Amikor nem lehet vagy nem szabad szoptatni!
Némely nő számára a szoptatás és a tápszeres etetés előnyei és hátrányai pusztán elméleti problémát jelentenek. Nekik ugyanis – a maguk vagy a gyerek egészségi állapota miatt – nincs lehetőségük újszülött babájuk szoptatására. Az anya részéről leggyakrabban a következő tényezők akadályozzák vagy teszik lehetetlenné a szoptatást.
Szoptatást akadályozó tényezők:
- Súlyos, senyvesztő betegség (például szív- vagy vesebetegség, súlyos vérszegénység) vagy súlyos alultápláltság (a szervezetnek zsírtartalékra van szüksége ahhoz, hogy tejet tudjon termelni) – bár sok nő képes rá, hogy felülkerekedjen ezeken a bajokon, és szoptassa gyermekét.
- Súlyos fertőzés, például aktív, kezeletlen tuberkulózis (kéthetes kezelés után a szoptatás valószínűleg elkezdhető), AIDS- vagy HIV-fertőzés, ami testnedvekkel, például az anyatejjel, átkerülhet a csecsemőre. A hepatitis A-val fertőzött anya akkor szoptathat, ha gyermeke gamma-globulint kapott, akárcsak a hepatitis B-vel fertőzött, ha a baba gamma-globulint és hepatitis B-oltást kapott.
- Olyan állapotok, amelyek rendszeres gyógykezelést igényelnek, és a gyógyszer az anyatejbe átjutva károsíthatja a csecsemőt. Idetartoznak a rákellenes gyógyszerek, némely pajzsmirigyre vagy magas vérnyomásra adott orvosság, lítium, nyugtató, altató. Az ideiglenes gyógyszer (például penicillin) szedése valószínűleg akkor sem akadály, ha már a szoptatás alatt történik.
- Antibiotikum. Olyan nők, akik a szülés vagy mellgyulladás (mastitis) miatt antibiotikum-kezelésre szorulnak, nyugodtan szoptathatnak a gyógyszerszedés mellett. Mindenesetre ha a szoptatás alatt új gyógyszerre van szükség, mindig tanácsot kell kérni a csecsemőorvostól.
- Drogok – nyugtatók, amfetaminok, barbiturátok vagy más gyógyszerek, heroin, métádon, kokain, marihuána – használata, nagy mennyiségű alkohol fogyasztása.
- Mérgező vegyületek. Az anya a munkahelyen mérgező vegyszerekkel kerül kapcsolatba.
- Nem kielégítő a mell mirigyállománya (ez nem függ a mellmérettől), vagy (baleset, műtét miatt) sérültek a mellbimbó idegei. Bizonyos esetekben ilyenkor is lehet próbálkozni szoptatással, de csakis fokozott orvosi felügyelettel, hogy világosan kiderüljön: gyarapodik-e a baba. Akinek egyik mellét mellrák miatt operálták, orvosi jóváhagyással esetleg szoptathat a másikból.
Az újszülött oldalán fennálló néhány körülmény megnehezítheti, de (megfelelő orvosi felügyelettel) nem teszi lehetetlenné a szoptatást.
Ilyenek a következők:
- Anyagcsere-rendellenességek, például fenilketonúria (PKU) vagy laktózintolerancia, amelynek következtében a baba az emberi és a tehéntejet nem képes megemészteni. A PKU-ban szenvedő babákat fenil-alanin-mentes tápszer-kiegészítéssel tanácsos kezelni. A tápszeres etetés kombinálható szoptatással, de a vérszintet folyamatosan ellenőrizni, a szoptatás mennyiségét pedig szabályozni kell. A (csecsemőkorban nagyon ritka) laktóz-intolerancia esetében a lefejt anyatejet laktázzal kell kezelni, hogy a baba meg tudja emészteni.
- A nyúlajak és/vagy farkastorok gátolja a szopást a mellből. Egymagában nyúlajak esetén lehetséges a szoptatás, szájra illesztett speciális eszköz segítségével pedig a farkastorokban szenvedő baba is tud szopni. Mielőtt döntenénk az etetésről, érdemes felkeresni egy szoptatási tanácsadót. Talán jobb lefejni az anyatejet a gyermek műtétjéig (ezt általában az első néhány hétben végzik), és csak utána kezdeni a szoptatást.
Tápszerek
Akkor sem kell idegeskednünk, ha nem tudunk vagy nem akarunk szoptatni: a kereskedelemben forgalmazott tápszerek szinte bizonyosan kielégítő táplálékot nyújtanak a babának (ritka kivételt képeznek a többszörös allergiában szenvedő csecsemők, akiknek speciális tápszerre van szükségük). Milliószám neveltek egészséges, boldog babákat cumisüvegen, a mi babánk is felnőhet így.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.