Röntgenvizsgálat – mennyire biztonságos?
Az igazság az, hogy a röntgensugárzásból egészen csekély dózis is fokozhatja – ha csak elhanyagolhatóan kis mértékben is – a rák kockázatát, ám ha visszautasítja a szükséges röntgenvizsgálatot, az szinte biztosan jobban veszélyezteti egészségét. Nézze inkább így: statisztikai szempontból a napi munkába járás jóval több veszélyt jelent, mint az a kis sugárzás a röntgenvizsgálat alatt.
Jelentősen növeli a röntgenvizsgálat a rák kockázatát?
NEM! Ha csak ritkán végeznek Önön diagnosztikai célú röntgenvizsgálatot, akkor az a kicsiny sugárdózis nem okozhat gondot, jóllehet gyermekek és várandós nők esetében még ezt is jobb elkerülni.
Ha három helyen is eltört a karja, nyilván nem azon fog gondolkozni, hogy a kórházi röntgenkészülék rákot okozhat-e. Ám a gondolat mégiscsak belopózhat a tudatába – főleg ha már 11 felvételt készítettek különböző szögekből. De az igazat megvallva a „rutinszerű” fogorvosi röntgenezés sem tűnik annyira rutinszerűnek, amikor a technikus nehéz ólomkötényt ad Önre, majd elhagyja a helyiséget, mielőtt Önre zúdítaná az elektronokat. Mi a helyzet tehát az ilyen esetekben? Van ok az aggodalomra?
Nos, az attól függ, mennyire szeret aggódni
A röntgensugarak valóban képesek mutációkat okozni a sejtekben és ezzel rákot előidézni, ám ennek csekély a kockázata. Hogy mennyire csekély?
Az Egyesült Államokban ugyanez az arány 0,9 százalék. (Ha már itt tartunk, az így kialakuló leggyakoribb rosszindulatú daganatok a fehérvérűség, a húgyhólyag-, az emlő- és a vastagbélrák.) Más szóval, a röntgenvizsgálat sokkal kevesebb rákos daganatot okoz, mint a dohányzás, a helytelen táplálkozás, a napozás és az örökletes hajlamok.
- Hagyományos röntgenfelvétel, ultragyors CT és MRI
- Röntgenvizsgálatok és kockázatai
- Milyen képalkotó vizsgálatok léteznek?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A röntgenvizsgálatokkal járó kockázat természetesen attól is függ, milyen típusú vizsgálatot végeznek és hányszor. Bizonyos vizsgálatok során jóval nagyobb a sugárdózis, mint mások alatt. így a mellkasról számítógépes axiális tomográfos felvétel (CT vagy CAT) készítésekor 10 millisievert (mSv) sugárzás éri – vagyis annyi, amennyi természetes körülmények között nagyjából 3 év alatt -, mammogram készítésekor viszont csak 0,7-1,0 mSv, ami háromhavi dózisnak felel meg. Fogorvosi röntgen esetén ennél is kevesebb sugárzás éri – hozzávetőlegesen annyi, mintha 9 órát utazna egy 9000 méter magasan szálló repülőgépben.
Ártalmas lehet a röntgenvizsgálat a csecsemőkre és a kisgyermekekre?
Szakemberek megállapították, hogy azoknak a kismamáknak, akiken röntgenvizsgálatot végeznek, nagyobb valószínűséggel lesznek túl kis súlyú vagy fejlődési rendellenességgel világra jövő gyermekeik. Egy közelmúltban megjelent izraeli közlemény szerint a gyermekkorukban CT-n átesett embereknek valamivel nagyobb a kockázatuk arra, hogy felnőttként rákban haljanak meg, mint azoknak, akiken nem végeztek CT-t.
MINIMALIZÁLJA A KOCKÁZATOT!
Ha röntgenvizsgálatra küldik, arra valószínűleg tényleg szükség van – ne rágódjon hát a sugárzás jelentette kockázat miatt, kivéve ha élete során már eddig is szokatlanul nagy mennyiségű röntgensugárzás érte, ha munkája révén sugárzásnak volt kitéve, vagy ha orvosa szerint az aggodalomra ad okot. Ám ha tovább kívánja csökkenteni a röntgensugárzással járó amúgy is kis kockázatot, fogadja meg az alábbi tanácsokat:
- Ha csak lehet, CT-felvétel helyett inkább MRI-t kérjen.
- Nagyon gondolja meg, hogy ha állapotos, vagy gyermeke 10 éven aluli, valóban szükség van-e röntgenvizsgálatra.
- Fontolja meg (ha a körülmények lehetővé teszik), hogy vállalja-e a mellkas, a nyaki gerinc, a medence vagy a csípő röntgenvizsgálatát vagy CT-jét. Ilyenkor ugyanis az egyéb vizsgálati módszerekhez képest nagyobb sugárdózis éri az olyan, sugárzásra érzékenyebb szerveket, mint az emlő vagy a húgyhólyag.
- Kerülje a báriumos kontrasztanyaggal végzett vizsgálatokat.
- Ha Ön nő, kérdezze meg orvosától, nem kellene-e megvizsgálni Önben az emlőrákra hajlamosító BRCA1 és BRCA2 gének jelenlétét. Azt is tudja meg, hogy az eredmények alapján milyen mammográfiás lehetőségei vannak. A tudományos megfigyelések szerint úgy tűnik, hogy azon nők esetében, akikben megtalálhatók ezek a gének, sokkal nagyobb kockázatot jelent a mammográfos vizsgálat sugárterhelése, ezért esetükben fontolóra kell venni alternatívaként az MRI-t is.
Fogorvosa kellő felvilágosítást adhat, milyen gyakorisággal érdemes ilyen felvételeket készíteni ahhoz, hogy elejét vehessék a fogászati problémáknak, ugyanakkor a daganatok miatt se kelljen aggódnia.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.