A migrén oka és lehetséges kezelése
Tünetek
Prevenció első körben
A kiváltó okok azonosítása és kerülése. A migrént számos tényező előidézheti, többek között élelmi anyagok, gyógyszerek, stressz vagy az alvásritmus megváltozása. Mindenki másként reagál, érdemes tehát „fejfájásnaplót” vezetni: írjuk fel, mikor lép fel a migrén; az előtte eltelt 24 órában miket ettünk és ittunk; szedtünk-e valamilyen orvosságot; milyen volt a közérzetünk.
A gyógyszerek közül leggyakrabban az antidepresszánsok, a hörgőtágítók, a fogamzásgátlók és a fogyasztópirulák okoznak migrént. Az élelmi anyagok közül a főbűnösök: a koffein (ha egyszerre túl sok kerül a szervezetbe, de a migrén elvonási tünetként is megjelenhet), a szeszes italok (kivéve a vodkát), a túlérett sajt, a feldolgozott húskészítmények (felvágottak, szalámi, kolbász stb.). Emellett a diófélék, a tejtermékek, számos déligyümölcs és aszalvány (kivéve a szárított almaszirom, az aszalt cseresznye, barack és körte), a hagyma, a frissen sült fehér kenyér, valamint az aszpartám (édesítőszer) és a nátrium-glutamát (ízfokozó).
Csínján a fájdalomcsillapítókkal! Aki gyakran – hetente kettőnél többször – szed fejfájás-csillapítót, ördögi körbe kerülhet, mert az időleges javulás után a fejfájás még erősebb görccsel térhet vissza. E gyógyszerek összehúzzák a kitágult agyi vérereket, amitől átmenetileg enyhül vagy megszűnik a fejfájás, de hatásuk elmúltával ismét megduzzadnak a vérrel telítődő erek, s ez migrént okozhat. A fájdalomcsillapítók csökkentése vagy elhagyása eleinte kellemetlen lesz, de hét-tíz nap után már jobban érezzük magunkat, legalábbis ezzel biztatnak a szakértők.
Zsírszegény étrend. Ha drasztikusan csökkentjük táplálkozásunkban a zsiradékok arányát, a migrénes rohamok száma 40 százalékkal visszaeshet. Ezt állapították meg az amerikai Loma Linda Egyetem kutatói egy kísérlet során, melyben ötvennégy migrénes személyt két hónapig kifejezetten zsírszegény diétán tartottak:
A kutatók szerint arról lehet szó, hogy a kevesebb zsírbevitel hatására javul az erek rugalmassága, tehát könnyebben tágulnak-szűkülnek. A szakemberek azt is megfigyelték, hogy a kísérleti alanyok a kieső zsiradékmennyiséget szénhidrátdús élelmiszerekkel (például kenyérrel és tésztával) igyekeztek pótolni, amelyek hatására több szerotonin termelődik az agyban; ez az idegrendszeri vegyület a kutatási eredmények szerint ugyancsak a migrén ellen hat.
- Krónikus fejfájások és tünetei
- Akut fejfájások típusai és okai
- Rohamokban jelentkező fejfájások
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Aki nem akar lemondani a zsiradékok nagy részéről, a sok telített zsírsavat tartalmazó élelmiszereket iktassa ki étrendjéből: a zsíros húsokat, a teljes tejet, a kövér sajtokat. Ezek helyett a vérerek rugalmasságának megőrzését segítő, egészséges fajtákat fogyasszon, melyek fő forrásai a hideg vizű tengerek zsíros húsú halai, a repce- és olívaolaj, a lenmag. Egyes kísérletekben e táplálékok hatására ugyancsak csökkent a migrénes rohamok száma.
Gyógyszeres kezelés
Prevenció második körben
Hasznos B2-vitamin. Egy belga kísérlet alanyai negyedéven át mindennap bevettek kiegészítő formájában 400 mg B2-vitamint (riboflavint). Az eredmény: 60 százalékuk fele annyiszor kapott migrént a tárgyidőszak végére, mint annak előtte.
Relaxálas. Minden segít, ami elernyeszti a testet és megnyugtatja a lelket: jóga, meditálás, mélylégzés, izomlazítás, egyszóval bármilyen stresszoldás.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Legjellemzőbb tünete a féloldali (ritkán az egész fejre kiterjedő) fejfájás, amely lüktető jellegű, néha csak enyhe, de többnyire fokozatosan erősödő és végül nagyon kínzó. Hányinger, hányás, fény- és zajérzékenység kíséri, mozgásra rosszabbodik. A fájdalom előtt sokan tapasztalnak jellegzetes bevezető tünetet, főként látászavart (fényvillódzás, zegzugos vonalak vagy sötét foltok látása), melyhez végtagzsibbadás vagy bizsergés, olykor nagyfokú erőtlenség érzése párosul. (A kutatások szerint az aurás vagy „klasszikus” migrén a szív-ér rendszeri problémák kockázatát is növeli.)
Új fejlemények. Az őszi margitvirág kivonatáról eddig úgy hírlett, hogy hatékonyan enyhíti a migrént. Angol kutatók öt nagyszabású kísérlet eredményeinek összegzése után arra jutottak, hogy e gyógynövény nem csillapítja a migrénes fejfájást, sőt a megelőzésére sem alkalmas. Azért megpróbálkozhatunk vele, mert ártani biztosan nem árt.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.