Nyelvgyulladás tünetei, kialakulása és kezelése
Tünetek
- Fájdalmas duzzanat, gyulladás vagy égő érzés a nyelven.
- Fekélyek vagy repedések leginkább a nyelv szegélye mentén.
- A nyelv sima vagy elszíneződött, és „bolyhosnak” tűnik.
- Tejfehér lepedékfoltok és vérzés.
Veszélyeztetett csoportok
A B12-vitaminhiány gyakori tünete a gyulladt, piros nyelv. Vashiányos vérszegénységben a nyelv sima és halvány. A duzzadt és gyulladt nyelv rendszerint fertőzést jelez, amelyet sokszor vírus okoz. A szájpenész az aludttejhez hasonló foltokat idézhet elő, amelyek a nyelv szélein könnyen bevéreznek. A fekélyeket vagy repedéseket gyakran véletlen harapás, törött fog, rosszul illeszkedő fogpótlás vagy fogszabályozó miatti irritáció okozza. Akaratlan szokások is okozhatnak gyulladást, mint például a nyelv öltögetése, harapdálása vagy rágása. A nyelvgyulladás egyéb gyakori oka még az allergia, a nagyon fűszeres ételek, az alkoholfogyasztás és a dohányzás.
Kialakulása
A nyelv erős, izmos szerv, amelyet ízlelőbimbókat tartalmazó nyálkahártya borít. Idegvégződések milliói találhatók benne, ezért nagyon érzékeny a melegre, a hidegre, az érintésre és a fájdalomra. A nyelv hegye és szegélye, ahol a harapások és a fekélyek leggyakrabban előfordulnak, különösen érzékeny. A nyelvsérülések gyógyhajlama nagyon jó.
Mit tegyünk?
Sürgősen forduljunk orvoshoz, ha a tünetek vérszegénységre utalnak, ha a gyulladás egy héten belül nem gyógyul, vagy egyéb tünet, pl. légszomj is jelentkezik. Ne együnk fűszeres vagy nagyon savanyú ételeket, és tartózkodjunk az alkoholtól, amíg a nyelv be nem gyógyul. Ne dohányozzunk.
Kezelés
A vérszegénységet a hiányzó tápanyagok pótlásával kezelik. A vészes vérszegénységet Bi2-vitamin-injekciókkal gyógyítják, és B-vitamin-tablettákat adnak mellé. A gyakoribb, vashiányos vérszegénység ellen vaspótlást ír fel az orvos. A fertőzést a kiváltó októl függően antibiotikummal vagy gombaellenes gyógyszerrel kezelik.
Megelőzés
Az antiszeptikus szájvíz használata elpusztítja a szájban lévő baktériumokat, és csökkenti a szájfertőzés veszélyét. Ha a problémát törött fog, műfogsor vagy fogszabályozó okozta irritáció váltja ki, keressük fel fogorvosunkat; csak ezek rendezése teszi lehetővé, hogy nyelvünk begyógyuljon. Ha az elváltozás daganatos eredetű, a korai kezelés növeli a gyógyulás esélyét.
Kerüljük az olyan ételeket, italokat, amelyekre allergiásak vagyunk, vagy irritálják a szájnyálkahártyát és a nyelvet. Ha szokásunkká vált a nyelvharapdálás, különösen alvás közben, beszéljünk fogorvosunkkal, aki éjszakai védőeszközt adhat számunkra, amely megakadályozza a nyelvharapást és a fogcsikorgatást. Semmi esetre se dohányozzunk! A dohányfüst számos irritáló vegyületet tartalmaz, a dohányosok közt ezért gyakoribb a száj rák.
Alternatív terápiák
- Gyógynövénygyógyászat: A gyógynövénygyógyászok számos gyógyhatású szájvizet és teát ajánlanak. A kínai zöld tea enyhén antiszeptikus tulajdonságú. A zsályatea is gyógyít. Áztassunk két teáskanálnyi szárított növényt egy csésze forró vízben öt-nyolc percig, szűrjük le, majd igyuk meg. A körömvirág-tartalmú szájöblítő szintén nyugtat és gyógyít. Használjunk hígított tinktúrát, vagy készítsünk belőle erős teát: csészénként egy evőkanálnyi szárított növényt forrázzunk le hozzá. Szűrjük le, és szájvízként használjuk.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.