Köszvény (arthritis urica) tünetei
A köszvény megjelenése az elmúlt évszázadok alatt jelentősen megváltozott. Míg több száz évvel ezelőtt csak az igen jó módban élő emberek betegsége volt, ma már a táplálkozási szokások megváltozása miatt sokkal gyakoribbá vált. Előfordulása a felnőtt lakosság körében 1,6%. Jelentős a férfi túlsúly (7:1).
Mi a kialakulásának az oka?
Kialakulásában részben genetikai okok, részben táplálkozási szokások játszanak szerepet, de más betegségekhez és bizonyos gyógyszerek szedéséhez is társulhat. A genetikai ok bizonyos enzimek hiányát vagy működészavarát eredményezi, ami a húgysavlebontás zavarához vezet.
Tudni kell, hogy az emelkedett húgysavszint még nem jelent köszvényt. Akkor beszélünk e betegségről, ha az ízületek környékén, illetve az ízületben a húgysavkristály kicsapódik és ennek következtében gyulladás alakul ki.
Milyen tünetei lehetnek a köszvénynek?
A köszvényes beteg legtöbbször kövér, gyakran vércukor-, vérzsíremelkedése és magas vérnyomása is van. A vérben (vagy fokozott felvétel, vagy csökkent kiválasztás miatt) felhalmozódó húgysav a szövetekben, ízületekben kristály formájában kicsapódik.
Ez helyileg intenzív gyulladást vált ki, annak minden tünetévei: bőrpír, melegség, fájdalom és mozgáskorlátozottság. A hirtelen kialakuló tüneteket legtöbbször bőséges étkezés, alkoholfogyasztás, esetleg lehűlés váltja ki.
Hogyan előzhető meg a köszvény?
A köszvény megelőzésében a helyes táplálkozásnak alapvető szerepe van. Kerülni kell a purinban gazdag ételeket, így elsősorban az állati belsőségeket, az úgynevezett vörös húsokat, csokoládét, kávét, hüvelyes zöldségeket és az alkoholt.
Célszerű a bővebb folyadékfogyasztás. Számos kiváló diétáskönyv jelent meg, segítve a köszvényes beteg helyes étkezését. Bizonyos gyógyszerek (szalicilátok, vízhajtók, daganatellenes szerek) is fokozhatják a húgysavszintet, de erre a kezelőorvos mindig figyelmet fordít. A húgysav a vesében kiválva vesekövességet eredményezhet, ezért a vizsgálatok a vese működésére is kiterjednek.
Köszvényes beteg gyógytornájának fő szempontjai: Heveny szakban
- nyugalomba helyezés,
- passzívátmozgatás,
- az izmok feszítése, ellazítása, a vérkeringés javítása. Idült szakban:
- egész testre kiterjedő átmozgató gyakorlatok.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.