Dezodorok és izzadásgátlók káros hatásai
Az izzadság és más testváladékok az élet természetes velejárói. Ám ami természetes, az nem feltétlenül kellemes is.
Amikor a verejték kiválasztásra kerül a hónalj- vagy más testrészeken elhelyezkedő izzadságmirigyekből, még szagtalan. Tartalmaz viszont olyan vegyületeket, amelyek táplálékot nyújtanak a meleg, nedves helyeken megbúvó baktériumoknak. A folyamat során szúrós szagú melléktermékek képződnek.
A testszag kiküszöbölésének első lépése, hogy az érintett területeket naponta alaposan megmossuk langyos vízzel és enyhe szappannal. De a legtöbb ember ennél többet akar tenni, ezért milliókat költünk dezodorokra és izzadásgátlókra, amelyek a testszag elfedésére szolgálnak. E termékek többsége biztonságos, de néhányuk az arra érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki, és van közöttük olyan is, amelyet mindenkinek jobb elkerülni.
Édes illatok és elzárt csatornák
A dezodorok és izzadásgátlók eltérő módon működnek. A dezodorok a szagot próbálják megszüntetni, míg az izzadásgátlók magát az izzadást. Általában mindkét típus biztonságosan használható.
A dezodorok elfedik vagy semlegesítik a szagokat. Egyes fajtáik illata az izzadságszaggal keveredve eredményez kellemesebb illatot. Mások nátrium-bikarbonát bázisukkal semlegesítik a baktériumok által termelt, kellemetlen szagért felelős savakat. Megint mások antibakteriális összetevőikkel magát a baj gyökerét támadják meg. A gyógynövény-készítményekben természetes antibiotikumok, pl. koriandermag található.
- Az izzadás okai
- Éjszakánként arra ébredek, hogy úszom az izzadságban. Mitől lehet ez?
- Testszag
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Edzés előtt ne használjuk!
Az izzadásgátlók olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek megszakítanak egy biológiai folyamatot – elzárják a verejtékcsatornákat, hogy megakadályozzák az izzadság megjelenését a bőrfelszínen. Ezért soha ne alkalmazzunk izzadásgátlót testedzés előtt, amikor szükség van az izzadásra a test lehűtéséhez.
A golyós és stift alakban kapható termékek mellett léteznek a reformélelmiszer-boltokban kapható „dezodoráló” kristályok vagy kövek, amelyek inkább izzadásgátlóként, mint dezodorként működő káliumsók maradványait hagyják a bőrön.
Kerüljük az aeroszolos készítményeket!
Egyesek allergiásak a dezodorok és izzadásgátlók bizonyos összetevőire. Ha a termék bőrkiütést okoz, válasszunk másik típust, ill. márkát – ha érzékenyek vagyunk a dezodorokra, attól még lehet, hogy el tudjuk viselni az izzadásgátlókat és fordítva. Ha ez sem működik, gondolkodjunk el az olyan lehetőségeken, mint a hintőpor vagy a szódabikarbóna önmagában vagy kukoricakeményítővel, ill. fehér agyaggal keverve. Ne feledjük, hogy a borotválkozástól a bőr érzékenyebbé válik, és közvetlenül a borotválás után a dezodor érzékenységi reakciót válthat ki.
A legtöbb izzadásgátló alapösszetevője az alumínium-klorid-hidroxid. Bár erről is gyanították, hogy elősegíti az Alzheimer-kór kialakulását, nem találtak e feltevést alátámasztó bizonyítékot. Ha mégis gyanakszunk, kerüljük az alumíniumtartalmú termékeket, különösen az aeroszolos sprayket, amelyek könnyen belélegezhető apró részecskéket tartalmaznak.
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.