A csontritkulás tünetei, kezelése, visszafordítása
Ha előfordult már Önnel, hogy elesett a lépcsőn, és eltört egy csontja, akkor azt ráfoghatja az ügyetlenségre – ám könnyen lehet, hogy az ok inkább a csontritkulás. Az emberek nem mindig vannak tisztában azzal, hogy a csonttörések – sőt akár a testmagasság csökkenése (amelynek hátterében a csigolyatest összeroppanása, az ún. kompressziós törések állnak) – a betegség első tünetei lehetnek. Az az állapot azonban, amelyben a csontok fokozatosan veszítenek sűrűségükből, míg végül olyan ritkák lesznek, mint egy 15 éves farmernadrág szövete, szerencsére megelőzhető és kezeléssel vissza is fordítható.
Csontépítő gyógyszerek
Napjainkban számos gyógyszer kapható a csontritkulásnak, illetve az azt megelőző állapotnak: a csont ásványianyagsűrűség-csökkenésének, más néven az osteopeniának a kezelésére. Az alábbi három gyógyszercsoport nagy esetszámú elemzése nem talált egyértelmű „győztest”, legalábbis a csonttörések megelőzése terén. (A hormonpótló kezelést, amely csökkenti a menopauza utáni csonttörések kockázatát, egészségi kockázatai miatt ma már nem javasolják erre a célra elsődleges terápiaként.)
Mellékpajzsmirigy-hormon (kalcitonin)
Ez a hormon a csontépítő sejtek működését serkenti. A kutatások szerint a csípőt és az egyéb, nem a gerincet érintő törések megelőzésére a legalkalmasabb. Egykor csak injekcióban alkalmazták, ma azonban már orrspray formájában is rendelkezésre áll azon nők számára, akik legalább öt évvel túl vannak már a menopauzán.
Szelektív ösztrogénreceptor-modulátorok (SERM-ek)
A raloxiden az ösztrogénhez hasonlóan hat a szervezetre, és segít csökkenteni a csonttömegveszteséget. Nemcsak arra alkalmas, hogy a csontritkulásban szenvedő nők esetében segítsen meggátolni a csonttöréseket, hanem a menopauzán túl lévő nőknél az állapot megelőzésére is használható.
Biszfoszfonátok
E gyógyszerek közé tartozik például az alendronát, a rizedronát és az ibandronát is. A csonthoz kapcsolódva meggátolják annak leépülését. Közülük egyedül az ibandronátot engedélyezték a csontritkulás megelőzésére is. Mellékhatásaik közé tartozhatnak az emésztőrendszeri problémák, valamint a nyelőcső károsodása is. Egyes betegek súlyos izom vagy csontfájdalmakról számoltak be e gyógyszerek használata során, ezért feltétlenül kérdezze meg orvosát a szedésükkel járó kockázatokról!
- Csontritkulás és szédülés, D-vitamin és oszteopénia
- Csontritkulás elleni gyógyszerek
- Hátfájás: szedjünk étrendkiegészítőket?
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Súlyterheléses testmozgás
A csontozat szempontjából a gyermek- és a fiatal felnőtt korban végzett, súlyterheléssel járó gyakorlatok a legelőnyösebbek, de azoknak akkor is vannak kedvező hatásaik, ha csak jóval később kezdik el őket. A gyaloglás, a kocogás, az aerobik-gyakorlatok végzése és a súlyzózás is idesorolható. Ha diétázik, a testmozgás azt a csonttömegcsökkenést is ellensúlyozhatja, amelyet a kisebb kalóriabevitel idéz elő.
K-Vitamin
Íme egy újabb ok, miért érdemes spenótot – meg például kelkáposztát – enni: sok bennük a K-vitamin, amely egyes kutatások szerint csökkentheti a csonttörések kockázatát. Ezek szerint napi 45 milligramm elfogyasztása 65 százalékkal csökkentheti a csigolyatörések gyakoriságát. Egy csésze főtt spenótban (180 gramm) nagyjából 1 milligramm K-vitamin található.
Zöldség-gyümölcs
A K-vitamin és a kalcium mellett ezek az ételek egyéb, a csontok egészségének megőrzése és a törések megelőzése szempontjából fontos tápanyagokat is tartalmaznak, például A- és C-vitamint, káliumot, magnéziumot és fluort. Ha naponta legalább öt adag zöldséget és gyümölcsöt eszik, akkor már elegendő mennyiséghez jut e tápanyagokból (persze a még több még jobb).
Kalcium
Ma már nem úgy gondolják, mint régen, vagyis hogy a kalcium a csontritkulás megelőzésének „adu ásza”. Egyes vizsgálatok semmiféle előnyt nem mutattak ki a kalciumtartalmú táplálékkiegészítők szedésével kapcsolatban. Ausztrál kutatók azonban 29 – összesen több mint 64 000 fő (többnyire menopauzán túli nők) bevonásával végzett – vizsgálatot elemezve megállapították, hogy aki a kalciumot három-öt éven át szedte önmagában vagy D-vitaminnal együtt, az átlagosan 12 százalékkal csökkentette a csonttörések kockázatát.
A csontok védelme azok esetében volt a legnagyobb mértékű, akiknek az étrendje a vizsgálat kezdetekor kevés kalciumot tartalmazott. Kérdezze meg orvosát arról, hogy javasol-e önnek kalciumos táplálékkiegészítőket.
A tévhitekkel ellentétben nem segítenek:
Fitoösztrogének: Ezek a szójában előforduló hormonszerű vegyületek a jelek szerint semmilyen módon nem hatnak a menopauza előtt álló nők csontsűrűségére, és a menopauzán túl lévők esetében sem egyértelműek az adatok. Ráadásul a kutatások szerint pusztán a táplálékkal nem is lehet olyan mennyiséget bevinni belőlük, amely hatással lehetne a csontsűrűségre; ahhoz külön szójafehérjét vagy fitoösztrogéneket tartalmazó étrend-kiegészítőket kellene fogyasztani, ám az orvosok ezt nem javasolják.
Tesztoszteron: Egyszerűen semmilyen bizonyíték nincs arra, hogy ez a hormon erősítené a csontokat és gátolná a csontritkulást
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.