(PCOS) – sokcisztás petefészek tünetcsoport
E betegség első leírói nőgyógyászok (Stein és Leventhal) voltak, akik betegeiken az alábbi tüneteket észlelték:
- kimaradozó menstruáció,
- fokozott, férfiakra jellemző szőrnövekedés,
- meddőség,
- megnagyobbodott petefészkek,
- túlsúly (40-60%-ban).
További tünetek lehetnek
A kórkép további jellegzetessége, hogy a petefészkekben sok apró ciszta (folyadékkal telt tömlő) jelenik meg, ezek kimutatására nőgyógyászati ultrahang- (UH-) vizsgálat alkalmas. A petefészkek sokcisztás elváltozása nagyon gyakori rendellenesség (a nők 20-25%-ában előfordulhat), de nem feltétlenül jár együtt a korábban részletezett tünetekkel. A betegek rendszerint túlsúlyosak, körükben gyakrabban fordul elő a magas vérnyomás és a 2-es típusú cukorbetegség.
Normális vércukorértékek mellett is gyakran kimutatható a szérum-inzulinszint emelkedése, ami az inzulinhatás károsodására (inzulinrezisztencia) utal. A betegség kóreredete pontosan nem ismert, bár számos teória látott napvilágot arra vonatkozóan, hogy a petefészkek sokcisztás átalakulását és a fokozott férfi-hormontermelést az agyalapi mirigy vezérlő-működésének hibája, a szénhidrát-anyagcsere zavara, vagy éppen a hormonképzésben szerepet játszó enzimek defektusa okozza.
Mai tudásunk szerint a PCOS hátterében genetikus zavar áll, melynek következményeként a petefészkek férfihormon-termelése fokozódik, amit petefészken kívüli tényezők (elhízás, Polycystás petefészek UH-vizsgálati képe csökkent inzulinhatás, emelkedett inzulinszint) provokálnak.
Jelenleg a betegség diagnózisának felállításához az alábbi kritériumokat használjuk
Két tünet jelen van a következő háromból:
- ritka vagy hiányzó peteérés,
- hím nemi hormon túlsúlyának klinikai és/vagy labor jelei,
- ultrahanggal igazolható polycystás petefészkek.
A kezelés lehetőségei
- Túlsúlyos betegek esetén a testsúly csökkentése és a fizikai aktivitás fokozása a legfontosabb feladat. Az életmódbeli változások eredményeként az inzulinérzékenység fokozódik, a szérum-inzulinszint csökken, a petefészkek fokozott férfihormon-termelése visszaesik, a peteérés és a fogamzóképesség helyreáll. Már 5%-os testsúlycsökkenés is jelentős javulást hozhat, a kimaradozó menstruáció visszatérhet, szabályossá válhat.
- Ha a beteg számára a fokozott szőrnövekedés okozza a legfőbb panaszt, ugyanakkor terhességet nem tervez, akkor olyan fogamzásgátló készítmény alkalmazása javasolható, amelynek férfihormon ellenes hatása is van. Az ilyen gyógyszerek nemcsak a szőrösödést csökkentik, hanem helyreállítják a menstruációs ciklus rendszerességét is.
- Ha a beteg gyermeket szeretne, de a peteérés hiánya miatt nem esik teherbe, akkor a peteérés gyógyszeres stimulálása lehet eredményes.
- Ismeretesek műtéti próbálkozások is, bár ezek egyre inkább háttérbe szorulnak. A petefészkek műtéti megkisebbítése (ékkimetszés) után a férfihormont termelő petefészek-állomány csökken, ezáltal a szőrösödés mérséklődik. Hasonló hatást lehet elérni a petefészkek elektromos vagy lézeres roncsolásával is.
Gyógyszeres kezelések hatékonysága
Nagyon hatékony, az utóbbi időben egyre szélesebb körben terjed a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében alapgyógyszernek tekinthető metformin alkalmazása, amely fokozza az inzulinhatást, csökkenti a máj szőlőcukor-termelését, mérsékli az inzulinszintet. A kezelés eredményeként a férfihormon-termelés visszaesik, a peteérési zavar megszűnik.
Sajnos hazánkban a metformint tartalmazó gyógyszerek csak a cukorbetegség kezelésére vannak törzskönyvezve, így polycystás ovárium szindrómában elvileg nem alkalmazhatóak. A kitűnő terápiás hatás miatt a metformin kezelés hazánkban is terjed, de fontos, hogy a betegek is tisztában legyenek azzal, hogy nőgyógyászati betegségükre olyan gyógyszert szednek, ami Magyarországon csak a cukorbetegség kezelésére van engedélyezve. Ez a probléma számos jogi kérdést is felvet, amit az oldhatna meg, ha a metformin tartalmú gyógyszerek alkalmazási területét kibővítenék.
A polycystás ovárium szindróma megelőzhető
A PCOS kialakulásában fontos szerepe van az elhízásnak. A hasi elhízás eredményeként az inzulinhatás csökken, emiatt csak fokozott inzulintermelés tudja biztosítani a normális vércukorszintet. Az emelkedett inzulinszint hozzájárul a petefészek kóros működéséhez, a sokcisztás elváltozás kialakulásához.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.