Nappalok és éjszakák egy pár hetes baba életében
„A háromhetes gyermekem átalussza csaknem az egész napot, viszont egész éjjel fent szeretne lenni. Hogyan vegyem rá, hogy fordítsa meg a napirendjét? Így a család nem tud pihenni.”
Az éjszakai műszakban dolgozó babák, akik túlnyomórészt nappal alszanak, a normális életritmusú szülőket alvajáróvá képesek változtatni. Szerencsére nem tartós az az állapot, amíg a csecsemő figyelmen kívül hagyja a nappalok és éjszakák közötti különbséget. Az újszülöttnek, akit, mielőtt megérkezett a nappali fény és az éjszakai sötétség világába, kilenc hónapig sötétség vett körül, kell egy kis idő az átálláshoz.
Később a baba magától átáll az esti alvásra
Feltehetőleg a baba a következő néhány héten magától igazodni fog a nappalok és éjszakák ritmusához. Ha fel szeretnénk gyorsítani a folyamatot, a nappali szunyókálás idejét próbáljuk meg 3-4 órára korlátozni. Bár az alvó újszülött felébresztése nem egyszerű dolog, de azért nem is lehetetlen. Emeljük függőlegesre, büfiztessük, vegyük le a ruháját, dörzsölgessük az álla alatt, vagy masszírozzuk a lábát.
Amikor valamennyire már éber, foglalkoztassuk tovább: beszéljünk hozzá, énekeljünk élénk dalokat, himbáljunk valamilyen játékszert a látóterében, vagyis a szemétől 20-35 centire. Ne tartsuk azonban egész nap ébren abban a reményben, hogy éjjel aludni fog. A túlságosan kifáradt és valószínűleg túlságosan felizgatott gyermek aligha alussza át jól az éjszakát.
A nappal és az éjszaka jól látható elkülönítése is segíthet
Ha a baba a szobájában szundikál, ne sötétítsünk be, és ne próbáljuk kirekeszteni a zajokat. Ha felébred, foglaljuk le izgalmas játékokkal. Éjjel járjunk el épp fordítva. Amikor a gyermeket az ágyába tettük, törekedjünk sötétségre (használjunk sötétítő redőnyöket), viszonylagos nyugalomra és passzivitásra. Bármennyire csábító, ne játsszunk vagy beszéljünk hozzá, ha éjszaka felébred, ne kapcsoljuk be a villanyt vagy a tévét, amíg etetjük, a kommunikáció csak suttogásból vagy lágyan énekelt altatódalból álljon. Bizonyosodjunk meg róla, hogy amikor visszakerül az ágyába, az alvási feltételek ideálisak.
Végül is szerencsésnek tarthatjuk magunkat, ha a baba nappal hosszú szakaszokat álomban tölt – még ha vannak is hátrányai -, hiszen annak láthatjuk kedvező jelét, hogy tud jól aludni. Amint a belső órája helyesen beáll, éjjel is mélyen fog aludni.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.