Roston sült hús – biztonságos?
A tudósok aztán értenek hozzá, hogyan vegyék el a kedvünket a roston sütéstől! Régebben a leginkább amiatt aggódtunk, hogy félnótás bácsikánk óvatlan lesz a grillbegyújtó folyadékkal és leperzseli a szemöldökét. A legújabb kutatások szerint azonban ha túl sok, magas hőmérsékleten készült húst eszünk – legyen bár bőr nélküli csirkemell vagy akár lazac -, az bizony egészségi problémákat okozhat.
Növeli a rákbetegség kockázatát a roston sült húsok gyakori fogyasztása?
A roston sült hússzeletek és kolbászok a jelek szerint többféle rák kockázatát is növelik.
A grillezett húsok rajongóit kellemetlenül érintő hír laboratóriumi vizsgálatokból és a lakosság körében végzett kutatásokból származik. Először is, vegyészek fölfedezték, hogy a legtöbb fajta hús és hal magas hőmérsékleten történő elkészítésekor – például grillezéskor vagy pirításkor – úgynevezett heterociklusos aminők (HCA-k) és policiklusos aromás szénhidrogének (PAH-k) képződnek.
Az amerikai Országos Rákkutató Intézet megállapította, hogy akik „elég jól” vagy „teljesen” átsütve eszik a húst, azok körében háromszor nagyobb valószínűséggel alakul ki gyomorrák, mint azok esetében, akik a marhasültet és a vagdaltat is inkább véresen vagy alig átsütve kedvelik.
Égjen a tűz!
Néhány egyszerű szabályt betartva jelentősen csökkenthető a rákkeltő anyagok bevitele.
- Süsse elő a húst két percig a mikrosütőben! Ezzel a heterociklusos aminők (HCA-k) akár 90 százalékától megszabadulhat. A keletkező húslevet öntse ki.
- Gátolja meg a fellángolást! A húst lehetőleg ne közvetlenül az izzó faszén vagy a lángok fölött süsse. Képezzen a faszénből gyűrűt a grillsütő pereménél, a húst pedig középen süsse. Gázgrillt használ? Vásároljon kétégős modellt, és az ételt a kettő között készítse el. A zsírfölösleg lenyesegetése is segít.
- Grillezés előtt pácolja be a húst! Néhány órás pácolással a HCA-k akár 90 százalékától megszabadulhat. Olyan pácot használjon, amelyben savas összetevő – például ecet vagy citruslé – is van.
- A húst véresen vagy gyengén átsütve egye! A hosszabb sütés során több rákkeltő vegyület keletkezik.
- Húzza nyársra! A kisebb húsdarabok – például a saslikhoz vagy kebabhoz használtak – hamarabb elkészülnek.
- Forgassa gyakran a húspogácsát! Ez a jelek szerint gátolja a HCA-k képződését.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.