Babaápolás

Milyen ennivalóval kezdjünk? Öt hónapos baba

Abban mindenki egyetért, hogy a gyerek tökéletes első folyékony tápláléka az anya­tej. De van-e tökéletes első szilárd étel? Bár kevés elfogadható tudományos bizo­nyíték van bármilyen szilárd étel abszo­lút elsőségéről, és a legtöbb gyerek több fajtával is ugyanúgy boldogul (feltételez­ve, hogy az a csecsemő számára megfele­lő ennivaló), azért alább felsorolunk egy egyértelmű győztest és néhány helyezettet.

Kérdezzük meg a gyerekorvost, mit java­sol

Az azonban tény, hogy arckifejezés alapján nem tudjuk pontosan értékelni a gyerek viszonyát az első felkínált étel­hez – a legtöbb gyerek kezdetben a meg­döbbenését fejezi ki, függetlenül attól, mennyire ízlik neki az étel, különösen ha savanyú az íze. Inkább aszerint dönt­sünk, hogy a gyerek kíván-e repetát.

Rizsnyák

Mivel könnyen hígítható majdnem tejszerű állagúra, a legtöbb gyerek könnyen megemészti, várhatóan nem vált ki allergiás reakciót és biztosít­ja a szükséges vasat, ezért a vassal dúsított csecsemőrizsnyák a legáltalánosabban javasolt kezdő étel. Keverjük tápszer­rel, anyatejjel vagy vízzel.

Ne enged­jünk a kísértésnek, hogy banánpürét, almaszószt vagy gyümölcslevet kever­jünk bele, illetve hogy kész, gyümölcsös gabonapelyhet vegyünk (még akkor sem, ha a gyerek már megismerkedett ezekkel a gyümölcsökkel), mert a baba gyorsan hozzá fog szokni az édes en­nivalóhoz, és visszautasít majd min­den mást.

Gyümölcsök

A legtöbb gyerek finom­ra tört vagy préselt banánnal (igény sze­rint tápszerrel vagy anyatejjel hígítva) vagy almaszósszal kezd. Igaz, a leg­többen szívesen fogyasztják ezeket, de amikor később kevésbé édes ételekkel – mint a zöldségek vagy az édesítés nél­küli gabonapelyhek – kínáljuk őket, többnyire visszautasítják. Bár néme­lyik gyümölcs megfelelő korai táplálék, mégsem feltétlenül szerencsés ezekkel kezdeni.

Zöldségek

Elméletileg a zöldség jó kezdőétel – tápláló és nem édes. Erős, jellegzetes íze azonban a legtöbb gyerek számára kevésbé vonzó, mint a gabonapelyheké vagy a gyümölcsöké, így nem biztos, hogy pozitív lesz a hozzáállá­suk ehhez a gasztronómiai élményhez. Mégis hasznos a gyümölcsök előtt meg­ismertetni velük a gyereket, vagyis ak­kor, amikor még sokkal fogékonyabb a kevésbe édes ízek iránt.

A „sárgák”, mint például az édesburgonya és a sár­garépa, általában sokkal elfogadhatóbbak (és táplálóbbak), mint a „zöldek”, például a borsó vagy a zöldbab. Megis­mételjük: tanácsos korán kínálni ezeket, de talán nem elsőnek.

A baba „napi tucatja”

Energia

Nem kell a baba kalóriáit szá­molni, hogy megtudjuk, eleget kap-e vagy túl sokat. Túlzottan kövér? Valószí­nűleg túl sok kalóriát kap. Nagyon vé­kony vagy nagyon lassan növekszik? Való­színűleg nem kap elég kalóriát. Ebben az időszakban a baba gyarapodásához szük­séges kalóriák többségét az anyatejből vagy a tápszerből kapja, de egyre több és több származik majd a szilárd táplálékból.

Fehérje

A baba a legtöbb szükséges fe­hérjét még az anyatejből vagy a tápszerből kapja. De ez hamarosan változni fog; mi­után az első születésnapi gyertyát elfúj­ták, eljött az idő, hogy a baba más fehér­jetartalmú ételt is megpróbáljon. A be­vezetés sorrendje szerint ez a következő lehet: tojássárgája, csirke, egyéb húsok és tofu. A kalciumtartalmú ételek fehérjeforrásokként is jól beválnak.

Kalcium tartalmú élelmiszerek

A szükséges kalciummennyiség oroszlánrészét még mindig mellből vagy cumisüvegből kapja a baba (ezekből kb. kétcsészényi elég az első születésnapig, de a legtöbb baba ennél a mennyiségnél jóval többet fogyaszt, ami nem gond). Miután meg­kóstoltattuk őket, használjunk finom, egészséges kiegészítőnek bababarát kal­ciumtartalmú ételeket, mint például a kemény sajtok (jó választás az ementáli, a cheddar, az edami) és a teljes tejből ké­szült natúr joghurt.

Teljes kiőrlésű gabona és más kon­centrált, komplex szénhidrátok

A ba­ba napi étrendjében ezek az etetőszék­ben fogyasztható kedvencek létfontos­ságú vitaminokat és ásványi anyagokat biztosítanak, némi fehérjével kiegé­szítve. Miután megkóstoltattuk, jó vá­lasztás a következő: baba-gabonapehely, teljes kiőrlésű lisztből készült ke­nyér, teljes kiőrlésű lisztből készült ga­bonapelyhek (különösen azok, ame­lyeket a baba magától tud fogyasztani, például zabkarika), megfőzött teljes ki­őrlésű gabonapehely, tészta (a falatnyi méretűek mindig sikeresek), puhára fő­zött, pürésített lencse, bab, borsó vagy szója.

