Lábszárfekély tünetei
A lábszárfekély a boka vagy az alsó lábszár jellemző betegsége. A nyugati országokban gyakori, általában idősebb korban fordul elő, de akkor viszont tartós, sokáig fennálló problémát jelent. A 70 év feletti lakosság mintegy 1%-a szenved lábszárfekélyben. Az ágyban fekvő vagy csökkent mobilitású betegek nagyobb kockázatúak. A lábszárfekély többféle eredetű, de mindenképpen a láb keringési zavarával áll összefüggésben. Kezelése az egyszerű kötözéstől egészen a végtag-amputációig terjedhet.
A lábszárfekélynek többféle típusa létezik, sajátos tünetekkel és jellemzőkkel. Ezek más és más kezelési módszerekre reagálnak. A fekélyesedés mindenképpen kellemetlenségekkel, nehézségekkel jár, ha nem kezelik.
Mindenképpen orvosi ellátásra szorul:
- Vénás fekélyek – fájdalmatlan kórkép, és meglehetősen gyakori. A visszeresedés miatt a boka körül a bőr elvékonyodik, sérülékennyé válik. Korai formája az ekcéma és a bőr barnás elszíneződése.
- Üszkösödés – fájdalmas, a keringés elégtelensége miatt.
- Vérhiányos fekélyek – fájdalmas, a keringés zavara miatt kialakuló fekélyek (perifériás érbetegség). Gyakori a dohányosoknál, magas vérnyomással küszködő betegeknél, anginásoknál és az időszakos sántításban, lábikragörcsökben szenvedőknél. Cukorbetegeknek is jelentős problémát okoz a láb artériáinak keringési zavara.
- Diabéteszes fekélyek és láb – a cukorbetegeknél kialakulhat egy olyan jelenség (neuropátia), amikor nem éreznek fájdalmat (például a láb vagy a bőr megsérülhet anélkül, hogy a beteg észrevenné). Nagy kiterjedésű, fertőzött fekélyek jönnek létre, és ezek gyógyulása szinte lehetetlen.
(LENT) A képen lábszárfekély látható. Nagyobb ütés után alakult ki, egy súlyosabb bőrkárosodást követően. A kezelés mindig függ a fekély típusától, de mindegyiket ki kell tisztítani, és be kell kötözni. Helyi antibiotikum-kezelés is gyorsíthatja a gyógyulást.
Tyúkszem és bőrkeményedés
A bőr keményedései a bőrre gyakorolt nagyobb nyomás miatt alakulnak ki; leggyakrabban a kényelmetlen cipőviselet következtében. A kialakult elváltozás magától nem gyógyul meg, ilyenkor célszerű pedikűröshöz fordulni. A lábápolás különösen a krónikus betegeknél (pl. cukorbetegeknél) vagy keringési zavarokkal küzdő betegeknél fontos a lábszárfekély megelőzésére. Fontos a láb, lábfej bőrének rugalmasan tartása, megfelelő cipők viselete, és keringésjavító gyakorlatok végzése.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.