Csonttörések helyes ellátása
Bármely csontunk eltörhet, de szervezetünk egyes csontjai, illetve azok bizonyos pontjai az átlagosnál sérülékenyebbek. Kisgyermekeknél és időskorúaknál pedig gyakoribbak a törések. A gyermek csontjai rugalmasabbak, puhábbak, és haránt irányú törés helyett inkább csak az egyik oldalukon megrepednek: ez az ún. zöldgally-törés. Idős korban, főként nőknél a csontok megritkulnak (oszteoporózis), és már egy kisebb sérülés esetén is darabokra törnek. A csontdaganatok miatt bekövetkező töréseket patológiás töréseknek nevezzük.
A törések két típusát különböztetjük meg: a zárt (egyszerű) töréseket, amikor a csont nem töri át a bőrfelszínt, illetve a nyílt (kombinált) töréseket, amikor az eltört csont átdöfi a bőrt. A nyílt törés súlyosabb, mert erek és idegek is sérülnek, és nagyobb a fertőzés veszélye. Töréses sérülés gyakran keletkezik egy rossz mozdulat (csavarodás), vagy nagyobb elesések után is.
Kartörések
Akár egy szerencsétlen lépés után, amikor esés közben letesszük a kezünket, a keletkező erőhatás miatt a kar bármelyik csontja eltörhet.
A jellemző törések a következők:
- Orsócsonti törés – amely főleg idősebbeken fordul elő, és legalább hat hétig gyógyul. Az orsócsont csukló felőli vége eltörik és kifordul. Gyermekekben a már említett zöldgally-törés a gyakori, és ez három héten belül meggyógyul.
- Sajkacsonttörése – a csukló kis kéztő-csontjának törése, amely fiatal felnőttekben gyakori. A röntgenen csak később ismerhető fel, így törés gyanúja esetén a csuklót be kell gipszelni, és 10 nappal később megröntgenezni. Akkor már jól látható, volt-e valóban törés. Gyógyulása 6 hetet vesz igénybe.
- Orsócsont fejének törése – ez a bármely életkorban előforduló törés a könyök magasságában történik. A kellően pihentetett, kendőbe helyezett kar néhány hét alatt gyógyul.
- Felkarcsont könyökízületi végének törése – a könyök feletti törés, amely gyermekeken fordul elő, és megsértheti a közeli egyik legnagyobb verőeret. Ezért ellenőrizni kell a pulzust a csuklónál.
- Felkartörés – a felkar közepe is eltörhet. A felkarcsonthoz közel haladó ideg miatt a törést sebészileg stabilizálni kell. Inkább időskorúak jellemző törése.
- Felkarnyak-törés – időskorúakban a felkarcsont nyaki része eltörhet. Röntgenen rendkívül ijesztő képet mutathat, de rögzítőgallér és mandzsetta segítségével néhány hét alatt gyógyul.
- Kulcscsonti törés – a kulcscsont közepe könnyen eltörhet, de kendővel rögzített állapotban jól gyógyul.
Az orsócsont zöldgally-törése
Egyéb gyakori törések
Elesést vagy magasból való leesést követő gyakoribb törések az alábbiak:
- Bokatörések
- Sarokcsonttörés
- Combcsont- és sípcsonttörés a térd körül
- A gerinc kompressziós törése
- Medencetörés
- Combnyaktörés – idős korban gyakori a combcsont felső végének törése. Gyakran szorul műtétre, és teljes- vagy fél csípőprotézis behelyezésre. Bármely életkorban igen súlyos sérülésnek számít! Idős korban azért különösen veszélyes, mert a betegnek sokáig kell feküdnie, és mozgásában jelentősen korlátozva van. A bokatörések két csoportba sorolhatók:
- Külső bokatörés – a szárkapocscsont alsó vége törik le, ezért a bokát kb. 6 hétre be kell gipszelni. Eltörhet a sípcsont alsó vége is, ezt már fémcsavarokkal és lemezekkel kell rögzíteni.
- Ötödik lábközépcsonti törés – eltörhet az ötödik lábujjhoz tartozó lábközépcsont, ami gipszeléssel rögzíthető.
Kezelési lehetőségek
A törések lényegében maguktól meggyógyulnak, de minimális támogató kezelésre is szorulnak:
- Immobilizáció – a fájdalom csökkentése céljából a legtöbb törést rögzíteni, ezáltal minden mozgástól megkímélni szükséges. Ez általában gipszeléssel vagy húzással történik. A húzás ágyban fekvő művelet, azaz az egy helyben fekvő beteg érintett végtagját húzzák súlyok és csigák segítségével.
- Helyretétel – érzéstelenítésben végzett beavatkozás, amelyben egyesítik a törött végeket.
- Rögzítés (fixáció) – egyes törések kezelése műtéti úton történik. Belső rögzítés esetén a csontot szegecsekkel és lemezekkel rögzítik. A külső rögzítésben a szegecsek és lemezek a bőrön keresztül hatolnak be a csontba. Az utóbbi esetben néhány nap múlva a végtag már mozgásképes, majd később érzéstelenítés mellett eltávolítják a fém rögzítéseket.
Bármilyen törés esetén nagyon fontos a rehabilitáció, hogy az eredeti funkció helyreállhasson. A gyógytorna erősíti a mozdulatlanságra ítélt időszakban meggyengült ízületeket, elsorvadt izmokat.
Elmozdulás (diszlokáció)
Hogyan gyógyul a csont
1. A törött csontok (kép fent) gyógyhajlama igen jó, már egyszerű immobilizálás hatására képesek összeforrni. Először a megszakadt erek gyógyulnak, majd új rostos kötőszövet képződik.
2. gyógyulás második szakaszában új csontszövet képződik (kép fent), amely átmeneti kötésként szolgál. Az elszakadt vérerek új szakaszai „átnövik” a törött részt, és biztosítják az új csontszövet vérellátását.
3. A következő hónapok és évek alatt az átmeneti csontszövet (kép fent) helyett helyreáll a kompakt csontállomány. Az enyhe deformálódási az új csont benövi. Végül is már nehéz megállapítani, hogy egyáltalán hol volt a törés.
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.