Fibromyalgia tünetei és gyógyítása
Sajognak az izmai, egész nap csak vánszorog, feszültebb, mint egy kihúzott gumiszalag, és még a kulcsait sem találja? A legtöbb, fibromyalgiában szenvedőhöz hasonlóan nyilván ön is érthetetlennek és fájdalmasnak találja ezt a szindrómát. A fájdalom erőssége és jellege a csiklandozó vagy égető érzéstől a makacs izomsajgáson át egészen a nyilalló fájdalomig terjed, és mindig reggel a legrosszabb.
Ne csüggedjen!
Fibromyalgiája lehet, ha legalább három hónapon át tapasztal fájdalmat a 18 érzékeny „áthidaló pont” közül 11-ben (ezek általában az ínból az izomba való átmenetnél találhatók), illetve ha fájdalmat érez teste mindkét oldalában vagy a dereka alatt és fölött. Bár a fibromyalgiát ízületi gyulladás egyik változataként tartják számon, a fájdalom elsősorban az izmokban jelentkezik, és nem az ízületekben. De mintha a sajgás és az érzékenység nem volna elég, a fibromyalgiát gyakran kíséri kimerültség, fejfájás és egy speciális fajta feledékenység, amelyet néha csak „fibrohomálynak” neveznek.
Senki sem tudja biztosan, mi okozza ezt a betegséget.
De a tudósok lassacskán kezdik összeilleszteni a kirakó darabjait. A Michigani Egyetem kutatói szerint például a fibromyalgia oka az, hogy a központi idegrendszer rendellenesen birkózik meg a fájdalommal, ez fokozott érzékenységhez vezet, s ilyenkor még egy finom érintés is fájhat. Emellett úgy tűnik, hogy a fibromyalgiás személyek nehezebben dolgozzák föl a szervezet saját, természetes fájdalomcsillapítóit, és testük még jóval az eredeti inger után is pontosan emlékszik a fájdalomra. Más elméletek szerint a szindrómát trauma, fertőzés vagy alvási zavar válthatja ki. Az is elképzelhető, hogy a fájdalom hátterében a túlzottan aktív immunrendszer rejtőzik.
Ahogy a kutatók egymás után fejtik meg a fibromyalgia titkait, úgy kerülnek közelebb az állapottal járó fájdalom hatékony kezeléséhez. Eszközeik változatosak, az újfajta gyógyszerektől az akupunktúrán át egészen a testmozgásig. Ne legyen csalódott, ha valamelyik módszer nem válik be; a kombinált kezelések hatásosabbak, kísérletezzen! Higgye el, megéri: a fibromyalgiában szenvedők legtöbbjénél a fájdalom jelentősen enyhül.
Az első teendők
A szavakkal szinte leírhatatlan krónikus fájdalom bárkit kiborítana, de ne hagyja, hogy a fibromyalgia rátelepedjen az életére. Az alábbi lépések sokat segíthetnek abban, hogy mielőbb ajtót mutasson a fájdalomnak.
- Célzott fájdalomcsillapítás 8 gyakori betegségben
- Fibromyalgia előjelei és tünetei
- A gyenge immunrendszer egyéb következményei
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
1. Kérjen diagnózist!
Ha kiterjedt fájdalom és általános kimerültség gyötri, azonnal forduljon orvoshoz. Ezt az állapotot gyakran nehéz diagnosztizálni, ezért jó, ha minél előbb keres egy, a tüneteket felismerő szakembert. Ne érje be olyan orvossal, aki azt mondja, hogy mindez csak a fejében létezik, vagy akinek nincsenek tapasztalatai a fibromyalgiával. Ha nem elégedett, kérjen beutalót egy reumatológushoz, aki az ízületi gyulladásos betegségek kezelésére specializálódott.
