Babaápolás

Érvek a tápszeres etetés mellett

Ha nem lenne előnye a cumisüveges ete­tésnek, egyetlen olyan nő sem használna tápszert, aki képes szoptatni. De a tápszer még a szoptatás számtalan jótéteményé­vel szemben is hoz néhány nagyon való­ságos pluszt, amelyek némely anya (és apa) számára meghatározóak

Hosszabb időre lakatja jól a babát

A tehéntejből készült csecsemőtápszer nehezebben emészthető, mint az anya­tej, a nagy, ragacsos, kicsapódott fehérjecsomók hosszabb ideig maradnak a baba gyomrában, több órán át keltve a jóllakottság érzetét, ami az etetések közötti szünetet már az elején is három­-négy órára nyújthatja.

Mivel az anyatej egyszerűen és gyorsan emészthető, a szop­tatással táplált újszülöttek többnyire olyan sűrűn esznek, hogy úgy tűnik, mintha állandóan az anyjuk emlőjén csüngenének. Bár a gyakori szopásnak van gyakor­lati haszna – élénkíti a tej termelődését és javítja minőségét -, az anyától kétség­kívül sok időt rabol el.

Egyszerűen mérhető a fogyasztás

Egy cumisüvegből táplált babánál pontosan lehet tudni, hogy mennyit fogyasztott. Mivel azonban az emlő nincs bekalibrál­va fogyasztásmérésre, a szoptatós anya naphosszat rágódhat, hogy újszülöttje nem kap eleget enni – bár az ilyen csecsemő ritkán marad éhen, különösen ha az any­ja gyakorlatot szerzett a szoptatásban, mivel az emlőről táplált babák annyit esznek, amennyire szükségük van.

A cumisüveget használó anyának nincs ilyen gondja: csak ránéz az üvegre, és tudja a mennyiséget. (A pontos mérés akkor lehet hátrányos, ha többet akarunk a gyerekre erőltetni, mint amennyit enni akar.)

Több szabadság

A tápszeres etetés nem köt éjjel-nappal a babához. Ha el akarunk menni a társunkkal vacsorázni vagy mo­ziba, sőt egy egész romantikus hétvégé­re, befoghatjuk helyettesnek valamelyik nagyszülőt vagy a bébiszittert. Ha szü­lés után három hónappal vissza akarunk térni a munkánkhoz, nem kell elválasz­tani vagy az anyatej lefejésével bíbelődni, elég, ha reggelente összekészítjük az az­napi tápszert, és a gyermek felügyelője cumisüvegből meg tudja etetni a kicsit. (Ez a lehetőség természetesen a szoptató anyák számára is fennáll, hiszen lefejhe­tik a tejüket, és kiegészíthetik tápszerrel a napi táplálékot.)

Kisebb megterhelés

A nehéz szülés miatt fáradt nő hálás lesz, ha átaludhat-ja az éjszaka közepére vagy hajnalra eső etetéseket, és a feladatot átveszi tőle az apa, a nagymama (ha az első időre oda­költözik), a dajka, a dúla vagy bárki, aki kéznél van. Továbbá ha a frissen szült anyának nem kell a rengeteg nappali és éjszakai feladata közé a tejtermelést is beiktatnia, nem merülnek ki olyan könnyen a fizikai tartalékai.

Több lehetőség az apának

A cumis­üvegből táplált babáknál az apák is részt vehetnek a babaetetés gyönyöreiben, ami szoptatással táplált csecsemő esetén leg­feljebb akkor lehetséges, ha az anya rend­szeresen lefeji a tejét, vagy kiegészítő táp­szert használ.

Több lehetőség a nagyobb testvérek­nek

A nagyobb gyerek sokkal jobban részt tud venni az új baba gondozásában, ha segíthet az etetésében. (Ez a lehető­ség azok előtt a szoptató anyák előtt is nyitva áll, akik lefejt tejjel vagy tápszer­rel egészítik ki a szoptatást.)

Nem akadályozza a divatos öltözkö­dést

A cumisüvegből etető anya úgy öl­tözik, ahogy akar. A szoptató anya ru­házkodása korlátozott, ha nem is annyi­ra, mint a terhes nőé: az esetek többségé­ben kénytelen a divatot a praktikum alá rendelni. El kell felejtenie a nem elöl gombolódó, egyrészes öltözékeket. (Aki egyszer megpróbálja princessz-szabású költeményben megetetni éhes csecsemő­jét, amihez az egész ruhát a nyakába kell húznia, megtudja, miről beszélünk.)

Kevesebb korlátozás a fogamzásgátló eszközök terén

A szoptató anyának csak olyan fogamzásgátlási eszközöket sza­bad használnia, amelyek biztonságosak a gyerek számára. A tápszert hasz­náló anya előtt nincs ilyen megkötés.

Kevesebb étrendi követelmény és kor­látozás

Ha tápszerrel etetünk, már nem kell kettő helyett jóllaknunk. A szopta­tó anyával ellentétben elhagyhatjuk a többletfehérjét és -kalciumot, valamint a szülés előtti vitaminkiegészítőket. Ven­dégségben megihatunk néhány pohár italt, szedhetünk gyógyszert, annyi fűsze­res ételt és káposztát ehetünk, amennyit akarunk (bár sok baba az anyatejben is szívesen fogadja ezeket az ízeket), nem kell attól tartanunk, hogy kárt teszünk a gyerekben.

A szülést követő első hat hét után (de nem korábban, hisz akkor a szer­vezet még a felépülés szakaszában van) jobban diétázhatunk, hogy leadjuk a ter­hességből visszamaradt súlyfelesleget. Ezt a szoptató anya addig nem teheti meg, amíg a babát nem választotta el – bár a tejtermelés kalóriaigényéből kifolyólag esetleg nem kell diétáznia ahhoz, hogy célját elérje.

Nem kell szégyenkezni

Az az anya, aki nyilvános helyen szoptat, kíváncsi (sőt időnként rosszalló!) Tekinteteket érez magán, egy olyan nőre viszont, aki cumisüvegből eteti a gyerekét, senki sem fog görbe szemmel nézni. Ha cumis-üveget használunk, etetés után nem kell kényelmetlenkednünk az újraöltözéssel (a melltartó visszakapcsolásával, a blúz begyűrésével, a begombolkozással). Ezek az akadályok azonban gyorsan elhárulnak: sok nő, aki a szoptatást választja, ösztö­nösen végzi a gyereketetést – még zsú­folt étteremben is.

Lehetőség több szeretkezésre

Hó­napokig korlátozott körülmények kö­zött zajlott a szeretkezés, így sok pár alig várja, hogy ott folytathassák, ahol a ter­hesség miatt abbahagyták. A szoptató nők hüvelye a tej kiválasztás hormonális válto­zásai miatt gyakran száraz lesz, a mell­bimbója érzékeny, a melléből szivárog a tej, ami megnehezíti a szeretkezést. A szülésből felépült és cumisüveget hasz­náló anya és a párja közé semmi sem áll (kivéve ha a baba váratlanul felébred, és sírni kezd).

Tibor Griffel

Szerző: Griffel Tibor

Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.