A fájdalom kezelése: gyógyszerek szedésének a legfontosabb szabályai?
Az utóbbi években több célzott hatású fájdalomcsillapítót is kifejlesz-tettek, és számos egyéb hatékony kezelési mód áll rendelkezésre, az önsegítő módszerektől kezdve a fájdalomérzetet blokkoló készülékig.
Gyógyszerek
A fájdalomcsillapítók a rövid ideig tartó fájdalmak, mint a fejfájás, illetve a krónikus fájdalmak, például az ízületi gyulladás vagy a daganatos fájdalom ellen egyaránt használhatók. Az általuk hozott enyhülés sok esetben segít, hogy ismét aktívabbá váljon.
Bár e szerek enyhébb hatású változatai vény nélkül is kaphatók, az erősebb fájdalomcsillapítókat orvosnak kell felírnia.
Alább felsoroljuk a fájdalomcsillapítók főbb csoportjait:
- A gyulladás csökkentésével ható gyógyszereket nem szteroid gyulladásgátlóknak (NSAID-k) nevezik. Az aszpirin is ebbe a csoportba tartozik.
- A paracetamol láz- és fájdalomcsillapító, de a nem szteroid szerekkel ellentétben nincs gyulladásgátló hatása.
- Azokat a gyógyszereket, amelyek az agyban megváltoztatják a fájdalom észlelésének módját, opiátoknak nevezik. Ezek kábító hatású szerek, ezért csak alaposan indokolt esetben szabad használni őket és csak addig, ameddig okvetlenül szükséges.
Fájdalomcsillapító típusa | Milyen fájdalomra |
---|---|
Nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID-ek): aszpirin, diklofenak, ibuprofen, naproxen | Fejfájás, akut húzódások és rándulások, izom- és ízületi fájdalmak, menstruációs fájdalmak |
Paracetamol | Mindennapos fájdalmak, például fejfájás, fogfájás és ízületi fájdalom |
Gyenge opiátok: kodein, dihidrokodein | Műtét utáni fájdalom, csonttörések, sérülések, erős fejfájás |
Fő a biztonság
Ne tételezze fel, hogy ha egy gyógyszer recept nélkül is megvásárolható, az egyúttal teljesen biztonságos. Minden gyógyszernek van mellékhatása. Ezek nem feltétlenül jelentkeznek, de a veszélyük nő, ha a fájdalomcsillapítót nagy adagban vagy egy hétnél tovább szedi. Ha szokatlan tüneteket észlel magán, kérje orvosa, gyógyszerésze vagy más szakember tanácsát. Érdemes megjegyezni az alábbiakat.
- A nagy adagban vagy hosszú időn át szedett NSAID-ek gyomorbántalmakat, bélvérzést, veseproblémákat, magas vérnyomást és folyadékvisszatartást okozhatnak, s valamelyest megnövelhetik a szívinfarktus és a stroke kockázatát. Az asztmások mintegy 10 százalékánál a tünetek rosszabbodását idézhetik elő.
- 16 év alatti gyermekeknek tilos aszpirint adni, mert egy Reye-szindróma nevű ritka, de súlyos-életveszélyes betegséget okozhat.
- A kodeint vagy dihidrokodeint tartalmazó fájdalomcsillapítók tartós szedése székrekedést, krónikus fejfájást és függőséget okozhat.
- A paracetamol általában biztonságos gyógyszer, túladagolása azonban súlyosan károsíthatja a májat – akár maradandó módon is -, különösen, ha valaki alkoholt is fogyaszt mellé.
Csak receptre kapható szerek
Ha a fájdalmai hevesek vagy hosszan tartó betegségben szenved, orvosa a vény nélkül kaphatóknál erősebb NSAID-eket is felírhat. Amennyiben ezek sem enyhítik kellőképpen a fájdalmat, a morfiummal rokon gyógyszereket, úgynevezett opiátokat (kábító hatású szereket) kaphat.
- Fájdalom a nyak területén
- A fájdalom megítélése és érzése
- Szívbetegek gyógyszeres terápiája
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
- Enyhe hatású opiátok: kodein, dihidr okodéin
- Erős opiátok: tramadol, morfin, oxikodon, fentanil, buprenorfin, diamorfin
Ha orvosa erős opiátok szedését ajánlja, feltétlenül beszéljék meg a választási lehetőségeket. E gyógyszerek alkalmazását csak olyankor szabad fontolóra venni, ha már minden más fájdalomcsillapítási módszer csődöt mondott, mivel hosszabb távon súlyos mellékhatásaik lehetnek. Gyakran hozzászokás és függőség alakul ki, s a beteg egyre nagyobb adagokat igényel azonos hatás eléréséhez. Ha pedig nem kapja meg, elvonási tünetek léphetnek fel. Mindazonáltal a heves fájdalmaktól szenvedők esetében az előnyök nagyobb súllyal esnek latba, mint a kockázatok, különösen akkor, ha e gyógyszereknek köszönhetően aktívabb életet élhetnek.
Egyéb gyógyszerek
Vannak olyan fájdalmak – mint az ún. neuropatías fájdalmak (idegzsába) -, amelyeken nem segítenek a szokványos fájdalomcsillapítók. Orvosa ezekben az esetekben a hagyományos fájdalomcsillapítók helyett vagy mellett egyéb gyógyszereket is felírhat, például antidepresszánsokat vagy epilepszia elleni szereket.
Az antidepresszánsok úgy fejtik ki hatásukat, hogy a depresszió csökkentése révén fokozzák a fájdalomküszöböt, azaz ugyanolyan mértékű inger esetén még nem jelentkezik panasz. Az antikonvulzív (rohamellenes) szerek segítenek enyhíteni a gerincvelő túlérzékeny sejtjei által indukált fájdalomérzetet – ahogy az epilepsziás személyeknél a túl aktív agysejtek működését csillapítják.
Amikor a fájdalomcsillapító csak ront a helyzeten
Ha gyakori fejfájások kínozzák, s minden alkalommal fájdalomcsillapítót vesz be, előfordulhat, hogy a fejfájás állandósul, naponta órák hosszat fáj. Ezt krónikus mindennapi fejfájásnak nevezik, s a fájdalomcsillapítók túlzásba vitt használata okozza.
Injekciók
A fájdalomcsillapító injekciók hatékonyak lehetnek, de nem minden fájdalmon segítenek. Kérje orvosa tanácsát a következőkkel kapcsolatban.
- Rövid ideig ható, helyi fájdalomcsillapító injekció, gyakran szteroidokkal kombinálva. Ezt az injekciót közvetlenül a fájó ízületbe vagy fájdalmas területre adják be, azzal a céllal, hogy átmenetileg érzéketlenné tegye a területet ellátó idegeket.
- Epidurális kortikoszteroid-injekció. Ezt az injekciót a gerincvelő körüli térbe adják be azzal a céllal, hogy csökkentsen egy háti ideggyököt érő nyomást, ami isiászt (a deréktól a talpig kisugárzó heves fájdalmat) okoz. A fájdalomcsillapító hatása néhány napig, vagy akár néhány hónapig is eltarthat.
- A denervációnak nevezett kezelés során olyan injekciókat adnak be, amelyek részlegesen megszüntetik az érintett terület érzőideg ellátását.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.