Wellness otthon

A testmozgás főbb alapszabályai

A jelenleg adható főbb tanácsok, alapelvek a következők:

  • Minden, 18 és 65 év közötti egészséges felnőttnek szüksége van heti 5 napon keresztül, minimum 30 perces, közepes intenzitású vagy heti 3 nap végzett, legalább 20 perces in­tenzív mozgásra.
  • Ha rendszeresen végezzük, a leghatásosabb gyakorlatok a következők: gyors séta, lépcsőmászás, futás, biciklizés és úszás, vagyis röviden: aerob mozgásformák.
  • Minden felnőttnek, legalább egy héten kétszer ajánlatos izomerősítő és állóképesség-növelő gyakorlatokat végeznie.

Mint már említettük, a fizikai aktivitás és állóképesség magasabb szintje csökkenti a szívkoszorúér-megbetegedés, a szélütés, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás miatt bekövetkező törések, vastagbélrák, emlőrák és epehólyag-betegségek következtében előforduló elhalálozás kockázatát.

Egyéb előnyök:

  • Csökkenti az idegességet és depressziót.
  • Idősebbek esetében független, önálló életet biztosít.
  • javítja az általános közérzetet.
  • Javítja a munka-, játék- vagy sportteljesítményt.
  • Sok krónikus betegség hatékony kezelési módszere.

Ahhoz tehát, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben és egészségesek maradjunk, nélkülözhetetlen az aktív életmód. A következő fejezetben részletesebben megvizsgáljuk az egyes mozgásformákat és azok előnyeit.

Fitness és egészség

Mint ahogyan az előzőekben már említettük, a fitness (jó testi  kondíció) jótékony hatásai a következők:

  • Az öregedési folyamatok lassítása
  • Betegségek elkerülése
  • Az egészségügyi problémák kockázatának csökkentése
  • A jó fizikai alapkondíció fenntartása  
  • A napi teendők hatékony elvégzése
  • Sport vagy egyéb elfoglaltságok terén az elvárt eredmények

A fizikai erőnlét három fő területe: a szív- és érrendszer állapota, az erő és a hajlékonyság. Fontos azt megértenünk, hogy ez a három terület hogyan szolgálja egészségünket, melyek a pozitív hatásai és melyek az ajánlott szintek. Fontos megértenünk, hogyan működnek az izmok.

Az izmok tulajdonképpen izomrostkötegekből állnak: a myocyták (izmot alkotó sejtek) számos izomrostot (myofibril) tartalmaznak. Ezen rostok egymásra hatása (összehúzódása és elernyedése) hozza létre a mozgást. Az izomrostoknak két típusa van, a lassú és a gyors.

Lassú izomrostok, l-es típus

A lassú izmok hatékonyabban használják fel az oxigént a folyama­tos, hosszabb ideig tartó, de kisebb intenzitású izommunkát igénylő mozgásformákhoz. Ezek a lassú izomrostok főleg szív- és érrendszerre ható mozgásformáknál, amelyeket aerobic gyűjtőnéven ismerünk, játszanak szerepet.

Gyors izomrostok, 2-es típus

Az ún. gyors (vagy fehér) izmok erőteljes, gyors összehúzódásra képe­sek. Az izommunkához szükséges energia előállításához (tápanyagok égetéséhez) a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő oxigén, ezért anaerobnak is nevezik őket. Ezen belül még két alcsoportja létezik a gyors izomrostoknak.

A 2a típus, melyet azonnali gyors összehúzódás jellemez és az energia termeléséhez egyaránt használ aerob (oxigén) és anaerob (oxigén nél­küli) mozgást, illetve a 2b típus, amely kizárólag anaerob. Ezek a rostok az anaerob, vagyis a nagy erőkifejtést igénylő mozgásformáknál játsza­nak főleg szerepet.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.