Asztma- és allergiagyógyszerek terhesség idején
A kismamák gyakran gondolják, hogy amint a terhességi teszt pozitív eredményt ad, azonnal abba kell hagyniuk mindenféle gyógyszer szedését, nehogy azok ártsanak a fejlődő magzatnak. Ez bizonyos gyógyszerek esetében igaz lehet, de ma már nagyon sok olyan gyógyszert is ismerünk, amelyeket a terhesség idején is teljesen biztonságosnak tartanak. Ráadásul, ha egyoldalúan, az orvosa megkérdezése nélkül hagyja abba a gyógyszerek szedését, azzal önmagát és a magzatot is veszélybe sodorhatja. Az alábbiakban néhány, az asztma és az allergia kezelésével kapcsolatos irányelvet ismertetünk.
Az orvosok alapvetően egyetértenek abban, hogy az asztmát a terhesség idején ugyanúgy kell kezelni, mint máskor – talán azzal a kivétellel, hogy a leukotriénmódosítók szedését nem célszerű a terhesség alatt elkezdeni, mert egyelőre nincs elég adat, ami alátámasztaná ennek biztonságosságát (bár valószínű, hogy semmiféle ártalmas hatásuk nem lenne).
Az összes többi gyógyszert – különösen az inhalálható hörgőtágítókat és szteroidokat – kockázatmentesnek tartják, ezért azok használatát az addigi módon kell folytatni. A kismamák a szteroidos orrsprayket is nyugodtan használhatják.
- Rövid hatású hörgőtágítók. Általában nem jelentenek veszélyt A terbutalin különösen biztonságosszer terhesség idején, mivel intravénásán a koraszülés megelőzésére is alkalmazzák.
- Inhalált budezonid. Egy tanulmány készítői az 1995 és 1998 közötti svédországi szülések 99 százalékának vizsgálata alapján megállapították, hogy a budezonidot használó nők gyermekei rendes időben, normális testsúllyal és testhosszal születtek, és sem az ikerszülések, sem a halvaszülések számában nem volt kimutatható különbség a körükben.
- Dekongesztánsok. Noha a terhes nők már évek óta használják a dekongesztánsok közé tartozó pszeudoefedrint, a jelentések szerint az újszülöttjeik körében valamivel nagyobb arányban fordulnak elő hasfali rendellenességek, ezért a terhesség első három hónapjában jobb nem alkalmazni szájon át szedhető clekongesztánsokat. Az orrdugulás elleni egyik legjobb kezelés ilyenkor az egyszerű öblögetés – mossa ki az orrát sós vízzel!
- Antihisztaminok. Noha nincs rá bizonyíték, hogy bármelyik antihisztamin ártalmas lenne a terhesség alatt, a gyártók többsége a túlzott óvatosságot választja, és azt javasolják, hogy a terhes nők ne használjanak cetirizint, cleszloratadint, hidroxizint, loratadint, mizolasztint és terfanadint. így csak a régebbi, nyugtató hatású antihisztaminok maradnak (például a klórfenamin), amelyeket biztonságosnak tartanak ugyan, ám kissé kábulttá tehetik használójukat. Szénanátha ellen biztonságosan használhatók az orrban alkalmazott antihisztaminok, s ugyanez érvényes a nátrium-kromoglikátot tartalmazó szemcseppekre is.
- Immunterápia (allergia elleni injekciók). Az immunterápiás kezelés a terhesség alatt változatlan dózissal tovább folytatható, ám nem célszerű ebben az időszakban elkezdeni az injekciókúrát, mivel az első oltások okozhatnak a legnagyobb valószínűséggel allergiás reakciót, amit a kismamák esetében jobb elkerülni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.