Fájdalom enyhítése

Fibromyalgia előjelei és tünetei

Tünetek

  • Idült izomfájdalom, merevség és izomrángás, rendezetlen mozgás.
  • Több mint három hónapig tartó krónikus fáradtság.
  • Alvási panaszok, szorongás, depresszió, emlékezetzavar és koordinációs nehézségek.
  • Zsibbadás, bizsergés a végtagokban vagy az arcon, a bőr fokozott érzékenysége.
  • Jelentkezhet fejfájás, szédülés, emésztési panasz, gyakori vizelés és egyéb tünetek, melyek más betegségeket utánozhatnak.

Veszélyeztetett csoportok

A fibromyalgia az izmokat, inakat és szalagokat érintő idült mozgatószerv-rendszeri betegség, 80%-ban a nőket érinti. A betegséget kiváltó ok, és így a gyógyítás módja nem ismert. Sokáig pszichológiai problémának tartották. Sok helyen még ma sem tartják külön kórképnek. Egyes kutatók véleménye az, hogy a betegség oka a szerotonin alacsony szintje. Ez az agyban található vegyület egy ingerületátvivő anyag, amely az idegek közötti jelátvitelben játszik szerepet. Az 1980-as évekig a fibromyalgia helyett a fibrositis nevet (kötőszöveti gyulladás) használták, ám a kutatók azt állapították meg, hogy ez nem gyulladásos eredetű folyamat. Nem is ízületi gyulladás, még ha a betegek gyakran számolnak be ízületi fájdalomról is.

Kialakulása

A fibromyalgia kiterjedt izomfájdalmat okoz. Égő, lüktető, marcangoló, hasogató vagy szúró fájdalom jelentkezhet. Másoknak mindenük fáj, mintha influenzásak lennének, vagy úgy érzik, mintha a testük összes izmában izomlázuk lenne. A fájdalom erőssége a nap folyamán változik (súlyosbodik vagy enyhül), befolyásolhatja az időjárás, függ az alvási szokásoktól, a megterheléstől és egyéb környezeti tényezőktől. A legtöbb érintett szerint ritka a fájdalommentes időszak.

A fibromyalgia kialakulását rendszerint kiváltó esemény előzi meg

Mint például autóbaleset, fertőzés vagy idült betegség, például lupus, rheumatoid arthritis vagy pajzsmirigybetegség. Azonban meg kell jegyezni, hogy ezek nem előfeltételei a fibromyalgia kialakulásának, inkább csak olyan kiváltó események, melyek, úgy tűnik, felélesztik a szunnyadó rendellenességet. A fájdalom először csak egy bizonyos területre határolódik (trigger-pont), például a nyakra. Meghatározott idő múlva a fájdalom más trigger-pontokra terjed át: a vállra, a mellkasra, a könyökre, a csípő külső részére és a térdre. A fájdalom rendszerint mindkét oldalt érinti. Ezek a trigger-pontok a fibromyalgiában meghatározó jellegűek. Egyéb, folyamatosan fennálló izom- és csontfájdalommal járó betegségekben nem figyelhetők meg.

Mit tegyünk?

Mindenekelőtt keressünk fel olyan szakembert, aki járatos a fibromyalgia kezelésében, ismeri az új kezelési módszereket, akár a kipróbálás alatt lévőket is. Általában a reumatológusok a leg-képzettebbek a tünetegyüttes diagnosztizálásában és kezelésében.

Reggel a fájdalmat enyhítheti a meleg tusolás. Az aszpirin vagy egyéb, recept nélkül kapható fájdalomcsillapító csökkentheti a fájdalmat. A tünetek mérsékelhetők, és fokozódásuk megelőzhető rendszeres testmozgással, stresszoldó módszerekkel és néhány, az Alternatív terápiák között alább ismertetett eljárással.

Kezelés

A fibromyalgia nem súlyosbodó betegség, tehát a tünetek végső soron állandóak. Kezeléssel körülbelül ötből két embernek az állapota jelentősen javul. Kevés beteg szabadul meg örökre a betegségtől. A súlyos fibromyalgias fájdalmat sokszor nem könnyű enyhíteni. Azok az erőteljes kábító fájdalomcsillapítók, amelyek számos fájdalom kezelésében igen hatékonyak, itt kevésbé válnak be vagy hatástalanok. A nem szteroid gyulladásgátlók (NSAID), mint például az ibuprofen és az aszpirin, hatékonyak lehetnek az izommerevség csökkentésében. A fibromyalgia okozta fájdalom kezelésének vitatott módszere az érzékeny pontok helyileg adott lidokainnal való érzéstelenítése. Ez ugyan időlegesen enyhülést biztosít, de nem szakítja meg a fájdalomciklust.

