A böjtölés és alvás szerepe a fogyásban
Böjtölés
A legjobb azzal kezdeni a fogyókúrát, hogy semmit sem eszünk, legalábbis néhány napig. A természetgyógyászok szerint a rövid böjtök „méregtelenítik” a szervezetet. De megszabadítanak-e a fölösleges kilóktól is?
Gyorsabb a fogyás böjtöléssel?
NEM A szakemberek szerint gyorsan le lehet adni néhány kilót, ám azok rögtön visszajönnek, amint enni kezdünk.
Böjtöléskor az anyagcsere lelassul, hogy a szervezet energiát tartalékoljon. Ez azt jelenti, hogy kevesebb energiát égetünk el, és a bevitt csekély energia is zsír formájában raktározódik. Az energiahiányos „üzemmód” miatt nincs erőnk a testedzésre sem.
Nem mindig a fogyás a böjtölés célja
A diétákról szóló népszerű könyvek azt állítják, hogy a ételektől való tartózkodás vagy az, ha csak vizet és gyümölcslevet fogyasztunk, megtisztítja a szervezetet a méreganyagoktól, és lehetővé teszi, hogy a szervezet kikapcsolódjon az emésztés megerőltető munkájából. Pedig arra is van adat, hogy a böjtölés növeli a szervezetben a méreganyagok koncentrációját. A Cornell Egyetem kutatói a PCB (poliklórozott bifenil) koncentrációjának 293 százalékos emelkedését találták 48 órán át éheztetett kutyákban.
Mi több, ha a szervezet nem jut szénhidrátokhoz, a zsírtartalékokból szerzi be a szükséges energiát és az izomszövetből a sejtek növekedéséhez és helyreállításához szükséges fehérjét. A szívizom nem képes a vért elég hatékonyan továbbítani, ezért romlik a többi szerv vérellátása. Tehát ahelyett, hogy pihennének, a szerveknek valójában még keményebben kell dolgozniuk.
Alvás
Manapság az emberek csupán egynegyedének jut ideje arra, hogy éjszakánként az ajánlásoknak megfelelően nyolc órát aludjon. Nem csoda, hogy a repülőtereken és a bevásárlóközpontokban újabban szunyókálásra való ülőalkalmatosságokat helyeznek el, hogy a kialvatlan emberek minisziesztát tarthassanak, mert csak így bírják ki a nap hátralévő részét. Sajnos az alvásmegvonásnak a derékbőségünkre nézve is káros következményei lehetnek.
Tényleg le lehet fogyni attól, ha eleget alszunk?
IGEN Az elégtelen alvás inzulinrezisztenciához vezethet, amely hízást okozhat.
Nem kell orvosnak lenni ahhoz, hogy megértsük, miért nyúl a joghurt helyett a fánk után az, aki csak napi négy órát alszik. Ha csökken a mély alvás ideje, az agy olyan jelzést kap, hogy a szervezet nem jut elegendő energiához.
Egy az ápolónők egészségi állapotát felmérő vizsgálatsorozatban 1986-tól kezdve 16 éven át 68 183 olyan nő egészségét követték figyelemmel, akik valamennyien krónikus alvásmegvonástól szenvedtek. A résztvevőknek kétévenként kérdőívet kellett kitölteniük.
Jó tanács
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.