Akut leukémiák
A fehérvérsejtek ritka rákos megbetegedései két csoportra oszthatóak. Az akut limfoid (limfocitás, limfoblasztos) leukémia főként gyermekkorban fordul elő. Az akut myeloid (myelocitás, myeloblasztos) leukémia inkább felnőttkorban jelentkezik.
Az akut leukémia (heveny fehérvérűség) gyorsan alakul ki (a krónikus ezzel szemben lényegesen lassabban). A heveny fehérvérűségben szenvedők számára igen fontos lehet a rendszeres vér- és vérlemezke-transzfúzió. Csontvelő-átültetés is felmerülhet, ha a gyógyszeres kezelés önmagában kevésnek bizonyul.
Tünetek és jelek
A leukémia tünetei a csontvelő működési zavaraiból erednek, mert a normál csontvelőt beszűrik a rákos sejtek, és a következő tünetek alakulnak ki:
- anémiás tünetek – sápadt bőr, légzészavar, fáradtságérzés;
- visszatérő fertőzések;
- sérülések, vérzések;
- esetenként a nyirokcsomók, a máj és/vagy a lép megnagyobbodása.
Leukémiában a vérvizsgálat alacsony normális vörösvérsejt-, fehérvérsejt- és vérlemezke-számot mutat, és jelen lehetnek a jellemző daganatos fehérvérsejtek is.
(Kép LENT) A fehérvérűség kezelése rontja az immunrendszer működését; a képen az édesanya maszkot visel, hogy gyermekét megvédje a fertőzéstől.
- Ezért legyél Te is őssejt donor!
- Leukémia gyermekkorban
- Krónikus leukémiák
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
A vérvizsgálat ilyenkor a következőkre terjed ki:
- teljes vérkép;
- csontvelő-biopszia (szövetmintavétel a csontvelőből).
Az akut leukémia kezelése
A kezelés két részre oszlik: általános kezelés, illetve a leukémia típusa szerinti specifikus kezelés.
Az általános kezelés részei:
- vér- és vérlemezke-transzfúziók;
- a fertőzések gyors intravénás kezelése antibiotikumokkal.
A specifikus kezelések az utóbbi években sokat fejlődtek. A fő irányok a kemoterápia (a rákos sejtek elpusztítására) valamint a csontvelő-átültetés.
Részletesebben a következők:
- Akut gerincvelői (myeloid) leukémia -ún. kemoterápiás protokollokból áll a kezelés, amely több szer kombinációjának bizonyos menetrend szerinti beadásából áll, és gyógyítási eséllyel kecsegtet. A visszatérő esetek is kezelhetők kemoterápiával, de kevesebb eredménnyel.
- Akut nyirokszerű (limfoid) leukémia -ez a betegség elsősorban gyermekkorban jellemző.
Különböző gyógyszerek kombinációiból álló kemoterápiás kezelést alkalmaznak itt is. A betegek 90%-a reagál a kezelésre, 50-60%-uk átmenetileg meggyógyul. A kezelés 2-3 éven keresztül tart. Az akut nyirokszerű leukémia kiújulása esetén valószínű a csontvelő érintettsége, ezért a csontvelő-átültetés életmentő lehet. Az idegrendszeri tünetek kezelésére a gerincvelői folyadékba (liquor) adott injekciós kezelést alkalmaznak.
Csontvelő-átültetés
A régi csontvelő elpusztítása érzékennyé teszi a beteget mindenféle fertőzésre, és fokozott a vérzés és a vérszegénység veszélye. Ezért a betegeket el kell különíteni mindaddig, amíg az új csontvelő működése megindul. Erős immunműködést csökkentő szereket adnak, hogy megelőzzék az új csontvelő kilökődését, és hogy az új szövet megtámadja a befogadó beteg saját szerveit.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.