Zöld leveles és sárga zöldségek és sárga gyümölcsök

A zöld és sárga le­velű növények között A-vitaminban gazdag, finom gyümölcsök és zöldsé­gek tucatjai találhatók – kísérletezzünk (az orvos engedélyével), hogy a baba melyikeket kedveli. Válogassunk a kö­vetkezők közül: sütőtök, édesburgonya, sárgarépa, sárga húsú őszibarack, sárga­barack, sárgadinnye, mangó, brokkoli és kelkáposzta (kezdetben mindegyik püréként, majd darabosan). Amikor a baba már falatokat is eszik, az érett gyü­mölcsöket fel is lehet kockázni.

C-vitamint tartalmazó ételek

A leg­több orvos nem engedélyezi a nagy C-vitamin-tartalmú déligyümölcsöket legalább a nyolcadik hónapig, bizonyos esetekben a narancslének várnia kell az első születésnap utánig. Közben a baba megkaphatja a szükséges C-vitamint mangóból, sárgadinnyéből, brokkoliból, karfiolból vagy édesburgonyából. Ne fe­ledjük, hogy sok bébiétel és -ital C-vita­minnal dúsított.

Más gyümölcsök és zöldségek

Van még hely abban az aranyos kis pocak­ban? Töltsük meg a következők bár­melyikével: édesítetlen almaszósz, tört banán, borsó- vagy zöldbabpüré, krumplipüré.

Nagy zsírtartalmú ételek

Azok a ba­bák, akik kalóriáik többségét anyatejből vagy tápszerből szerzik be, megkapják az összes szükséges zsírt és koleszterint. Mikor a baba változatos étrendre áll át, és egyre kevesebb időt tölt a mellen vagy a cumisüveggel, fontos bebiztosí­tani, hogy a zsír- és koleszterinfogyasz­tás ne csökkenjen le túlságosan. Ezért kell a legtöbb, a babának kínált tejter­méknek (túró, joghurt, kemény sajt) teljes tejből állnia.

Az egészségtelen zsírok (amelyek a sütött vagy sok fel­dolgozott ennivalóban találhatók) már más lapra tartoznak. A baba tömése ezekkel a zsírokkal kiegyensúlyozatlan étrendhez, felesleges kilókhoz és bélmű­ködési problémákhoz vezethet (mivel nehéz őket emészteni). Ezenfelül olyan egészségtelen étkezési szokásokat alakít­hatunk ki, amelyektől később nehéz megszabadulni.

Vastartalmú ételek

A cumisüvegből táplált babák vasszükségletük teljes egé­szét a vassal dúsított tápszerből kapják, a szoptatott babáknak azonban hat hó­napos kor után más forrásra is szük­ségük van. A vassal dúsított baba-gabonapehely tökéletesen megfelel, de más forrásokból is származhat még vas: hús, tojássárgája, búzacsíra, teljes kiőrlésű kenyerek és gabonapelyhek, főtt száraz­borsó vagy más hüvelyesek. Ha a vasban dús ételek mellé C-vitamint tartalma­zókat adunk (például egy kis sárgadinnye rizsnyákkal), az javítja ennek a fontos fémnek a felszívódását.

Sós ételek

Felejtsük el a sótartót, ami­kor a baba ételét készítjük. Veséit a nagy mennyiségű nátrium túlterheli (és ha az etetőszékben megszereti a sós ételeket, később egészségtelen étkezési szokásai lesznek), a babák étrendjében ne szerepeljen só. A legtöbb étel termé­szetesen tartalmaz valamennyi nátriu­mot (különösen a tejtermékek és több zöldség), így a baba nem fog hiányt szenvedni belőle.

Folyadékok

Az élet első öt-hat hónap­ja során a baba az összes folyadékot a cumisüvegből vagy szopás útján veszi fel. Ezután azonban kis mennyiséget már más forrásból kell kapnia, például gyümölcslevekből, gyümölcsökből és zöldségekből. Amint a tápszer- vagy anyatej­fogyasztás csökken, figyelnünk kell arra, hogy az összes fogyasztott folyadék mennyisége ne csökkenjen. Melegben ezt növelni kell, tehát ha felfut a hőmérő higanyszála, adjunk vizet vagy vízzel hí­gított gyümölcslevet a babának.

Vitaminkiegészítés

Az egészséges cse­csemők számára általában nem szükséges semmilyen kiegészítő vitaminkészítmény (bár vannak kivételek, a szoptatott babák­nak például szükségük van D-vitaminra). De ha az orvos azt javasolja, vagy mi jobban érezzük magunkat tőle, egy kis extra vitamin-ásványianyag-biztosítás­ként adjunk valamilyen speciálisan csecse­mők számára kifejlesztett vitamin- és ásványianyag készítményt. Ezek a készítmé­nyek ne haladják meg a babák számára javasolt napi vitamin- és ásványianyag­ szükségletet. Az orvos engedélye nélkül ne adjunk más vitaminkészítményt.

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.