Fogyókúra a wellnessben
Hogyan kombinálható a wellness programok széles kínálata és a fogyókúrás program? – tehetjük fel a kérdést. A fogyókúrák akkor járnak sikerrel, ha egyénre szabottan, az adott személy testi paramétereinek, betegségeinek, szokásainak és személyiségének ismeretében, folyamatosan kontrollált diétás programot nyújtunk.
A fentiekben részletezett tudományos vizsgálatok eredményei fontos támpontot adnak a wellness-fogyókúrás programok kialakításához, amelyek a következőkben foglalhatók össze:
- BMI – Első és legfontosabb az adatfelvétel és a testtömeg, BMI, testzsírarány kiszámítása, valamint a célok meghatározása, vagyis hogy hány kilótól kell megszabadulni és ehhez mennyi idő szükséges.
- Mivel a 30 feletti BMI-vel rendelkezők esetében a testképnek nagy jelentősége van a fizikai aktivitás életmódba építésében, ezért a fogyókúra első lépésében nem a testmozgás kialakítására célszerű törekedni, hanem a diéta beállítására és egyidejűleg a wellness programok kialakítására. A masszázsok, a testtekercselések, arckezelések, oxigénterápia stb. nem csak a stresszkezelés hatékony módszerei, hanem csökkentik a depresszióhajlamot és fokozzák a testi elégedettséget. Ezért is van nagy jelentősége a wellness elemek fogyókúrába építésének.
Természetesen a diéta jelenti a fogyókúra alapját, amelyet a következők szerint érdemes kialakítani:
- Változatosság (a megfelelő mennyiségű ásványi anyag-, vitamin-, nyomelembevitel eléréséhez).
- Mértékletesség (egyszerre nagy mennyiség elfogyasztásának kerülése): ehhez a napi 5 étkezés biztosít garanciát (reggeli, tízórai, ebéd, uzsonna, vacsora).
- Megfelelő arányok: 20% fehérje, 30% zsír, 50% szénhidrát.
- Mindennap összetett szénhidrát, ül. fehérjetartalmú reggeli szerepeltetése.
- A cukrozott üdítők fogyasztásának kiiktatása.
- Alkoholos italfogyasztás mellőzése (napi egy-két pohár, jó minőségű vörösbor megengedett).
- A magas glikémiás indexű ételek (édességek, kenyér, cukrozott ételek, aszalt gyümölcsök stb.) fogyasztásának minimalizálása.
- Bőséges zöldség-, gyümölcsfogyasztás.
- Bőséges folyadékfogyasztás.
- A húsok fogyasztásának csökkentése.
- A tejtermékek (különösen a joghurt) mindennapos fogyasztása.
- A telített zsírok bevitelének csökkentése.
- Egyszeresen telítetlen (olívaolaj) zsírsavak bevitele az össz-zsírbevitel % részében.
- Omega-3 zsírsavak (halak, lenmag, mogyoró) bevitelének fokozása, rendszeresítése, legalább napi 20 g mennyiségben.
A wellness elemekkel kombinált diéta elindítása után 1-3 héttel érdemes a programot fizikai aktivitással is kiegészíteni. Ebben a ciklikus, alacsony intenzitású, nagyobb izomcsoportot megmozgató gyakorlatok játsszák a főszerepet (pl. gyaloglás, vízi torna, kerékpározás, úszás), azonban a mozgásprogram hetente 2 alkalommal rezisztencia-edzéssel (ellenállással szemben végzett gyakorlatok, súlyzózás) kiegészítve válik teljes értékűvé.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.