A gyomorrák kialakulása és tünetei
Előfordulás: bár a gyomorrák a civilizált világban lassan csökken, ma is jelentős helyet foglal el a daganatos halálozásban, ez hazánkban évi 2500 körüli. Csak korai diagnózis és műtét esetén számíthatunk jelentős túlélésre.
Mit kell tudnunk róla?
Sajnos a gyomorpanasszal jelentkező és ráknak kórismézett esetekben már gyakran áttétek vannak és a műtét elkésett. Ismert az úgynevezett „korai” gyomorrák, amikor a daganat még csak a nyálkahártyára lokalizálódik, áttét még nincs, ilyen esetben az 5 éves túlélés 90% feletti. Japánban, ahol a gyomorrák előfordulása magas, szűrővizsgálatokkal jelentős számú korai eset kerül felismerésre. Nálunk a korai gyomorrák diagnózisa véletlen és ritka.
Mi okozhatja?
Keletkezésének okát nem ismerjük. Elsősorban környezeti tényezőket okolnak, étkezési szokásoknak, ételhez adott ízesítő, színező, tartósító anyagoknak tulajdonítanak szerepet, de erre egyértelmű bizonyíték nincs. A húsok házi füstölése, a víz magas nitráttartalma is felelős lehet. Iparilag előállított élelmiszerek jelentőségét vizsgálták, ellentmondó eredményekkel.
Ez a gyomorlakó baktérium a nyálkahártya gyulladását, sorvadását, úgynevezett idült atrofias gastritist hoz létre, amelyben a nyálkahártya strukturális változása (dysplasia) jöhet létre, mely súlyosabb formájában rákmegelőző állapotot jelent. Ilyen rákmegelőző állapot még a vészes vérszegénység, bizonyos gyomorpolipok, a gyomor csonkulásos műtéte 15 év után. A rákmegelőző állapotok gondozásával, nyomon követésével remény van a korai diagnózisra.
Milyen tünetekre figyeljünk fel?
A tünetek nem specifikusak: gyomortáji fájdalom, étvágytalanság, fogyás, ezek általában előrehaladott stádiumot jeleznek. Mérsékelt diszpepsziás panaszokat is okozhat, 45 éves kor fölött az ilyen egyén kivizsgálandó.
Hogyan tudunk ellene küzdeni?
Megelőzésére biztos recept nincs. A füstöléssel, illetve sózással tartósított élelmiszerek kerülését, vitaminokat (elsősorban C-vitamin), nyomelemeket (szelén) ajánlanak.
Gyomorrák szűrésére csak ott rendezkedtek be, ahol magas az előfordulás (Japán). A korai felismerést szolgálja, ha a 45 év fölött jelentkező diszpepsziás egyéneket a háziorvos endoszkópos vizsgálatra küldi. A gyomor direkt tükrözése nyújtja a legbiztosabb diagnosztikus lehetőséget. Ha rákmegelőző állapot derül ki a gasztroszkópia során – ezeket fentebb részleteztem – a gasztroenterológus nyomon követést, azaz meghatározott időközönként újabb vizsgálatot javasol
Szerző: Szentgyörgyváry Lóránt
Szakmai gyakorlatok és tanulmányok: Életmód-tanácsadás, kiropraktika és reflexológia. Minden érdekel ami az egészséggel vagy annak megőrzésével kapcsolatos. Az oldalon rendszeresen publikálom a saját cikkeimet.