2. Amikor fellángol a fájdalom, szedjen vény nélkül kapható fájdalomcsillapítókat!
A négy-hat óránként bevett paracetamol vagy ibuprofen, illetve a 12 óránként szedett naproxen enyhítheti a fájdalmat. Ám ha ezeket a szereket már napi rendszerességgel, a megengedett legnagyobb dózisban szedi, akkor írasson föl háziorvosával erősebb gyógyszereket. Különösen heves fájdalom esetén rövid ideig (egy-két napig) egyszerre is szedhet paracetamolt és NSAID-okat, de ha azt veszi észre, hogy mindennap erre lenne szüksége, feltétlenül menjen orvoshoz.
3. Tájékozódjon!
Tudjon meg minél többet a fibromyalgiáról és kezeléséről. Érdeklődjön orvosától, mik jöhetnek szóba: fájdalomcsillapítók, antidepresszánsok, altatók (rövid távra) és kiegészítő terápiák, például masszázs vagy akupunktúra. Minél többet tud a lehetőségeiről, annál sikeresebben fogja kezelni állapotát.
Mit tehet az orvos?
Mivel a fibromyalgia kimutatásában sem a vérvizsgálatok, sem a röntgenfelvételek nem segítenek, az orvosok egy része hosszú évekig úgy vélte, valójában a probléma pszichológiai jellegű. A fejlett idegrendszeri képalkotási eljárások azonban napjainkig már számos kutatót győztek meg arról, hogy a szindróma oka valójában a központi idegrendszer meghibásodása – ennek az információnak az alapján végül új gyógyszereket és kezeléseket fejlesztettek ki.
Görcsoldók. A pregabalin volt az első gyógyszer, amelyet kifejezetten a fibromyalgiás fájdalom kezelésére engedélyeztek. Egy, a Kentucky Egyetemen végzett nyolchetes teszt során az 529 vizsgált páciensnek csaknem a fele tapasztalt 30 százalékos fájdalomenyhülést, 29 százalékuknál pedig egyenesen a felére mérséklődött a fájdalom. Ráadásul sokan már a kezelés első hetében érezték a kedvező hatásokat, jobban aludtak, és több volt az energiájuk, ami biztos út a jobb hangulat felé. Az eredetileg görcsoldóként kifejlesztett szer úgy hat, hogy csökkenti a fájdalomidegrostok kisülését.
Szerotonin- és noradrenalinvisszavétel-gátlók (SNRI-k). A fibromyalgiás fájdalom kezelésére engedélyezett második gyógyszer az SNRI-k csoportjába tartozó duloxetin volt. Egy, a Cincinnati Egyetemen készült tanulmány szerint a duloxetin a fibromyalgias nők több mint felénél jelentősen enyhítette a fájdalmat, és javította a cselekvőképességet, attól függetlenül, hogy depressziósak voltak-e. Ez a szer azért eredményes, mert növeli a szerotonin és a nor adrenalin szintjét: ez a két vegyület nemcsak a fájdalomra hat, hanem a szervezet saját fájdalomcsillapítási rendszerére is. Egy újabb SNRI, a venlafaxin szintén fájdalomcsökkentő hatású.
Opioidtartalmú gyógyszer-kombinációk. Több kutatás is igazolta, hogy az opioidok közé tartozó tramadol és a paracetamol kombinációja hatékony a fibromyalgia ellen. Egy három hónapon át folytatott vizsgálat során az ezzel a kombinációval kezelt páciensek mozgásképessége 22 százalékkal nőtt, miközben fájdalomérzetük jelentősen csökkent. Ez a készítmény a fájdalomreceptorokat blokkolja.
Parkinson-kór elleni szerek. Bár a pramipexolt a központi idegrendszer egyik leépüléses megbetegedésének, a Parkinson-kórnak a kezelésére engedélyezték, a szer a dopaminreceptorokra kifejtett hatása révén a fibromyalgias fájdalom enyhítésében is segít. A dopamin egyébként idegi ingerületátvivő anyag, amelynek a gyönyörérzetben, a hangulatban és az energikusságban van szerepe.
