Epidurális érzéstelenítés biztonságos? Milyen mellékhatásai lehetnek
Lehet a szülés fájdalommentes? Nem teljes mértékben. A szülő nők körében az egyik fájdalomcsillapítási eljárás az epidurális érzéstelenítés – amikor fájdalomcsillapítót adnak közvetlenül a gerincvelői idegekbe. Ekkor a gyógyszer nem kerül az anya vérébe, és kevés vagy semmilyen hatása nincs az újszülöttre, miközben az anya lenyugtatása nélkül megelőzi a fájdalmat. A szülő nő ilyenkor ébren van és éber marad.
Hogyan hat?
A deréktájon a gerincbe injekciózott fájdalomcsillapító bejut a csigolyák és a gerincvelő közötti (epidurális) térbe, ahol hat az idegekre. Hatása mintegy 15-20 perc elteltével érezhető, amikorra megszünteti az érzékelést a test alsó felében. (Az epidurális érzéstelenítést megelőzheti egy adag közvetlenül a gerincvelő burka alá injekciózott kábító hatású gyógyszer, ami egy-két percen belül megszünteti a fájdalmat.) Az injekció beadásakor egy vékony katétert vezetnek be az epidurális térbe, amelyen keresztül szükség szerint adagolható a fájdalomcsillapító.
Egyes kórházakban a vajúdó nőknek ún. „járó” epidurális érzéstelenítést adnak. Ilyenkor a fájdalomcsillapító egy pumpa segítségével folyamatosan, kis adagokban jut az idegekhez.
Az anya így kevés fájdalmat érez, de a lábai nem válnak érzéketlenné, így vajúdás közben tud mozogni, ami meggyorsíthatja a szülést. Ha sebészeti beavatkozás, pl. császármetszés válik szükségessé, a katéteren át érzéstelenítőt lehet beadni. Mivel az érzéstelenítés csak a test alsó részét érinti, a várandós anya tudatánál marad, és a szülés után azonnal láthatja az újszülöttet.
Mellékhatások
A legtöbb vajúdó nő esetében az epidurális érzéstelenítés szövődménymentes. Egyes szakértők szerint ez a fajta érzéstelenítés meghosszabbíthatja a vajúdást, mások azonban állítják, hogy nem. A legújabb kutatások szerint az epidurális érzéstelenítés nem növeli a császármetszések számát.
A beavatkozás azonban nem tekinthető kockázatmentesnek. Az érzéstelenítéshez használt gyógyszer annyira lecsökkentheti az anya vérnyomását, hogy az károsan befolyásolhatja a magzat szívműködését. Ennek megelőzésére az epidurális érzéstelenítés előtt intravénás infúziót adnak az anyának.
Másrészt, ha a helyi érzéstelenítőből véletlenül nagyobb mennyiség a véráramba kerül, az anya elbágyadhat, légzési nehézség és beszédzavar, homályos látás, szívritmuszavarok, sőt akár még görcsroham is felléphet. Ezért az aneszteziológus először csak egy kis adagot ad be, ellenőrizendő, hogy a fájdalomcsillapító a megfelelő helyre került-e.
Szülés után fejfájás vagy vizelési nehézségek fordulhatnak elő. Ezek elkerülése érdekében az injekció beadásakor az anyának, amennyire lehet, teljesen mozdulatlanul kell maradnia, hogy a gyógyszer pontosan a megfelelő helyre kerüljön.
A hosszú távú káros mellékhatások meglehetősen ritkák. Idetartozik az esetleges epidurális vérömleny vagy a tályog, ami kezelés hiányában bénuláshoz vezethet.
Műtéteknél is biztonságos
Az eljárást más típusú műtéteknél gyakran altatással együtt alkalmazzák a nyugtatók mennyiségének csökkentése érdekében. A súlyos műtét utáni fájdalmak enyhítésére akár a beteg maga is adagolhatja a fájdalomcsillapítót egy katéteren keresztül, pumpa segítségével. Ez a módszer jobban enyhíti a fájdalmat, mint a szájon át bevett vagy injekcióban kapott fájdalomcsillapítók, és velük ellentétben nem károsítja a májat, a gyomor-bél rendszert vagy a vesét. Beépített biztonsági rendszer véd a túladagolás ellen.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.