Fogzással kapcsolatos tudnivalók
„Hogyan tudom megállapítani, hogy jönnek-e a baba fogai? Sokat rágja a kezét, de nem látok semmit az ínyén.”
Amikor kezdődik a fogzás, senki sem tudja megmondani, hogy milyen hosszú vagy mennyire kellemetlen lesz. Egyik gyerek számára lehet hosszú, elnyúló, fájdalmas esemény. A másik számára varázsütésre megtörténik egy nyugalmas éjszaka közepén. Időnként egy dudor vagy gerinc látható az ínyen hetekig vagy hónapokig, máskor nincs semmi látható nyom, míg a fog meg nem jelenik.
Az első fog általában a hetedik hónap során jelenik meg, bár gyöngyfehér fejét kidughatja korán, már a harmadik, vagy későn, a tizenkettedik hónapban, ritka esetekben még korábban vagy még később. A fogzás általában öröklődő mintát követ, tehát ha bármelyik szülő korán vagy későn fogzott, lehet, hogy a gyereküknél ugyanaz fog történni.
A fogzás tünetei azonban gyakran két-három hónappal a fogak kibújása előtt jelentkeznek!
Ezek a tünetek gyerekről gyerekre változnak, és orvosról orvosra változik a vélemény, hogy pontosan mik is ezek a tünetek, és ténylegesen mennyire fájdalmas a fogzás.
A fogzó babánál a következők bármelyikét vagy a felsoroltak mindegyikét tapasztalhatjuk.
- Etetési tanácsok 5 hónapos babáknak
- A fogak és felépítésük, fogzás
- Fogzás, fogváltás lefolyása
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Fogzás tünetei:
Nyálzás
Valamikor a tizedik hét és a harmadik-negyedik hónap között számos babánál kinyílik a csap. A fogzás egyes babákban jobban stimulálja a nyálzást, mint másokban.
Áll- vagy arckiütés
Egy bőven nyálzó babánál nem ritka, hogy száraz bőrkiütés vagy kirepedés figyelhető meg az állon és a száj körül, a nyállal történő folyamatos érintkezés okozta irritáció következtében. Ennek megelőzésére napközben rendszeresen, gyengéden töröljük le a nyálat. Ha száraz foltot észlelünk, kímélő, enyhén zsíros kenőccsel kenjük be (kérdezzük meg az orvostól, mit javasol).
Egy kis köhögés
A felesleges nyál miatt előfordulhat, hogy a baba időnként köhög vagy öklendezik. Ettől nem kell megijedni, amíg a baba a megfázás, az influenza vagy az allergia tüneteit egyébként nem mutatja. A babák sokszor figyelemfelhívó eszközként használják a köhögést, vagy így gyakorolják a hangképzést.
Harapás
Ebben az esetben a harapás nem ellenséges viselkedés. A fogzó baba ráharap mindenre, ami a szájába fér, a saját kis kezétől kezdve az őt tápláló mellen keresztül a gyanútlan idegen hüvelykujjáig. Az ellennyomás enyhíti az íny alatti feszülő érzést.
Fájdalom
A gyulladás az érzékeny ínyszövet védekező válasza a kibújni készülő fogra, amit leküzdendő behatolónak tekint. Némely babának elviselhetetlen fájdalmat okoz, másoknak szinte semmit. A fájdalom általában az első fogak megjelenésénél a legrosszabb (feltételezhetően a legtöbb baba hozzászokik a fogzással kapcsolatos kényelmetlenségekhez, és megtanul együtt élni velük), valamint az őrlőfogaknál (amelyek nagyobb méretük miatt a legfájdalmasabbak), de ezekkel szerencsére nem kell számolni a baba első születésnapjáig).
