Minden a foglalkozási asztmáról
Definíció: a betegség oki összefüggésbe hozható munkahelyi porok, gőzök, gázok, füstök inhalációjával. Az újabb irányelvek a foglalkozási asztma két típusát különítik el:
- Immunológiai eredetű megbetegedések. E típusnál a munkahelyi allergénnel történő első találkozást hosszabb-rövidebb lappangási periódus követi a klinikai tünetek jelentkezéséig. Ezen idő alatt alakul ki az immunrendszer érzékenysége, amely később ellenanyag-termeléshez vezet majd.
- Irritáló anyagok által kiváltott asztmák. Nincs látens (lappangási) periódusuk. Erős irritáló gázok egyszeri vagy ismételt, nagy koncentrációjú, akut belégzése által kiváltott, nem immunológiai eredetű megbetegedések.
Változhatnak-e a tünetek?
Előfordulhat az is, hogy a korábban kezdődött asztma tünetei súlyosbodnak a munkahelyen levő irritánsok vagy környezeti tényezők hatására. Ezt általában nem tekintik valódi foglalkozási eredetű asztmának. A felmérések alapján 2-15%-ra becsülik a foglalkozási eredetű megbetegedések arányát az összes asztmások között.
Ez az arány kiváltó anyagonként és iparáganként változó, például az izocianát indukálta asztma prevalenciája 5-10% az expozíciónak kitett dolgozók körében, míg a pékek esetén 10-20% közötti. A laboratóriumi állatokkal dolgozók szenzitizációjának valószínűsége hasonló mértékű. A prediszponáló tényezők közül többek között fontos az allergén koncentrációja, milyensége, a beteg atópiás anamnézise. A platinasókkal szemben kialakuló szenzitizáció kialakulásában a dohányzás fontos prediszponáló tényező.
Mik lehetnek a kiváltó anyagok?
A kiváltó anyagok sorában több mint 300 természetes vagy szintetikus anyag szerepel.
- Kis molekulasúlyú fehérjetermészetű anyagok. Az állati eredetű anyagok közül kiemelhetők a különböző laboratóriumi állatok vizeletfehérjéi és szőre, a növényi eredetűek közül a gabonaporok, a liszt, a szója és a dohány. Idetartoznak még többek között különböző enzimek.
- Kis molekulasúlyú kémiai anyagok. A legismertebbek az izocianátok, egyes faporok, fémek (platinasók, nikkel, króm), kémiai füstök, gyógyszerek és egyes kemikáliák tartoznak e csoportba.
A klinikai tünetek azonosak a nem foglalkozási eredetű asztmáéval
A tünetmentes időszak néhány héttől hónapokig tarthat. A foglalkozási eredetű asztmások körülbelül 40%-ában az első két évben, míg körülbelül 20%-ukban több mint 10 éves expozíció után jelentkeznek az első tünetek. A panaszok az esetek egy részében az allergén expozícióját követően néhány percen belül (azonnali asztmás reakció), más esetben órák múlva jelentkeznék (késői reakció). A betegség munkahelyi eredetének felismerését elősegíti, ha a tünetek a munkahelytől távol, például hétvégén vagy a szabadság ideje alatt javulnak.
Hogyan előzhető meg az asztma a munkahelyen?
Ritkábban előforduló légúti allergiás betegségek
Helyszűke miatt csupán felsorolom azokat a légúti allergiás betegségeket, amelyek ritkábban fordulnak elő és kevésbé ismertek, mint az asztma (zárójelben csupán az egyes betegségek okait említem meg):
- allergiás bronchopulmonalis aspergillosis (penészgombák, melyek megtalálhatók korhadó fán, termőtalajban, madárürülékben, nedves falakon, házi porban, élelmiszerekben),
- eosinofil pneumoniák (paraziták, gombák, gyógyszerek idézhetik elő),
- extrinsic allergiás alveolitis (szerves porok belégzése: gombaspóra, állati szérumfehérje, baktérium eredetű enzimek, mikroorganizmusok, kemikáliák), byssinosis (gyapot, len, kender feldolgozásakor felszabaduló allergének)
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.