szerint sok nő nem megy rendszeres nőgyógyászati vizsgálatra. Tovább rontják a helyzetet a nem megfelelően végzett vizsgálatok, valamint az eredmények téves értelmezése, és rendellenes vizsgálati eredmények esetén a további ellenőrzések elmulasztása.
Mikor vizsgáltassuk meg magunkat?
A hüvelykenet-vizsgálatra minden olyan nőnek szüksége van, aki nemi életet él vagy valaha is élt. Az első közösülés után hat hónapon belül kell elvégeztetni az első tesztet, majd 6-12 hónap múlva a következőt. Ezután 1-3 évenként érdemes újabb szűrővizsgálatra menni.
Az évi rendszeres vizsgálat kiváltképp az aktív nemi életet élő nőknek ajánlott, ők ugyanis jobban ki vannak téve a betegséget előidéző vírusfertőzésnek. A vizsgálat nemcsak a rákot, hanem az egyéb fertőzést is kimutatja. A hüvelyi fertőzések könnyen átterjedhetnek a méhnyakra. A méhnyak gyulladás a menstruáló nőknél a leggyakoribb, fiatal lányoknál alig fordul elő, és idős nőknél is ritka.
A hüvelykenet-vizsgálat kockázatmentes eljárás; a kenet levétele csak pár másodpercig tart. Az orvos sejteket kapar le a méhnyakról, majd azokat laboratóriumban vizsgálják meg.
- Sebészet
- Szívinfarktus – tünetei, diagnózisa
- Hagyományos röntgenfelvétel, ultragyors CT és MRI
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Negatív vagy pozitív
A negatív eredmény azt jelenti, hogy a sejtek egészségesnek tűnnek. A pozitív eredmény ezzel szemben rendellenességre utal, s akár rák előtti vagy rákos állapotot is jelezhet. Pozitív eredmény esetén újabb ellenőrzés szükséges: újabb hüvelykenet, a méhnyak megtekintésére alkalmas kolposzkópos vizsgálat, és méhnyakbiopszia (a méhnyakból kimetszett szövetminta mikroszkópos elemzése).
A pontosabb eredményekért
A szűrés azonban nem tökéletes, a hibás eredmények aránya elérheti az 5-20%-ot. Ez azt jelenti, hogy lesznek álpozitív és álnegatív eredmények is. Az álpozitív eredmény rendellenességet jelez ott, ahol valójában minden rendben van, az álnegatív pedig egészségesnek mondja a rendellenes sejteket. A vizsgálatok rendszeres elvégeztetése az álnegatív eredmények kiszűrése érdekében is fontos. Az emberi tévedések számának csökkentését és a hatékonyság növelését szolgálják a minták szűrésére, besorolására és ellenőrzésére kidolgozott programok.
A lehető legpontosabb eredmény érdekében a vizsgálatot 10-20 nappal a menstruáció kezdete után végeztessük el. (A vér és a kilökődő sejtek megnehezítik a rendellenességek azonosítását.) A kenet levétele előtt két napig tartózkodjunk a nemi élettől, és ne alkalmazzunk hüvelybeöntést (irrigálást).
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.