Nyűgösség
Ahogy a gyulladás erősödik és az éles fogacska közelít a felszínhez, kibújni készül, a fájdalom a baba ínyében állandósul. Mint bárki, aki krónikus fájdalomban szenved, a baba is nyűgös, rosszkedvű, valahogy nem „önmaga”. Megint csak érvényes: néhány baba (és szüleik) többet szenvednek másoknál, náluk a nyűgösség hetekig tart napok vagy órák helyett.
Nem akar enni
Lehet, hogy a fogzó baba rendszertelenül szopik. Bár kívánja azt a kellemes érzést, amit az vált ki, hogy valami van a szájában, és látszólag mindig szopni kíván, mihelyt elkezd szopni, a szívóhatás növeli a kellemetlenséget, kiköpheti a mellet vagy a cumisüveget, amit röviddel korábban annyira kívánt. A helyzet ismétlődésével (és néhány baba egész nap ezt csinálja a fogzás idején) a baba (és az anya) egyre rosszabbul érzi magát.
Ha a baba már elfogadta a szilárd ételt, ideiglenesen elvesztheti az érdeklődését iránta, de ez nem ok aggodalomra, mivel még mindig szinte az összes szükséges tápanyagot és folyadékot a szopásból vagy a tápszerből kapja, és étvágya visszatér majd, ha a foga kijött. Ha azonban a baba pár etetésnél többet visszautasít, vagy napokig alig eszik, célszerű felhívni az orvost.
Hasmenés
A vélemények megoszlanak, hogy ez a tünet valóban a fogzással hozható-e kapcsolatba. Néhány szülő arról számol be, hogy a babájának, minden alkalommal, mikor fogzik, megy a hasa. Néhány orvos feltételezi, hogy lehet összefüggés – mivel a lenyelt nyál felhígítja a székletet.
Más orvosok nem fogadják el ezt a nézetet, legalábbis hivatalosan – nem mintha teljesen biztosak lennének abban, hogy ez a lehetőség valóban kizárható, hanem azért, mert félnek, hogy az elmélet hivatalossá tételével a szülők figyelmen kívül hagynának súlyosabb bélproblémákra utaló tüneteket, azzal nyugtatva magukat, hogy ezek a fogzás következményei. Lehetséges tehát, hogy a baba széklete fogzás idején hígabb, de a két esetnél gyakrabban észlelt hasmenést célszerű az orvos tudomására hozni.
Hőemelkedés
A lázat, a hasmenéshez hasonlóan, az orvosok óvakodnak kapcsolatba hozni a fogzással. A specialisták szerint csak véletlen egybeesés, hogy a fogzást időnként láz is kíséri. Elvégre az első fogak általában a hatodik hónap körül jelennek meg, épp akkor, amikor a babák anyjuktól kapott immunitása gyengül, így sokkal hajlamosabbak lázas állapotokra és fertőzésekre.
Mégis, néhányan úgy vélik, a hőemelkedés (38,5 fok, végbélben mérve) időnként kísérheti a fogzást mint az íny gyulladásának jele. Biztonság okából kezeljük a fogzás esetén előforduló lázat éppúgy, mint más hőemelkedést, és hívjuk fel az orvost, ha három napnál tovább tart (lásd az 579. Oldalt a lázzal kapcsolatos részletekért).
Álmatlanság
A babák nem csak a nappali órákban fogzanak. A kellemetlenség, amely nappalra nyűgössé tette, éjszaka is ébren tarthatja a babát. Még az eddig az egész éjszakát átalvó baba is váratlanul újra rendszeresen felébredhet éjszakánként. Hogy elkerüljük a régi szokásaihoz való visszatérést (ami a fogzási fájdalom elmúlása után hosszú ideig megmaradhat), ne rohanjunk be hozzá az első hangra.
Ehelyett várjunk, hogy el tud-e aludni gyorsan. Ha nem, akkor nyugtassuk meg valamivel, de ne etetéssel (néhány halk altatódal vagy simogatás segíthet). Az éjszakai felébredések, mint sok más fogzási probléma, a leggyakoribbak az első fogaknál és az őrlőknél.
