Izomfájdalom – miért fáj?
Az izomrostfájdalom (fibromialgia) olyan izombetegség, amely éles fájdalommal jár, és kisugárzik a test más részeibe is. Nyilvánvaló oka nincsen, de intenzív stressz okozhatja. A kórkép együtt járhat a krónikus fáradtság szindrómával, irritábilis bél szindrómával vagy depresszióval.
Az izomfájdalom inkább a nőket érinti, és viszonylag ritkán diagnosztizálják, mert az izomszöveten nincsen látható elváltozás. Gyakran keverik össze a krónikus fáradtság szindrómával. Senki nem vitatja, hogy fájdalommal jár, de az orvosok véleménye megoszlik arról, hogy testi vagy pszichés tényezők állnak-e a háttérben.
Mit tehet az orvos?
A testi vizsgálat után vérvizsgálatot írhat elő, hogy egyéb betegségeket (így a reumatoid ízületi gyulladást) kizárhassa.
A kezelés módja
A fájdalmat mélymasszázzsal, helyi hőkezeléssel vagy injekcióban beadott helyi érzéstelenítéssel lehet mérsékelni. Fájdalomcsillapítókat kisebb mennyiségben kell alkalmazni. Kisebb terheléssel járó gyakorlatokat – sétákat, jógagyakorlatokat, taj-csit stb. ajánlanak. A depresszió és az irritábilis bél szindróma kezelésében is hasonló módszereket javasolnak. Pszichoterápiában a kognitív terápia alkalmazása javasolt, ez segít a betegeknek, és akár teljes felépüléshez is
Szerző: Griffel Tibor
Végzettség: ELTE – Eötvös Loránd Tudományegyetem. Szakterület: a szív- és érrendszeri betegségek, gasztroenterológiai betegségek és a légzőrendszeri betegségek. Jelenleg reflexológus, életmód és tanácsadó terapeuta tanulmányokat is végzek.