Tippek és tanácsok a leküzdésére a stressz leküzdéséhez
A változás okozta stressz
Minden változás, még a kellemesek is (nyaralás stb.) stresszt idéz elő, mert alkalmazkodást kíván az új körülményekhez. Általában azonban nem látja senki előre, milyen fokú stressz vár rá. Próbálja megítélni az Ön előtt álló fordulat mértékét, és azt, hogy ez mennyi alkalmazkodást követel majd. Jelentőset? Vagy éppen csak annyit, amennyi még érdekes és ösztönző hatású, ráadásul jóleső feszültséget is okoz?
A stressz mérőskálája
Gyakran előfordul, hogy minden egyszerre „üt be”, vagyis összetorlódva jelentkeznek a nagy megterheléssel járó események: esküvő, költözés, új munkahely, szülés, gyász stb. Mivel senkinek sem korlátlan az alkalmazkodó képessége, életbevágó fontosságú, hogy kezelni tudjuk azokat a periódusokat, amikor több változás következik be majdnem egy időben.
Ezt a tényt bőven tárgyalja a pszichológiai szakirodalom. A 70-es években két amerikai pszichiáter, dr. Thomas Holmes és dr. Richárd Rahe végzett idevágó kutatásokat. Arra a következtetésre jutottak, hogy betegségekhez vezethet, ha egyszerre túl sok változás történik valakinek az életében. Ezt a megállapítást nagyrészt ma is helytállónak tartják. Holmes és Rahe fejlesztette ki azt az adaptációs mérőskálát, amelyet az orvosi köznyelv stressz-skála néven emleget.
Ez azokat az élethelyzeteket, eseményeket sorolja fel, amelyek a legnagyobb feszültséget válthatják ki. A lista minden eseményhez számértéket rendel: 100 a maximális, 11 a minimális érték. A skálán az egyes szituációk az általuk kiváltott stressz mértéke szerint, csökkenő sorrendben következnek egymás után.
Magas pontszám, nagy kockázat
Holmes és Rahe kutatásai kimutatták, hogy aki egy éven belül összesen legalább 300 pontnyi stresszes eseménynek van kitéve, az 90 százalékos valószínűséggel megbetegszik. 150 körüli pontszám esetén az esély 50 százalék. Az ideális az, hajóval 150 pont alatt marad a 12 hónap során bekövetkező stresszhatások összege. Ha az adott évben nem tudja kiküszöbölni a feszültségeket, legalább arra törekedjen, hogy a következő időszak nyugalomban, stresszmentesen teljen.
- A magas vérnyomás kezelése életmódváltással
- Fitten egy életen át – gyakorlatsorok
- Fitt mindennapok, motiváció a testmozgáshoz
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Amikor bizonyos területen erős stresszt kiváltó események sokasága vár Önre, nagyon fontos, hogy ugyanakkor az élet más aspektusai minél kevésbé okozzanak feszültséget. Ilyenkor kerülni kell a mellőzhető vagy elhalasztható változtatásokat. A további vizsgálatokból kiderült, jelentősen befolyásolja az egészséget, hogy miként éli meg valaki a stresszes élethelyzeteket. Például a válás lelkileg elviselhetőbb, ha nem szenvedésnek, hanem szükséges rossznak fogják fel az érintettek. Jóllehet, a gyakorlati következmények – elköltözés, bevételkiesés stb. – természetesen így is alaposan igénybe veszik mindkét fél alkalmazkodási képességét.
Életvezetési tanácsok
Az alábbi egyszerű módszerek nagyban elősegíthetik a stresszmentes, nyugodt életet. Próbálja ki egyiket, másikat vagy akár az összesét!
- A derű óráival az életért Nem meglepő, hogy a felmérések szerint a mindig életvidám, kedélyes (nem izguló, ritkán ideges vagy dühös) emberek egészségi állapota sokkal jobb, mert kevesebb a szervezetükben az adrenalin és a kortizol (mindkettő stresszhormon). Emellett nincsenek vérnyomásproblémáik sem. A derű tehát a testnek is jót tesz, nem csak a léleknek.
- Feltöltődés mindennap Jó módszer az önreflexió, az olvasgatás (szép vers, novella, érdekes ismeretterjesztő mű előnyben), a nyugtató zenehallgatás, a meleg, illóolajos fürdő. Életbe vágó, hogy bokros teendői közepette naponta találjon időt ilyesmire. Fogja fel úgy, mintha lenne Önben egy „életenergia-akku”, amit időnként fel kell tölteni.
- Egy kis séta Járjon egyet a zöldben, a kertben vagy csak a háztömb körül! Miért? Azért, hogy levegőhöz jusson és pihentesse az agyát, működésbe hozva a jobb (a „kreatív”) agyféltekét.