Vérömleny az ínyen
Időnként a fogzás vérzést válthat ki az íny alatt, ami kékes dudorként jelentkezhet. Az ilyen vérömlenyekkel kapcsolatban nincs ok aggodalomra, és a legtöbb orvos azt javasolja, hagyjuk magától, orvosi beavatkozás nélkül elmúlni. Hideg borogatás csökkentheti a kellemetlenséget, és gyorsíthatja a vérömleny felszívódását.
Fülhúzás, arcdörzsölés
Az ínyből kiinduló fájdalom a fülekbe vagy az arcba sugározhat a közös idegpályák közvetítésével, különösen az őrlők kibújásakor. Ez az oka annak, hogy néhány baba fogzás idején a fülét húzgálja, vagy az arcát, állát dörgöli. De gondoljunk arra, hogy a babák akkor is a fülüket húzzák, ha az be van gyulladva. Ha fülgyulladásra gyanakszunk, a fogzástól függetlenül vizsgáltassuk ki orvossal.
Körülbelül annyi házi szer van a fogzási kellemetlenségek kezelésére, ahány nagyszülő. Némelyik beválik, mások nem. Néhány a legjobbak közül, amit a hagyomány és a modern gyógyászat kínálhat:
Valami rágnivaló
Nem a tápanyagtartalom, hanem az ínyre ható ellennyomás okozta megkönnyebbülés miatt hasznos – sokkal jobb, ha a rágott tárgy jéghideg és zsibbasztó.
A következők mindegyike megfelelő rágásra: fagyasztott zsemle (ha a gabonát már kipróbáltuk), fagyasztott banán (bár a baba mindent összeken vele), tiszta zsebkendőbe beburkolt és rögzített jégkocka (de figyeljünk, ne szabaduljon ki a jégkocka), hűtött sárgarépa, amelynek a vékony végét levágtuk (de ne használjunk sárgarépát, amikor a fogak már kinn vannak, és öklendezést okozó darabokat lehasíthatnak), egyenetlen felületű gumi fogzó-gyűrű vagy más fogzási játék, akár a járóka vagy a gyerekágy műanyag kerete.
Ha ételt használunk a fogzó baba megnyugtatásához, gondoskodjunk róla, hogy csak ülő pozícióban és felnőtt felügyelete mellett fogyassza.
Valami, amihez dörgölőzhet
Sok baba értékeli az ínyéhez határozottan hozzádörgölt felnőtt ujjat. Némelyik kezdetben tiltakozik a beavatkozás ellen, mivel a dörgölés először fájdalmas, majd megnyugszik, mikor az ellennyomás enyhülést hoz.
Valami hideg innivaló
Adjunk a babának egy cumisüveg hideg vizet. Ha nem használunk cumisüveget vagy zavarja a szopás, akkor az enyhítő folyadékot kínáljuk pohárban. Ez megnöveli a fogzó baba folyadékfogyasztását is, ami fontos, ha nyálzás és/vagy hasmenés miatt folyadékot veszít.
Valami hideg ennivaló
Miután kipróbálta, a mélyhűtőben lehűtött almaszósz, barackpüré vagy joghurt sokkal vonzóbb lehet egy fogzó baba számára, mint a meleg vagy szobahőmérsékletű ételek.
Valami fájdalomcsillapító
Ha más már nem hoz enyhülést, akkor a csecsemők számára kiszerelt paracetamol-tartalmú gyógyszer várhatóan segít. Kérdezzük meg az orvost a megfelelő dózis felől!
Próbálkozhatunk valamilyen helyi érzéstelenítővel vagy fájdalomcsillapítóval is, az orvos javaslata szerint. Kerüljük más gyógyszer szájon keresztüli adagolását, ne kenjünk semmit az ínyre, ha az orvos nem ajánlja. Ez vonatkozik a konyakra vagy bármilyen más alkoholos italra is. Az alkohol, akár néhány csepp is, rendkívül káros lehet a csecsemő számára.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.