Mozogjon! Ez a legfontosabb, amit a fájdalom csökkentése érdekében tehet. Az erőteljes testmozgás növeli agyában a jó közérzetet okozó, szerotonin nevű vegyület koncentrációját, javítja hangulatát, energikusabbá teszi és jobb alváshoz segíti. A meleg vizű medencében való úszás vagy a vízi aerobik különösen jó választásnak számít, a meleg víz ugyanis ellazítja az izmokat, és csökkenti az ízületek ütőterhelését. Ugyancsak könnyű és kevéssé megterhelő a gyaloglás vagy a kerékpározás. Kezdje naponta csupán öt perccel, és fokozatosan növelje a napi mozgásmennyiséget egy órára.
Készítsen tervet! Ha jó előre fölkészül azokra a napokra, amikor a legrosszabbul érzi magát, akkor nem kell kétségbeesetten kapkodnia, ha netán mélypontra zuhan. Írja le például mindennapi feladatait, és csillaggal jelölje meg azokat, amelyekről úgy érzi, nem halaszthatók későbbre. Ezután ütemezze be, mikor fogja elvégezni teendőit, s hagyjon időt a pihenésre is két munka között. Jegyezze föl azoknak a nevét és telefonszámát, akiktől szükség esetén segítséget kérhet.
Elengedhetetlen az is, hogy a napi programba beillesszen némi relaxációs tevékenységet, például meditációt, meleg fürdőt vagy zenehallgatást. Azokon a napokon is mértékkel tevékenykedjen, amikor jól érzi magát, a jobb közérzetnek köszönhetően ugyanis túlzásba eshet, s ennek a következő napon inná meg a levét.
Nyugodjon meg! Igyekezzen távol tartani magától mindent, ami feszültséget, stresszt okoz: a túl sok határidőt, a látogatóba érkező rokonokat, az ordítozó gyerekeket. Mondja meg a fiataloknak, hogy fogják vissza magukat, próbáljon beszélni a főnökével, hogy teljesíthetőbb határidőket szabjon.
Azonnali enyhülés
Meleg fürdő. A meleg fürdő nemcsak az idegeket segít kisimítani, hanem a feszülő izmokat is ellazítja, s ez mindig jó módszer a fájdalom ellen.
Nyújtás. A fürdő után végezzen néhány könnyed nyújtó gyakorlatot – például fejkörzést és vállvonogatást.
Öt perc mélylégzés. A stressz és a feszültség súlyosbíthatja a fibromyalgiás fájdalmat, feszülésre késztetve az izmokat. A lazításhoz álljon föl és vegyen mély lélegzetet az orrán át, tanácsolja dr. Karén Moore Schaefer, aki a Temple Egyetemen folytat a fibromyalgiával kapcsolatos kutatásokat. „Ezután a száját csücsörítve, finoman fújja ki a levegőt. Ismételje meg néhányszor!”
Sportkrémek. A sportkrémek és a kapszaicint – a csípős paprika hatóanyagát – tartalmazó kenőcsök a fájó pontokba dörzsölve enyhítik a fájdalmat, mivel ellazítják az izmokat és fokozzák vérellátásukat.
Jógázzon! Mindennap végezzen néhány relaxáló hatású jógagyakorlatot. Egy kis léptékű brazil tanulmány kimutatta, hogy amikor fibromyalgiás páciensek nyolc héten át hetente egyszer 50 perces Hatha jóga-foglalkozáson vettek részt (ez egy kíméletes jógastílus, amelyben a mély légzésen és a nyújtásokon van a hangsúly), fájdalmuk akár a harmadával is csökkent.
Járjon kognitív viselkedésterápiára! A témával kapcsolatos tanulmányok elemzése azt mutatja, hogy ez a terápia, amely segít a páciensnek megváltoztatni gondolkodásmódját és viselkedését, remekül kiegészíti az egyéb kezeléseket, így csökkentheti a fibromyalgiás fájdalmat, illetve javíthatja a mindennapi tevékenységek elvégzésére való képességet.
Menjen akupunktőrhöz! Egy, a Mayo Klinikán nemrég végzett vizsgálat során az akupunktúra jelentősen csökkentette a fibromyalgiás betegek fájdalmát, kimerültségét és szorongását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.