- Szabaduljon meg a szorongásoktól írja le a megítélése szerint rosszul elvégzett teendőit, valamint azokat a tulajdonságait, amelyeket nem szeret önmagában. Gondolja végig, nem abból fakad-e az elégedetlensége, hogy folyton másokhoz akar hasonlítani, konfliktusba kerülve saját személyiségével, karakterével.
- Pozitív énkép Törekedjen meglátni a pozitívumokat saját magában. Minden éremnek két oldala van, s ha nem csupán a negatívumokat érzékeli – gyakran aránytalanul felnagyítva -, automatikusan oldódni fog a stressz.
- Önértékelés Dicsérje meg magát minden előrehaladásáért (legyen az akármilyen kicsi), a jó cselekedeteiért,a megoldott feladatokért és a leküzdött problémákért. Sokan örökösen bírálják önmagukat, ami pszichésen káros és egészségtelen. Ismerje el a saját érdemeit!
- Gondolja azt, hogy van egy képzeletbeli barátja, aki belülről bátorítja.
- Nevessen minél többet! A kacagás fényt hoz az életbe, előrelépést jelent a nehézségek leküzdésében, és fiziológiásán is hasznos. A kaliforniai (USA) Loma Linda Egyetem klinikáján folyó kutatások eredményei igazolják, hogy a nevetés javítja a hangulatot, csökkenti a vérnyomást és a stresszt. Továbbá ellazítja az izmokat, erősíti az immunrendszert (1. még 4. fejezet), jót tesz a has izmainak, idegdúcainak és szerveinek. Ezenkívül elősegíti a mélylégzést, ami ugyancsak nyugtató hatású.
- Esti sikerlista: Elalvás előtt minden este vegye végig aznapi eredményeit, és dicsérje meg magát: „Ügyes vagy, csak így tovább!”, vagy: „Látod, tudsz te, ha akarsz!”
Egyedi életritmus
Egy másik tényező, amit a személyiség megértése és a harmónia megteremtése során figyelembe kell venni, az a biológiai óra. A világegyetemben mindennek megvan a maga természetes üteme. Minél inkább felismeri valaki saját „hullámhegyeinek és -völgyeinek” egyedi ritmusát, annál könnyebben meg tudja határozni, mikor érdemes dolgoznia, lazítania és aludnia. Mindez lehetővé teszi a pszichés adottságok hatékonyabb kiaknázását és a stressz leküzdését.
A helyes időzítés
Ön melyik napszakban a legaktívabb? Reggel és délelőtt nem igazán tud koncentrálni, igazi „éjszakai bagoly”? Halassza az ügyintézést, a fontos találkozókat – és amennyire lehet, a munkát is – délutánra. Aki viszont reggel és délelőtt van elemében („pacsirtatípus”), ekkorra időzítse a feladatok elvégzését.
Senki se legyen a maga ellensége! Nem szabad, hogy mindennap elnyomva, szorongatva érezze magát. Néha persze elkerülhetetlen az alkalmazkodás, s ilyenkor rugalmasságot kell tanúsítani. De ha létezik kompromisszumos megoldás, ne válassza automatikusan a kisebb ellenállást, hagyva, hogy mások időrendje, preferenciái szabják meg az életét.
Csak lazán
Sokan idegeskednek amiatt, hogy ügyeik nem mennek elég gyorsan. Ilyenkor célszerű szünetet tartani. Amennyiben olyan pozícióban van, időnként tegye lehetővé, hogy beosztottai is lazítsanak egy kicsit. Vegyen nagy levegőt, és emlékeztesse magát, hogy mindenhez idő kell.
Nem lehet a dolgokat állandóan sürgetni, elkapkodni. Ne engedje – főleg, ha a kitűzésükben Ön is részt vett -, hogy olyan határidők miatt fájjon a feje, amelyeket nem gondoltak át kellőképpen, vagy eleve lehetetlen teljesíteni. Senki sem képes rá, hogy egyfolytában ugyanakkora intenzitással dolgozzon. Ki-ki találja meg a maga munkaritmusát, és azzal összhangban tevékenykedjék.
Fegyverbe a stressz ellen
A mélyebb önismeret véd a stressz és az általa kiváltott betegségek ellen. A magunk és mások jobb megértése a toleranciának is kulcseleme. Türelem nélkül pedig nincs lelki nyugalom, de kellő vitalitás és munkabírás sem.
A következő cikkek a stresszcsökkentés mellett arról is szólnak, hogy mi mindent tehet egészsége védelme, élete jobbra fordítása érdekében.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.