Az etetés gyakorisága kisbabáknál
Eleinte gyakran kell szoptatni, egy nap legalább 8-12 alkalommal (vagy még többször, aszerint, hogy mit igényel a baba), és legalább az egyik mellnek minden alkalommal ki kell ürülnie. Ha elosztjuk, ez azt jelenti, hogy (az etetések megkezdésétől számítva) 2-3 óránként kell szoptatni.
A gyerek szabja meg
De az időpontot ne az óra szabja meg, hanem a gyerek (kivéve ha nem akar evéshez felébredni), hiszen minden csecsemő más szoptatási rendet igényel. Egyes újszülötteket gyakran (egy-másfél óránként) meg kell etetni, másokat ritkábban, esetleg csak háromórás időközökben.
A gyakran evő csecsemő édesanyjának – és fáradt mellének – két etetés között néha alig egy órája marad pihenésre. De nincs ok az aggodalomra. Ilyen gyakori etetésre csak átmenetileg van szükség, ha már több a tej és nő a gyerek, hosszabbak lesznek a szünetek.
Az is eltérő, hogy egy baba ragaszkodik-e a rendszeres időbeosztáshoz vagy sem – mindenesetre némely gyerek mintha a vekkert nézné. Van olyan tapintatos baba, aki nappal másfél óránként kér enni, de éjszaka a három-, sőt négyóránkénti ritmussal is beéri. Az ilyen gyerek nagy szerencse, de időnként meg kell vizsgálni a pelenkáját, hogy kap-e elég folyadékot.
Más csecsemők óraműpontossággal működnek:
Minden másfél órában pontosan felébrednek, akár éjjel van, akár nappal. Néhány hónap alatt azonban az ilyen babák viselkedése is civilizáltabbá válik; ha már meg tudják különböztetni az éjszakát a nappaltól, hálás szüleik boldogan fogják tapasztalni, hogy éjszakánként egyre ritkábban kell fölkelni hozzájuk.
Bármilyen jó volna mielőbb elnyújtani az etetések közti időt, nem szabad megadni magunkat a kísértésnek! A tejelválasztást főleg az első hetekben erősen befolyásolja a szopás sűrűsége, intenzitása, időtartama. A kereslet csökkenését (azaz a szoptatásra szánt idő megrövidítését) a kínálat is hamar megsínyli.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.