A fibromyalgiában az alvásproblémákat jelzik az EEG-n látható rendellenességek

A betegnek az elalvás nem okoz problémát, de alvásából hiányzik a pihentető alvási szakasz, a REM. Ezért a betegek gyakran még fáradtabban ébrednek fel, mint ahogyan lefeküdtek. Ez az alvásmegvonás fokozza fájdalomérzetüket és egyéb tüneteiket is. A betegeknek alacsony adagban rendelhetnek antidepresszánsokat és izomlazító gyógyszereket.

A fibromyalgiában szenvedők körében a depresszió és a szorongás általános. Ezeket kezelni kell, mert a betegség tüneteit fokozzák, illetve a tünetek kiújulásához vezethetnek. A triciklikus antidepresszánsok és a szorongás elleni benzodiazepin-készítmények napközben álmosságot okoznak, és emiatt nem megfelelőek a fibromyalgia kezelésében. Az orvosok általában szelektív szerotonin-újrafelvételt gátló (SSRI) antidepresszáns gyógyszereket rendelnek, amelyeknek nincsenek ilyen mellékhatásaik.

Forradalmi újdonságok

Egy újonnan végzett vizsgálat szerint 150 mg magnézium és 600 mg almasav (almasavat tartalmaz az alma, a körte és több egyéb gyümölcs) jelentős számú fibromyalgiás betegnél enyhítette a fájdalmat. Az elegyet magnézium-malát néven forgalmazzák. A terápia kezdete után két hónappal számottevő javulás várható.

Tipp! A napi séta vagy hasonló testmozgás gyakran enyhíti a fibromyalgia kiváltotta rossz közérzetet és az egyéb tüneteket.

Megelőzés

Mivel a fibromyalgia kiváltó oka nem ismert, nincs mód a megelőzésre.

Alternatív terápiák

  • Akupunktúra: Több vizsgálat szerint néhány beteg esetében ez az ősi kínai gyógyító eljárás enyhítheti a fibromyalgiás fájdalmat. Hat kezelés elvégzése után lehet csak kijelenteni, hogy az akupunktúra tud vagy nem tud segíteni.
  • Biológiai visszacsatolás: Ez a módszer speciális gépet és a testhez rögzített érzékelőt alkalmaz. Ezek segítségével a beteg megtanulja, hogy önmaga befolyásolja testének válaszait, így például izomtónusát, szívritmusát, vérnyomását és légzését. Egyes fibromyalgiás betegeknek ez segít a fájdalom enyhítésében.
  • Gyógynövénygyógyászat: Az orbáncfű napi 300 mg-os adagja segít megemelni a szerotonin szintjét. Mielőtt szedni kezdenénk, konzultáljunk gyógyszerésszel vagy orvossal, biztonságos-e számunkra az alkalmazása, mivel kölcsönhatás alakulhat ki közte és az antidepresszánsok, valamint más gyógyszerek között. Lefekvés előtt 30-40 perccel a valeriána 250-500 mg-os adagja javíthatja az alvás minőségét.
  • Manuális technikák: A kiropraktikus és csontkovácskezelésekkel is elérhető valamilyen mértékű enyhülés. A masszázs ugyancsak segíthet.
  • Táplálékkiegészítők: A fibromyalgiások agyában gyakran alacsony a szerotonin szintje. Ez a vegyület jelentős szerepet játszik a hangulat, az alvás és a fájdalom érzésének kialakításában. Az 5-hidroxitriptofán (5-HTP), melyet szintetikusan állítanak elő (de megtalálható egy nyugat-afrikai gyógynövény, a Griffonia simplicifolia magjában is), szájon át szedendő. A szervezet az 5-HTP-t szerotoninná alakítja át.[brbr]A szer hatását vizsgáló tanulmányok olyan kedvező eredményekről számoltak be, melyek hasonlóak voltak a SSRI antidepresszánsokéhoz, viszont kevesebb és enyhébb volt a mellékhatásuk. Szokásos adagja naponta háromszor 50-100 mg. A magnézium és az almasav kombinációja segíthet enyhíteni a fájdalmat.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.