Menstruáció előtti tünetegyüttes (PMS)
Tünetek
Tekintve, hogy a nők életük során körülbelül négyszázötvenszer menstruálnak, ha alkalmanként „csupán” négy-öt napig kínozza őket a PMS, az összességében akkor is legalább öt-hat évnyi szenvedés. Ha nem akarjuk, hogy termékeny éveinket megkeserítse ez a visszatérő kellemetlen állapot, a tünetek enyhítésének érdekében tegyük meg az alábbi lépéseket.
Prevenció első körben
Csonterősítő étrend. A közelmúltban háromezer nő részvételével nagyszabású vizsgálatot végeztek a premenstruációs szindróma és az étrend összefüggéseiről.
Ennek pontos okait egyelőre még kutatják, de a szakemberek úgy vélik, hogy a PMS hátterében végső soron kalciumhiány áll.
A PMS megelőzését vagy enyhítését legjobban az élelmi eredetű kalcium biztosítja (csakúgy, mint a csontok szilárdságának megőrzését), de számos adat szerint az étrend-kiegészítők is hatékonyak. Közel kétszázötven nő bevonásával zajlott az a vizsgálat, mely kimutatta, hogy akik negyedéven át mindennap bevettek 1200 mg Ca-kiegészítőt (kalcium-karbonátot), azokat a kutatás végén már csak feleannyira kínozta a PMS, mint a placebót szedő csoport tagjait.
Jótékony barátcserje. Számos vizsgálat bizonyítja, hogy a barátcserje (Vitex agnus-castus) termésének kivonata hatékonyan segíti a PMS megelőzését. Egy németországi kísérletben százhetven nő közül minden második a szárított növény kivonatát fogyasztotta, minden első pedig placebót kapott. A vizsgálat ideje alatt a kutatók a PMS hat tipikus tünetének (ingerlékenység, düh, kedélyhullámzás, fejfájás, mellérzékenységés haspuffadás) jelentkezését követték nyomon.
Örökletes?
A mutáns gén hatására a dopamin nevű idegi átvivőanyag szintje is lesüllyed, ami a kedélyállapot romlását eredményezi. Mindez ugyan egyelőre nem sokat segít a PMS-től gyötört nőkön, de talán megnyugtatja őket a tudat, hogy kedélyhullámzásukat és egyéb premenstruációs tüneteiket – részben – gének okozzák.
Prevenció második körben
Kevesebb zsiradékot több zöldséget! Egy vizsgálatban harminchárom egészséges nőt zsírszegény vegetáriánus diétára fogtak, mely a nyugati világban tipikus étrendre jellemző 40 százalék helyett csak feleannyi zsiradékot tartalmazott. (A magyar étrendben a bevitt energia közel 40 százalékát a zsír fogyasztás biztosítja, az ajánlott mennyiség a napi energiafelvétel 25, maximum 30 százaléka.)
Ennek oka talán az, hogy a kímélő étrend hatására csökken a vér ösztrogénszintje, következésképpen stabilizálódik a hormonális egyensúly.
Hasznos kiegészítők. Számos kimutatás szerint a premenstruációs tünetegyüttest az is hatékonyan enyhíti, ha naponta beveszünk 100 mg B6-vitamint vagy 200-360 mg magnéziumot (napi három dózisra elosztva, tizenöt nappal a menzesz előtt kezdve a szedést). Ezeket a kiegészítőket azonban csak az orvos jóváhagyásával szabad hosszabb távon alkalmazni.
Összefoglalás
Figyelmeztető tünetek. Haspuffadás; fáradékonyság; a mell érzékenysége, illetve feszülése; fejfájás; kedélyhullámzás, düh, ingerlékenység, arrogancia, depresszió; fokozott étvágy (sóvárgás bizonyos ételek után); feledékenység, koncentrálóképesség gyengülése.
Új fejlemények. A súlyos PMS a vegetatív idegrendszer állandósult működési zavarára utalhat. Ezt a feltevést japán kutatók hozták nyilvánosságra egy 2007-ben hatvankét nő részvételével végzett kísérlet eredményeként. A vizsgálat során mérték az alanyok pulzusát, hormonszintjét, és értékelték a menstruáció előtt és alatt fellépő testi, lelki, illetve viselkedésbeli tüneteiket. A PMS-ben szenvedő nőknél a menzeszt megelőzően a szívfrekvencia variabilitás jelentős csökkenését észlelték, ami a vegetatív és paraszimpatikus idegműködés nagyfokú gyengülését jelzi.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.