Fehérjék szerepe a fogyásban
A fehérje ma „a” tápanyag. Laktató, tehát segít alacsony szinten tartani a bevitt energiát, és biztosítja, hogy fogyáskor a súlyveszteség ne izomvesztést, hanem nagyrészt a testzsír csökkenését jelentse. A fehérjék aminosavakat tartalmaznak, amelyekre majdnem minden életfunkcióhoz szükség van. Aminosavak építik fel és regenerálják a sejteket.
Segít a fogyásban, ha elegendő fehérjét fogyasztunk?
IGEN A fogyókúra során elfogyasztott fehérje segít megőrizni az izomtömeget. Ez azért fontos, mert az izom több energiát használ fel, azaz a fogyókúra mellett sem lassul az anyagcsere.
A fogyókúra egyik hátránya, hogy a legtöbben az izomtömegükből is veszítenek, nemcsak a testzsírból. Az izomszövet a zsírszövetnél több kalóriát éget el, következésképpen lelassul az anyagcsere. Az izmok tömegét elsősorban testgyakorlással lehet megőrizni, de a fehérjebevitel is segít.
A fehérjék másik előnye (s itt most gondoljon a bőr nélküli csirkemellre, a tojásra, a zsírszegény tejtermékekre és a hüvelyesekre), hogy a három nagy táplálékcsoport – fehérjék, szénhidrátok és zsírok – közül a fehérjék raktározódnak el a legkevésbé zsír formájában.
Először is, a szervezetnek a fehérjét szénhidráttá kell alakítania ahhoz, hogy zsír legyen belőle, és ez a folyamat is energiát használ fel. Másodszor, a szervezetnek nincs szüksége sok inzulinra ahhoz, hogy feldolgozza a fehérjéket. A magas inzulinszint akadályozza a zsírok elégetését, míg a kevés inzulin azt jelenti, hogy kisebb annak a valószínűsége, hogy a szervezet zsír formájában raktározza el a fölösleges energiát.
- Térjünk át a sovány fehérjeforrásokra!
- Fehérjevesztő enteropathia tünetei
- Egyoldalú fogyókúrák (zsír- és fehérjedús diéták)
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
MENNYI FEHÉRJÉRE VAN SZÜKSÉG?
És bár mindkét csoport a szokásos étrendjénél 750 kcal energiával kevesebbet fogyasztott, ízletesebbnek és kielégítőbbnek tartották az étrendjüket azok, akiknél nagyobb volt az étrend fehérjetartalma. Ez nem meglepő, hiszen a fehérjék féken tartják az étvágyat az étkezések közötti időben.
Ám nem szabad túlzásba esni. „A szervezet egyszerre csak mintegy 120-240 g fehérjét tud hasznosítani”, mondja dr. Christine Gerbstadt, az Amerikai Dietetikusok Társaságának szóvivője, „a többit átalakítja azonnal hasznosítható szénhidráttá, vagy zsír formájában raktározza el.”
Van izomépítő hatása a fehérjeitaloknak?
IGEN De főként közvetlenül az intenzív edzésmunkát követően. Az átlagembernek nincs szüksége rájuk.
A testmozgás során igénybe vett izmok regenerálódásához a szervezetnek fehérjére van szüksége, különösen az edzés utáni első 30-90 percben. Kimutatták, hogy az edzés után megevett (vagy megivott) fehérje serkenti az izmok regenerálódását és ellátja a szervezetet az izomépítéshez szükséges aminosavakkal.
Az idős betegek izomtömegét is növelik a fehérjetartalmú étrend-kiegészítők, miközben lassítják a csontvesztést és előmozdítják a csonttörés utáni csontképződést.
A legtöbb ember elegendő fehérjéhez jut, ha egészséges az étrendje. Amennyiben mégis úgy döntene, hogy fehérjeitalt fogyaszt, ne feledje, hogy az energiát is tartalmaz. Hacsak nem egy komplett étkezést helyettesít vele, számolnia kell hizlaló hatásával.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.