Szedjünk krómot – javítja az inzulin működését!
Mind a testsúly, mind a diabétesz visszafogásának legfontosabb célja az inzulinszint természetes módon történő alacsonyan tartása, de mint láttuk, sokan egyre érzéketlenebbé, azaz rezisztensebbé válnak az inzulinra. Itt jön a képbe egy esszenciális ásványi anyag, a króm.
Az inzulinnak a megfelelő működéshez inzulinreceptorokhoz kell kapcsolódnia. A króm nem csupán az inzulinreceptorok számát növeli, de segíti az inzulin erősebb kapcsolódását a receptorhoz – ezáltal javítja hatékonyságát. Ennek eredménye a glükóz eredményesebb transzportja az izom-, zsír- és máj-szövetekbe, aminek a jobb glükózszint-szabályozási képesség a következménye. Minél előrébb van valaki a diabéteszhez vezető úton, annál fontosabb, hogy az inzulin által továbbított üzenet célba érkezzen.
Mi a helyzet az ételekben lévő krómmal?
Bár a króm természetes módon van jelen olyan élelmiszerekben, mint a sör, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a sajt, a máj és a hús, a nyugati étrendre jellemző bevitel jóval alacsonyabb a javasolt napi 50-200 µg-nál. Az átlagos bevitel a becslések szerint a 28-35 µg közötti tartományba esik.
Ennek az alacsony fogyasztásnak egyik fő oka az, hogy a leggyakrabban fogyasztott fehér lisztből a benne lévő króm 98%-át eltávolítják. Az édesített és feldolgozott élelmiszereket – például fehér kenyeret, süteményeket, édességeket és kekszeket – bőségesen tartalmazó tipikus nyugati étrend fokozza a krómveszteséget, mivel azt a cukor feldolgozása közben a szervezet felhasználja. Ezért mindig, mikor édességet lakmározunk, feléljük szervezetünk krómtartalékát.
A diabétesz megszüntetéséhez nagy dózisban van szükség krómra
Bár a feldolgozatlan ételek fogyasztása – ami alacsony GL étrendem sarokköve – legalább napi 30 ug krómot biztosít, és optimális multivitamin- és ásványi anyag étrendkiegészítővel további 30 µg szerezhető meg (ez összesen 60 µg), ez nem elég a károk felszámolásához. Elég a karbantartáshoz, de a helyreállításhoz nem. Diabétesz esetén 600 µg-ra van naponta szükség – ennek a mennyiségnek a tízszeresére.
- Cukorbetegség típusai gyermekeknél, megelőzési tippek!
- Hasnyálmirigy működése
- A króm szerepe a cukorbetegség kezelésében
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Bizonyítékok a króm gyógyító hatására
Az alacsony krómszint nem csupán a 2-es típusú diabétesz előfordulásának növekedésével hozható összefüggésbe, hanem sok alapos kutatás arra is rámutatott, hogy a króm a diabéteszes embereknél jobban és gyorsabban segíti a vércukorszint helyreállítását, mint a leggyakrabban felírt diabétesz elleni gyógyszer, a metformin.
Tanulmányok is megerősítették, hogy a króm hatásos, és biztonságosan szedhető. Egy 1999-ben készített szélesebb körű vizsgálat 800 diabéteszes embert követett nyomon, akik inzulint vagy antihiperglikémiás gyógyszereket szedtek. A pácienseknek naponta 500 µg krómot adtak 9 hónapon át, és az éhgyomri és étkezés utáni glükózszintjük már az első hónap után számottevően csökkent. A 9 hónap leteltével a páciensek 90%-a számolt be a fáradékonyság, a szomjúság és a vizelés gyakoriságának csökkenéséről.
A krómmal gyors eredményeket lehet elérni
Több tanulmányban azt kapták, hogy a króm szedésének haszna már egy hónapon belül megnyilvánul, így nem kell sokáig várni.
A króm a diabéteszgyógyszerek alternatívája
Láttuk, a hagyományos diabétesz elleni gyógyszerek, mint a metformin és a szulfoniiurea, valamint a glitazonok, gyakran járnak mellékhatásokkal (hányinger, görcsölés, hányás). Hízáshoz és megemelkedett vérnyomáshoz is vezethetnek, így az anti-hiperglikémiás orvosságok mellé fogyasztó hatású gyógyszereket is szedni kell.
Még több aggodalomra adnak okot azok a bizonyítékok, amelyek szerint a glitazonok növelik a szívbetegségek kockázatát, a metformin pedig fokozza a B12-vitamin hiányát. Ez pedig a homocisztein szintjét növeli, ami a szélütés és a szív- és érrendszeri megbetegedések legfőbb kockázati tényezője.
Melyik típusú króm a legjobb?
Zajlik némi vita arról, hogy melyik a króm legjobb formája. A króm-pikolinát vagy a króm-polinikotinát (utóbbi a króm hatását erősítő B3-vitamint tartalmaz)? Úgy tűnik, mindkettő hatékonyabb és jobb egy harmadik, olcsóbb formánál, a króm-kloridnál.
Mennyi krómot szedjünk?
Azon tanulmányok többségében, amelyek során a glükózszabályozás javulását tapasztalták, napi 400 µg-nál nagyobb mennyiséget használtak, bár két tanulmányban mindössze 200 µg/nap szedésekor is az inzulinérzékenység javulásáról számoltak be. Az egészséges élelmiszereket árusító üzletekben kapható krómot tartalmazó táplálékkiegészítőkben általában 200 µg van, de a diabétesszel vagy prediabétesszel kapcsolatban napi 400-600 µg megfelelőbb lenne.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.