Az újszülöttkori sárgaság
„Az orvos szerint a gyereknek sárgasága van, és egy ideig kékfény-lámpa alatt kell tartani, csak azután engedik haza. Állítólag nem súlyos, de nekem minden súlyos, ami miatt a gyereket benntartják a kórházban.”
Bármelyik újszülött osztályon látni lehet, hogy életük második-harmadik napján a csecsemők több mint fele besárgul – nem az öregedés, hanem az újszülöttkori sárgaság miatt. A fejen kezdődő, a szemen is látható, a lábujjakig lefelé terjedő sárgaságot a vér magas bilirubin tartalma okozza. A fekete és a barna bőrű csecsemők ugyanígy besárgulnak, de ez csak a tenyerükön, a talpukon és a szemük fehérjén észlelhető.
A sárgaság okai
A bilirubin normális körülmények között a vörösvértestek bomlása során keletkező vegyület, amelyet a máj távolít el a vérből. Az újszülöttekben azonban gyakran több keletkezik belőle, mint amennyivel a baba mája képes megbirkózni. Az újszülöttkori úgynevezett normális vagy fiziológiás sárgaságot a vérben felhalmozódó bilirubin okozza.
Mikor kezdődik a sárgaság?
A fiziológiás sárgaság rendszerint az élet második vagy harmadik napján kezdődik, az ötödiken kulminál, majd 7-10 napos korra gyakorlatilag elmúlik. Koraszülötteknél egy kicsit később kezdődik (a negyedik vagy ötödik napon), és hosszabb ideig tart (akár két hétnél is tovább), hiszen a májuk még fejletlenebb. Nagyobb a valószínűsége az olyan babák esetében, akik közvetlenül születésük után több súlyt vesztettek, vagy anyjuk diabéteszes (cukorbeteg), illetve ha művileg indították be a szülést.
Kezelés
Az enyhe vagy közepes fiziológiás sárgaság általában nem igényel kezelést. Az erős fiziológiás sárgaságban szenvedő csecsemőket néhány nappal tovább tartják bent a kórházban megfigyelés és UV- (kéklámpás) fénykezelés vagy fototerápia céljából. A fénykezelés célja a bilirubin átalakítása olyan formává, amelytől a csecsemő mája könnyebben megszabadul.
- A sárgaság természetes gyógymódja
- A sárgaság típusa és okai és vizsgálata
- A sárga beteg vizsgálata elkülönítő diagnózisa
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Kezelés alatt a babán a pelenka és a szemvédő kivételével nincs ruha. A fokozott bőrpárolgás miatt folyadékpótlást kap, és kizárólag etetés céljából engedik kivinni az osztályról. Nagyobb rugalmasságot nyújt az egyedi készülék vagy a baba törzse köré csavarható száloptikás lepedő, ezek segítségével a babát még haza is lehet vinni.
Nem múlik a sárgaság?
Ritkán, de előfordul, hogy a bilirubin szintje tovább vagy a vártnál gyorsabban emelkedik, ami arra vall, hogy esetleg nem fiziológiás sárgaságról van szó. Az ilyen sárgaság a fiziológiás sárgasághoz képest előbb vagy később kezdődik, és magasabb bilirubinszint jellemzi. A rendellenesen magas bilirubinszintet azért kell csökkenteni, nehogy az agyban felhalmozódva úgynevezett magicterust okozzon.
Amikor orvos kell!
A magicterus tünetei: erős besárgulás, erőtlen sírás, ernyedt reflexek, étvágytalanság (a fénykezelés alatt álló csecsemő is ernyedtnek látszik, de ezt csak a meleg és az ingerhiány okozza, és nem a magicterus tünete). Orvosi beavatkozás nélkül a magicterus maradandó agykárosodáshoz, sőt halálhoz vezethet. Mivel rendkívül ritka kór, és könnyen elkerülheti a figyelmet, egyes kórházakban szabályozzák a magicterus kiszűrését szolgáló vér- és utóvizsgálatokat.
A kórházakat felügyelő akkreditációs hatóság az összes kórházban célszerűnek tartaná hasonló szűrővizsgálatok intézményesítését. A nem fiziológiás eredetű sárgaság szűrése az első orvosi vizsgálaton történik a csecsemő színének ellenőrzésével.
A nem fiziológiás sárgaság kezelése
A nem fiziológiás sárgaság a kóroktól függően fényterápiával, vérátömlesztéssel vagy műtéttel gyógyítható, de újabban a bilirubin termelés gátlására alkalmas hatóanyagot tartalmazó gyógyszeres kezelés is számításba jöhet.
Kérdés a sárgaságról:
„Úgy hallom, a szoptatás sárgaságot okozhat Az én gyerekem kissé sárgás – állítsam le a szoptatást?”
Az újszülöttek közül a szoptatott csecsemők vére átlagosan több bilirubint tartalmaz, mint a tápszereseké, és hosszabb ideig (akár hat hétig is) magasabb szinten maradhat. Az újszülöttkori fiziológiás sárgaság különösebb aggodalomra sem ad okot, még kevésbé az elválasztásra. A bilirubin szintjét a szoptatás felfüggesztése és/vagy vizes glükózoldat itatása inkább növeli, semhogy csökkentené, emellett a tejelválasztás beindulását is kedvezőtlenül befolyásolja. A szülés után egy órán belüli szoptatás állítólag csökkenti az újszülöttek bilirubin szintjét.
Akkor lehet valóban az anyatejnek tulajdonítható sárgaságra gyanakodni, ha a bilirubinszint később, az első hét vége felé kezd emelkedni, és a nem fiziológiás sárgaság lehetőségét kizárták. Ennek vélhetőleg az az oka, hogy egyes nők anyateje olyan anyagot tartalmaz, amely gátolja a bilirubin lebomlását, ez a szoptatott csecsemők kb. 2%-ánál fordul elő.
Néhány héten belül magától, kezelés és a szoptatás abbahagyása nélkül elmúlik. Súlyosabb esetben, tehát igen magas bilirubinszintnél előfordulhat, hogy az orvos tápszeres kiegészítést javasol (esetleg egy napra a szoptatást is abbahagyatja, ekkor a tejelválasztás folyamatos fenntartása érdekében mellszívóval le kell fejni a tejet), és/vagy valamilyen egyszerű kezelést alkalmaz.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.