A szív- és érrendszeri betegségek leküzdése
A súlyos szív- és érrendszeri betegségekből való felépüléshez gondos orvosi ellátás szükséges, ám önnek is kulcsfontosságú szerepe lehet.
A szív- és érrendszeri betegségek leküzdése
Az orvostudomány az elmúlt 50 évben sokat fejődött a szívbetegségek kezelése terén, s ma már a legtöbben a súlyos betegségekből is felgyógyulnak. A teljes felépüléshez és a jó életminőséghez azonban arra is szükség van, hogy egészségesebb életmódra térjen át.
A teljes értékű élet reménye
Ha valakinél szívbetegséget diagnosztizálnak, az napjainkban már nem jelenti azt, hogy munkaképtelenné válik, és végérvényesen beteggé nyilvánítják. A korszerű műtéti eljárások és a sokféle gyógyszernek köszönhetően sokan ugyanúgy teljes értékű életet élhetnek, mint korábban – nyaralni mehetnek, visszatérhetnek dolgozni, összejárhatnak a barátaikkal és rokonaikkal, sőt kedvenc időtöltéseiknek is hódolhatnak, legyen az kertészkedés, tánc vagy sport.
Egyes esetekben a szívbetegség kezelése kifejezetten javítja az életminőséget. Az optimális gyógyuláshoz azonban nem elég beszedni a tablettákat – egyrészt kellő időt kell hagynia magának, a felépüléshez, másrészt ki kell tartania az egészségesen életmód mellett.
Gyakori szív-és érrendszeri betegségek
A diagnózis közlésekor orvosa talán elmagyarázta, hogy a szív- és érrendszeri betegségeknek sok fajtája van. Ezeknek más-más az oka és nem egyformán súlyosak. Az alábbiakban felsorolunk néhányat a szív- és érrendszer gyakoribb rendellenességei közül.
- Szívkoszorúér-betegség (isémiás szívbetegség). A szív koszorúereinek beszűkülésével jár, amit rendszerint az érfalba történő zsíros lerakódások (plakkok) okoznak.
- Magas vérnyomás. Az idősebbek körében igen gyakori rendellenesség, hogy az erekben megnő a vérnyomás. A magas vérnyomás komoly kockázati tényező a szívinfarktus és stroke szempontjából.
- Érelmeszesedés. Az artériák falának merevvé válása, az erek beszűkülése. Pontos oka nem ismert, de a vérzsírszintek, különösen az LDL (kis sűrűségű lipoprotein) magas szintje, illetve a HDL (nagy sűrűségű lipoprotein) alacsony szintje fontos szerepet játszanak benne. A plakknak nevezett zsíros lerakódások fel is szakadhatnak, s ilyenkor vérrögök keletkeznek körülöttük, amelyek elzárhatják a szívizmot tápláló ereket.
- Szívritmuszavar. A szív összehúzódásait szabályozó elektromos rendszer hibás működése többféle problémát okozhat, amelyek közös jellemzője a normálistól eltérő ritmus
A fent felsorolt és az egyéb szívbetegségek is kitűnően kezelhetők a megfelelő orvosi eljárásokkal, valamint speciális módszerekkel, amelyek alkalmazása az egyéntől függ. Ha már megállapítják önnél a szívbetegséget, akkor végképp eljött az ideje, hogy áttérjen az egészségesebb életmódra. Az első pillanattól kezdve a saját kezébe veheti a gyógyulását.
Szívroham közeleg
A szívet tápláló artériák egyikében kialakult vérrögről készült felvétel szívinfarktussal fenyegető állapotot örökít meg. A megfelelő orvosi beavatkozás – például vérhígító gyógyszer alkalmazása – eltüntetheti a rögöt, és ezzel minimálisra csökkentheti az artéria elzáródásának kockázatát.
Fő tünetei a visszatérő mellkasi fájdalom (angina), amely a legtöbbször testmozgás után jelentkezik. További veszély, hogy a beszűkült koszorúereket elzárhatja egy vérrög – ezt szívinfarktusnak nevezik -, s emiatt a szívizom egy részében megszűnik a vérellátás, amely életveszélyes állapot lehet. Egyrészt a szívizom elpusztul, másrészt szívritmuszavarok léphetnek fel.
Felépülés a szívbetegségből
Először is kellően tájékozottnak kell lennie állapota jellegét és súlyosságát illetően. Derítsen ki minél többet, hogy utána könnyebben véghezvihesse azokat a változtatásokat, amelyekkel maximálisra növelheti a gyógyulás sikerének esélyét. Íme néhány hasznos ötlet.
- Írjon részletes és átfogó listát az orvosának felteendő kérdésekből. Ne féljen attól, hogy butaságnak fogják tartani, vagy hogy túl sok időt rabol el az orvostól. Sok hasznos információt és tanácsot találhat továbbá a Magyar Nemzeti Szívalapítvány honlapján (mnsza.hu). Érdemes felkeresni a Magyar Kardiológusok Társaságának betegtájékoztató honlapját (www.mkardio.hu/betegtajekoztato) is.
- Gondoskodjon arról, hogy ön és családtagjai is könnyen kapcsolatba léphessenek a különböző specialistákkal – a kardiológus szakorvostól kezdve a szakápolókon, fizikoterapeutákon át a diet etikus okig -, akik segíthetnek gyógyulási programjának különböző fázisaiban.
- Vegyen részt a Magyar Nemzeti Szívalapítvány különféle rendezvényein, amelyekről a honlapjukon értesülhet.
- Szívinfarktus után vegyen részt szívrehabilitációs programban, amely elsősorban három fő területre összpontosít: a gyógyszerekre, az életmódbeli változtatásokra és a stressz megfelelő kezelésére.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.